Cytologia - kiedy należy zrobić badanie? Nie zwlekaj, bo pozwoli ci uniknąć niebezpiecznej choroby

Cytologia - kiedy należy zrobić badanie? Z pewnością nie powinniśmy czekać na niepokojące objawy. To rutynowe badanie, które powinno wykonywać się podczas wizyty u ginekologa przynajmniej raz w roku. Trwa nie dłużej niż pięć minut, a pozwala wykryć niebezpieczną chorobę.

Rak szyjki macicy to jeden z nielicznych nowotworów, które można wykryć na etapie przedinwazyjnym. Dzięki temu chora osoba dostaje ogromną szansę na całkowite wyleczenie. Warto więc pamiętać o wykonaniu cytologii, gdyż nowotwór szyjki macicy wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet w Polsce.

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

Cytologia - kiedy należy zrobić badanie?

Na pytanie, kiedy należy zrobić cytologię, powinna odpowiedzieć sobie sama każda kobieta. Bardzo ważne jest, by wykonać ją raz w roku. Termin badania zależy jednak od przebiegu cyklu. Nie możemy iść na cytologię, gdy mamy miesiączkę. Trzeba również przestrzegać następujących zasad:

  1. Wizyta musi odbyć się po czterech dniach po krwawieniu i najpóźniej cztery dni przed nim.
  2. Cytologię najlepiej wykonać w środku cyklu. Zazwyczaj w tym okresie wypadają dni płodne i owulacja. 
  3. Pierwsze badanie należy przeprowadzić jeszcze przed 25. rokiem życia. Szczególnie ważne jest, to gdy już współżyjemy - większość przypadków raka szyjki macicy powstaje w wyniku zakażenia wirusem HPV.  
  4. Z kolei kobiety, które niedawno urodziły dziecko, zanim wykonają badanie cytologiczne, muszą odczekać co najmniej 12 tygodni od porodu.

Jak wygląda cytologia? Badanie jest bezbolesne i szybkie

Badanie cytologiczne nie jest bolesne, a jego wykonanie zajmuje nie więcej niż pięć minut. Pacjentka musi usiąść na fotelu ginekologicznym, a następnie lekarz ginekolog wprowadza wziernik do pochwy, aż do tarczy szyjki macicy. Wprowadza do środka specjalną szczoteczkę, na którą pobiera próbki nabłonka wraz ze śluzem. Następnie zostają one odpowiednio zabezpieczone i odesłane do laboratorium.  

Nieprawidłowy wynik cytologii - co robić?

Na wynik cytologii trzeba czekać zazwyczaj kilka dni. Jeśli okaże się on nieprawidłowy, nie oznacza to, że od razu mamy raka szyjki macicy. Nie warto się martwić na zapas. Taki stan może świadczyć np. o powstałej nadżerce lub o niegroźnych dolegliwościach. W takim przypadku powinniśmy jednak jak najszybciej udać się na ponowną wizytę do ginekologa.

Nie wolno nam jednak tego lekceważyć. Należy jak najszybciej umówić się na kolejną wizytę u ginekologa i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Więcej o: