Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Dzięki temu badaniu unikniesz raka szyjki macicy

Codziennie wiele kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Często jest to późne stadium, a leczenie jest bolesne. Na szczęście można tego uniknąć dzięki cytologii. Kiedy najlepiej ją wykonać? Badanie trwa tylko pięć minut, a dzięki niemu możemy zyskać zdrowie.

Kiedy najlepiej wykonać cytologię? Na to pytanie powinna odpowiedzieć sobie każda kobieta. Badanie trwa tylko kilka minut, a może uratować nasze zdrowie. Jeśli wykonamy je odpowiednio szybko, unikniemy objawów i powikłań związanych z rakiem szyjki macicy. Wykryty wcześniej nowotwór da się wyleczyć jeszcze we wczesnej fazie przedinwazyjnej. 

Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]

Więcej artykułów o zdrowiu znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Czym jest cytologia?

Badanie polega na pobraniu komórek z kanału i tarczy szyjki macicy oraz na ich analizie laboratoryjnej. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian nowotworowych i przednowotworowym. Wynik cytologii jest podstawą do dalszych badan i leczenia. 

Jak wygląda przebieg? Ginekolog używa specjalnego wziernika. Rozchyla on ściany pochwy, co pozwala na wprowadzenie szczoteczki cytologicznej do wnętrza kanału szyjki macicy. Co ważne, badanie nie jest bolesne i trwa tylko pięć minut. Po cytologii może dojść do lekkiego plamienia, które jest efektem złuszczania się nabłonka szyjki macicy. Zazwyczaj ustępuje tego samego lub kolejnego dnia. Nie musisz się więc bać, że coś złego się dzieje. Kiedy zauważysz, że krwawienie nie ustało, udaj się do lekarza.

Kiedy najlepiej zrobić cytologię?

Każda dorosła kobieta powinna poddawać się badaniu raz na trzy lata, a jeśli są w grupie ryzyka raka szyjki macicy - co roku. Termin badania zależy od przebiegu cyklu. Nie możemy iść na cytologię, gdy mamy miesiączkę. Trzeba przestrzegać kilku zasad:

  1. Wizyta musi odbyć się po czterech dniach po krwawieniu i najpóźniej cztery dni przed nim.
  2. Cytologię najlepiej wykonać w środku cyklu. Zazwyczaj w tym okresie wypadają dni płodne i owulacja. 

Pierwsze badanie należy przeprowadzić jeszcze przed 25 rokiem życia. Szczególnie ważne jest, to gdy już współżyjemy - większość przypadków raka szyjki macicy powstaje w wyniku zakażenia wirusem HPV. Dlatego też, oprócz regularnych wizyt u ginekologa, ważna jest również antykoncepcja.
Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, a chcesz poddać się cytologii, musisz odczekać co najmniej 12 tygodni od porodu.

Jak się przygotować do cytologii?

  1. Cztery dni przed badaniem odstaw leki dopochwowe.
  2. Nie uprawiaj seksu dzień przed badaniem.
  3. Dzień wcześniej weź szybki prysznic i się podmyj.
  4. Sukienka lub spódniczka będą lepsze od spodni. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej.
  5. Głęboko oddychaj.
Więcej o: