Na te nowotwory chorują wyłącznie mężczyźni. Uropatolog ostrzega: Diagnoza jest bardzo trudna

Uropatologia to nieoficjalna poddziedzina patomorfologii, która w dużej mierze zajmuje się nowotworami układu moczowego i płciowego. Każdego roku pojawiają się nowe doniesienia o jednostkach chorobowych w tym zakresie, a część nowotworów dotyczy wyłącznie mężczyzn.

- Najistotniejszymi z punktu widzenia epidemiologicznego nowotworami typowo męskimi są rak prostaty, jądra i prącia – wyjaśnił ekspert dr Maciej Kaczorowski, w komunikacie prasowym przesłanym przez biuro prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wynika z niego, że w każdym z narządów urologicznych może wystąpić nawet do kilku rodzajów nowotworów. Daje to zawrotną liczbę ponad stu możliwości chorobowych. Co więcej - większość z nich dotyczy wyłącznie mężczyzn. I choć diagnozy bywają trudne do postawienia, postęp w uropatologii jest niezwykle duży.

Zobacz wideo Kilka minut może zadecydować o twoim życiu. Zbadaj się i żyj!

Męskie nowotwory - rak prostaty, jądra i prącia. Diagnoza to podstawa

Typowo męskimi nowotworami są przede wszystkim rak prostaty, jądra oraz prącia. Zadaniem specjalistów zajmujących się diagnostyką, jest ocena m.in. zaawansowania nowotworu. Podczas wizyty lekarskiej ocenia się, jak daleki jest naciek rakowy, czy zmiana jest duża, a w przypadku raka jądra - czy zajęte zostały także inne struktury organizmu. 

- W zależności od typu nowotworu mamy całą listę cech, które musimy ocenić, aby raport był jak najbardziej pełny i mógł posłużyć klinicystom do leczenia pacjenta - mówi uropatolog.

Podstawę leczenia każdego nowotworu zawsze stanowi diagnoza. Według doktora Kaczorowskiego znacznie łatwiej jest ją postawić, jeśli dotyczy najbardziej typowych jednostek chorobowych. Im trudniejszy lub rzadszy przypadek - tym ciężej z diagnozą. Wszystko dlatego, że istnieją nowotwory, których na świecie rozpoznano tylko u kilku osób. Sprawia to, że konieczne jest zastosowanie niestandardowych badań i diagnostyki, co wydłuża proces. 

Jak zauważają lekarze - ważna jest częsta diagnostyka i regularne wizyty u lekarza. Dzięki nim można zapobiegać, a nie tylko leczyć nowotwory. Istotne jest to zwłaszcza u osób, u których w rodzinie wystąpiły przypadki chorób.

Więcej o: