Ból głowy w ciąży zawsze oznacza chorobę? Wypróbuj te metody, a poczujesz natychmiastową ulgę

Ciąży mogą towarzyszyć nieprzyjemne, a niekiedy wręcz bolesne dolegliwości. Do najczęstszych należy opuchlizna stóp, nudności, drętwienie kończyn, ból kręgosłupa i głowy. Ten ostatni potrafi szczególnie mocno dopiec ciężarnym. Jak sobie z nim radzić? I czy zawsze musi być wyznacznikiem jakiejś choroby?

Ciąża to okres, podczas którego powinno się szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Ignorowanie niepożądanych symptomów i czekanie aż "samo przejdzie" nie jest dobrym pomysłem. Ból głowy, choć zwykle nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu, powinien być monitorowany, a w przypadku nasilających się objawów - skonsultowany z lekarzem.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Ból głowy w ciąży - z czego wynika?

Przyczyn bólu głowy w ciąży może być wiele. Zwykle ból ten jest rezultatem stresu, zmęczenia, zbyt małej lub zbyt dużej ilości snu, kiepskiej diety, braku ruchu bądź odwodnienia. Może również być skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. W tym okresie następuje zwiększona produkcja estrogenu i progesteronu, które mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie, a w dalszej kolejności obrzęki tkanek - w tym mózgowych. Uciskane receptory nerwowe skutkują wtedy bólem.

W którym trymestrze najczęściej odczuwa się ból głowy?

W pierwszym trymestrze najczęściej pojawia się idiopatyczny ból głowy. Nie jest on pulsujący, a jego nasilenie może być łagodne lub umiarkowane. Mogą też wtedy występować nudności i wymioty, choć nie jest to regułą. Nie wyklucza się też migreny, która objawia się zazwyczaj jednostronnie, z ogniskiem bólu za oczodołem. Towarzyszy jej światłowstręt.

Ból głowy może się także pojawić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jeśli jest on silny, należy się udać do lekarza, który przeprowadzi analizę neurologiczną w celu wykluczenia konkretnych schorzeń i wskaże właściwy proces leczenia.

Sposoby na radzenie sobie z bólem głowy w ciąży

Bólowi najlepiej zapobiegać. Pomocne będzie w tym celu odpowiednie odżywianie się oraz lekka aktywność fizyczna w postaci np. spaceru. Dieta podczas ciąży powinna być bogata w witaminy i minerały, szczególnie magnez i żelazo, którego deficyt może prowadzić do anemii, objawiającej się m.in. zmęczeniem i bólem głowy. Równie ważne jest nawodnianie organizmu i utrzymywanie odpowiedniej higieny snu. Przespanie ośmiu godzin to wymóg minimalny. 

Kiedy ból głowy już dopadnie, zaleca się stosowanie chłodnych okładów na czoło, rozluźniających ćwiczeń np. jogi oraz ciepłych, relaksacyjnych kąpieli. Pomocny może być także delikatny masaż głowy oraz moczenie stóp w misce z ciepłą, ale nie gorącą wodą. 

Ból głowy zwykle ustępuje dzięki temu samoistnie. Jeśli jednak nie ustąpi, a wręcz się nasili i zaczną mu towarzyszyć takie objawy jak zaburzenia widzenia, wysoka temperatura, zawroty głowy, drgawki i utrata przytomności - nie czekaj, tylko skonsultuj się z lekarzem. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: