32. tydzień ciąży, który to miesiąc? To pora na przyszykowanie się do porodu

Ciążę określa się na podstawie tygodni, dlatego też wiele osób ma trudności, by określić, który to już miesiąc czy trymestr. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie - 32. tydzień ciąży, który to miesiąc? Czy to już moment, w którym należy zacząć szykować się do porodu?

32. tydzień ciąży, który to miesiąc? Gdy ktoś mówi nam, że jest w połowie trzeciego trymestru - to właśnie ten moment. To etap, który zaczyna się na początku ósmego miesiąca ciąży i oznacza, że do porodu nie zostało już wiele czasu. Warto więc się przygotować, ale też wiedzieć, jak wygląda i zachowuje się nasze dziecko w tym czasie. 

Zobacz wideo Trenerka fitness zaprezentowała i wytłumaczyła ćwiczenia, które należy wykonywać po porodzie [MAMY CZAS]

32. tydzień ciąży, który to miesiąc? Co się dzieje w tym czasie?

32. tydzień ciąży to moment, w którym można powoli spodziewać się porodu. Wówczas często rodzą się wcześniaki, które mają bardzo duże szanse na przeżycie i samodzielne funkcjonowanie. Dziecko jest w tym okresie niemal gotowe do urodzenia, ale nie ma jeszcze w pełni wykształconych płuc, przez co może mieć problemy z samodzielnym oddychaniem i wymagać wsparcia respiratora. W 32. tygodniu ciąży dziecko wygląda jak noworodek, a jego waga może dochodzić do 2 kilogramów.

W ósmym miesiącu ciąży, czyli 32. tygodniu dzieci powoli przygotowują się do porodu. Oznacza to, że maluch może już przyjmować pozycję porodową, czyli ustawiać się główką w dół, co daje ułatwienie podczas porodu naturalnego. Dodatkowo w 32. tygodniu ciąży przyszła mama musi przygotować się na większe skurcze macicy, czyli tzw. skurcze przepowiadające poród. Nie są one regularne, ale przygotowują macicę do porodu. Powinny ustępować, nie zmieniać swojej częstotliwości. Jeśli jest inaczej - możliwe, że rozpoczął się poród. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem, położną lub doulą. 

32. tydzień ciąży - jakie badania wykonać?

O czym należy pamiętać, będąc w 32. tygodniu ciąży? Jeżeli dotychczas przyszła mama nie wykonała USG, to ostatni moment przed porodem. Oprócz tego obowiązkowo warto wykonać takie pomiary jak:

  • badanie ogólne,
  • badanie ginekologiczne,
  • badanie moczu,
  • testy laboratoryjne krwi,
  • ocena pH wydzieliny,
  • pomiar ciśnienia krwi,
  • pomiar masy.
Więcej o: