Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już jest i działa! Przynajmniej w jednym jest lepsza od tej dla kobiet

Dotąd mężczyźni mieli do wyboru dwie metody zapobiegania ciąży partnerki - stosowanie prezerwatyw lub zabieg wazektomii. Niedługo dołączy do nich trzecia - "męskie" tabletki antykoncepcyjne, których skuteczność już została potwierdzona.

Pigułki antykoncepcyjne dla kobiet funkcjonują na rynku farmaceutycznym już od lat 60. XX wieku i stały się jedną z głównych przyczyn rewolucji seksualnej tamtego okresu. Badania nad wersją dla mężczyzn trwają od lat.

Amerykańscy specjaliści pod kierunkiem profesor medycyny Stephanie Page z University of Washington (Seattle) w testach klinicznych na dorosłych mężczyznach właśnie wykazali skuteczność jednej z nich. Badaniom została poddana tabletka, w której skład wchodzi związek chemiczny o nazwie dimethandrolone undecanoate (DMAU).

Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat

Pigułka działa na takiej samej zasadzie jak wersja dla kobiet. Zawiera dawkę hormonów, które przyjmuje się codziennie w formie tabletki. W tym przypadku są to tzw. hormony męskie, czyli androgeny - np. testosteron, które zostały połączone w odpowiednich proporcjach z żeńskim progesteronem. 

Bezpieczne i skuteczne

W testach klinicznych na 83 ochotnikach w wieku od 18 do 50 lat pigułki okazały się bezpieczne i skuteczne. Do tego u zażywających je uczestników badania nie stwierdzono spadku libido, na co często skarżą się kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. 

Naukowcy podawali im przez 28 dni w sumie trzy dawki DMAU - 100, 200 i 400 mg. Oprócz tego grupa kontrolna zażywała placebo, a każdy ochotnik miał regularnie wykonywane badania - m.in. krwi. Co ciekawe, pigułka musiała być zażywana w trakcie posiłku, bo tylko w ten sposób działa odpowiednio.

Okazało się, że to najwyższa dawka jest skuteczna. Naukowcy zaobserwowali, że u zażywających ją mężczyzn nastąpiła "znaczna supresja" (zmniejszenie) poziomu testosteronu oraz dwóch innych hormonów koniecznych do produkcji nasienia. Skuteczność tego procesu w zapobieganiu ciąży potwierdziły badania długoterminowe.

- DMAU to poważny krok naprzód w stworzeniu klasycznej męskiej pigułki antykoncepcyjnej. Wielu mężczyzn twierdzi, że woli stosować właśnie ją zamiast specjalnych żeli czy zastrzyków, nad którymi również są prowadzone badania - mówi w oświadczeniu prof. Page. Zwłaszcza, że, zgodnie z jej słowami, "bardzo niewielu pacjentów zgłaszało objawy związane z niedoborem lub nadmiarem testosteronu".

Wspólne dzieło

Tabletka jest dziełem współpracy kilku instytucji - amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia i Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Ludzkiego im. Eunice Kennedy Shriver. Dotychczas stworzenie antykoncepcji doustnej dla mężczyzn, która będzie zarówno skuteczna, jak i bezpieczna, nastręczało sporo trudności.

Nie tylko z najbardziej oczywistego względu (czyli tego, że męski organizm nie działa na zasadzie mniej lub bardziej regularnego cyklu). Dostępna obecnie doustna forma testosteronu wykorzystywanego do stworzenia tabletek antykoncepcyjnych dla panów może powodować zapalenie wątroby. Do tego "uwalnia się" zbyt szybko, przez co bazujące na niej pigułki trzeba byłoby zażywać dwa razy dziennie.

DMAU okazała się sukcesem, bo nie jest szkodliwa dla wątroby. Naukowcy odnotowali wprawdzie fakt, że ochotnicy nieco przybrali na wadze w trakcie testów i w niewielkim stopniu obniżył się im poziom "dobrego" cholesterolu, ale nie na tyle, by w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu.

Oprócz tego ekspertom udało się sprawić, że DMAU wystarczy zażywać raz dziennie. Jak? Dodali do formuły undekanian, czyli rodzaj długołańcuchowego kwasu tłuszczowego, który spowalnia proces uwalniania się testosteronu.

Niestety, mimo że "męska" pigułka została już przetestowana na ludziach, nie wiadomo jeszcze kiedy trafi do sprzedaży ani ile będzie kosztować. 

Źródła: Endocrine Society, Science Daily.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (43)
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już jest i działa! Przynajmniej w jednym jest lepsza od tej dla kobiet
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 58 razy 28

  Katabasy już zacierają rączki i drepczą w miejscu niecierpliwie. Sex bez wpadek, bez zobowiązań, bez potomków z nieprawego łoża ..., ale na ambonie będą głosić, że to diabelski wynalazek :D

 • mawik_net

  Oceniono 46 razy 20

  Ciekawe czy panowie będą tak ochoczo ją zażywać, jak ochoczo namawiali lub wręcz wymagali tego do partnerki?

 • wiechuc

  Oceniono 21 razy 15

  No to sejm z katabasami w najbliższej przyszłości będzie się zajmował ochroną plemnika poczętego. Pewnie powstanie kilka towarzystw zajmujących się ochroną plemników, będą wywieszać plakaty z martwymi plemnikami, będzie wesoło.

 • fitt

  Oceniono 25 razy 15

  A co na to czarni z episkoatu? A co na to sejm? Czy proceduja nad ustawmi o: 1. Ochronie nad dziecmi niepoczetymi. 2. Ochronie nad plemnikiem.

 • wilma.flintstone

  Oceniono 24 razy 10

  Ciekawa jestem czy KK bedzie glosic, ze ta pigulka to grzech i zabijanie niewinnych istot - w koncu grzeszeniem i morderstwami na nienarodznych zajmuja sie tylko kobiety. I to tylko prawo wyboru kobiet sie w tej kwestii ogranicza.

 • zbych21

  Oceniono 6 razy 6

  Ale właściwie jak to działa? Z nasienia znikają plemniki? Czy są, ale nieczynne, niepłodne? Czy jak? Po jakim czasie od rozpoczęcia zażywania to działa?

 • lekarzzewsi

  Oceniono 4 razy 4

  No, to Colin Farrell jest uratowany.

 • monoekann

  Oceniono 27 razy 3

  Czarni czarnymi, ale jaki będzie krzyk ruchów kobiecych gdy odbierze im się prawo kłamania na temat brania tabletek i naciągania facetów na brzuszek...

  Czarni z kobietami będą protestować ramię w ramię.

  Będzie heca.

 • alexmarcc

  Oceniono 1 raz 1

  Kobietom już coraz trudniej się sprzedaje hormony, to teraz spróbujmy facetom wcisnąć to samo. Przecież koncern famraceutyczny na wazektomii nie zarobi. Za to na tabletkach będzie zarabiać latami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX