Rak szyjki macicy - te objawy powinny wzbudzić czujność. Co roku diagnozę słyszy 2,5 tys. Polek

Rak szyjki macicy, objawy, które towarzyszą tej chorobie, są niejednoznaczne. Dlatego tak istotna jest obserwacja organizmu. Dzięki temu szybkie wykrycie nowotworu daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Niezbędna jest diagnostyka.

Rak szyjki macicy, objawy choroby są kluczowe, aby móc szybko reagować. To dzięki dokładniej obserwacji organizmu i podjęciu działań zwiększamy szansę na całkowite wyleczenie choroby.

Zobacz wideo Dominika Tajner ze łzami w oczach wyznała, że przeszła operację piersi. "Zmiana okazała się nowotworowa"

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, nowotwór można łatwo wykryć, a wcześnie diagnozowany daje szansę nawet na pełne wyleczenie. Mimo to każdego roku na świecie na raka szyjki macicy choruje pół miliona kobiet, a w Polsce diagnozę słyszy ok. 2,5 tysiąca Polek. 

W roku 2018 według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym i czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. W 2018 r. na tego raka zmarło na świecie ponad 311 tys. kobiet i blisko 2 tys. w Polsce

- podaje Ministerstwo Zdrowia.

Rak szyjki macicy - objawy 

Jak w przypadku każdej choroby rak szyjki macicy daje pierwsze symptomy. Jednak mogą być dosyć niejasne i mylone z innymi dolegliwościami. Aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z nowotworem należy zadać sobie pytanie, czy w ostatnim czasie pojawiły się takie objawy jak:

  • krwawienie po stosunku,
  • krwawienie między miesiączkami,
  • nieustanne parcie na pęcherz,
  • zaparcia,
  • bóle brzucha,
  • bóle pleców,
  • utrata masy ciała,
  • zmęczenie.

Jeśli chociaż kilka z powyższych dolegliwości towarzyszy nam od jakiegoś czasu należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem w celu dalszej diagnostyki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rak szyjki macicy - diagnostyka

Jeśli zauważymy, niepokojące objawy raka szyjki macicy, to pierwszym krokiem jest konsultacja z ginekologiem. Podstawowym badaniem, jakie wykona specjalista, będzie cytologia. Na jego podstawie dojdzie do określenia stanów przedrakowych.  Aby wynik badania mikroskopowego był wiarygodny, należy wykonać go nie wcześniej niż 4 dni po i nie później niż 4 dni przed miesiączką.

Kolejną formą diagnostyki, jest wykonanie transwaginalnego badania USG, które należy przeprowadzić od 5-10 dnia cyklu. Lekarz ocenia narządy miednicy oraz jajników. Jeżeli wyniki cytologii nie są satysfakcjonujące lub nie dają jednoznacznego rozstrzygnięcia, pacjentka kierowana jest na kolposkopię. Podczas tego rodzaju badania za pomocą małej kamery oceniany jest obraz szyjki macicy. Lekarze decydują się także na pobranie wycinka, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. 

Profilaktyka raka szyjki macicy, jak unikać choroby?

Aby uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy, ważna jest prewencja. Dlatego tak często podkreślany jest fakt, że należy się badać. Cytologia powinna być wykonywania minimum raz w roku, najlepiej jednak powtarzać ją co sześć miesięcy. 

Ponadto dostępne są szczepionki na wirusa HPV, który jest odpowiedzialny za tę chorobę. Zaszczepić powinno się już dziewczęta po 12 roku życia.

Więcej o: