Chcesz przesunąć moment pojawienia się miesiączki? Nie korzystaj z recept online na leki hormonalne - radzi lekarka

"W sezonie letnim zgłasza się do 10 pacjentek, które potrzebują przesunąć moment pojawienia się miesiączki. W innych terminach w ciągu roku kobiety proszą o pomoc głównie, jeśli zajdzie taka potrzeba podczas różnych wydarzeń w życiu, takich jak ślub, wesele, ważna uroczystość albo wyjazd na urlop" - mówi nam lekarka z Warszawy, która od wielu lat prowadzi gabinet ginekologiczny i ostrzega przed korzystaniem z internetowych narzędzi umożliwiających automatyczne wystawianie recept na środki hormonalne.

Zdrowie.gazeta.pl: Jak przesunąć okres? Co ginekolodzy radzą pacjentkom, które zgłaszają się z takim problemem?

Stosujemy do tego środki hormonalne, bo tylko takie wpływają na cykl miesiączkowy. Są bardzo różne metody, ale nie wszystkie nadają się dla każdej pacjentki. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do tych terapii, więc lekarz zawsze najpierw zbiera wywiad, a potem dobiera odpowiednie środki w zależności od tego, o ile dni ma być przesunięta menstruacja i czy chodzi o to, by ją opóźnić, czy przyspieszyć.

Jak ktoś ma mieć miesiączkę wtedy, kiedy ma wykupiony wyjazd np. na Malediwy, to nie jest to powód do radości, więc trudno się dziwić, że kobiety chcą przesunąć okres. Albo bierze się ślub, a w tym terminie wypada miesiączka. Są różne powody zgłaszania się w takiej sprawie, ale jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań, to przesuwa się to lekami hormonalnymi. Podaje się je tak długo, aż będzie można je odstawić. Przestaje się je zażywać w momencie, w którym może już wystąpić miesiączka.

Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania takiej metody?

Skutki uboczne niestety są nie do przewidzenia, bo mogą wystąpić po wszystkich środkach. Zdarzają się nawet po aspirynie, tak samo jak po każdym leku.

Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania, to są one takie, jak w przypadku leków hormonalnych, czyli jest to np. przebyta lub obecna zakrzepica. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest rak narządu rodnego (np. rak sromu, rak jajnika, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy — przyp. red), a także rak piersi. Wtedy nie podajemy żadnych środków hormonalnych.

Wśród względnych przeciwwskazań pojawiają się m.in. choroby wątroby, w przypadku których nie podaje się doustnie leków obciążających ten narząd. Odradza się stosowania takich środków także w przypadku różnych chorób współistniejących. Względnym przeciwwskazaniem może być także nadciśnienie tętnicze. Do takich kwestii podchodzi się indywidualnie.

Nie wiem, jakie mogą być inne metody przesuwania okresu niż za pomocą leków hormonalnych. Nie bardzo wyobrażam sobie to, że inne sposoby mogą zadziałać i być skuteczne.

Ja najczęściej polecam pacjentkom progesteron w drugiej fazie cyklu, który przesuwa menstruację, albo tabletki antykoncepcyjne. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie jest najbardziej odpowiednie dla kobiety, czego najbardziej potrzebuje, jaką stosuje antykoncepcję itp.

Czy wśród pacjentek często się zdarza taki problem? Ile kobiet zgłasza się do ginekologa z prośbą o pomoc w przesunięciu okresu?

W sezonie letnim zgłasza się do 10 pacjentek, które potrzebują przesunąć moment pojawienia się miesiączki. W innych terminach w ciągu roku kobiety proszą o pomoc głównie, jeśli zajdzie taka potrzeba podczas ważnych wydarzeń w życiu, typu ślub, wesele, wyjazd na urlop itp. Zwykle ten problem pojawia się jednak latem, podczas wakacji.

Farmakologiczne przesuwanie okresu to bezpieczna metoda? Może być polecana przez lekarzy?

Jeśli tylko nie ma przeciwko temu przeciwwskazań, to jak najbardziej może być stosowana przez pacjentki. Warto jednak zaznaczyć, że leki hormonalne są oczywiście wydawane na receptę wystawianą przez lekarzy.

Ja wiem, że istnienie rynek recept wystawianych online i można sobie zapłacić, by została wystawiona recepta na dany lek*. Oczywiście lekarze są temu przeciwni, bo to nie podlega żadnej kontroli. W ten sposób można sobie zaszkodzić. Zażywanie takich środków zawsze powinno być możliwe wyłącznie po wizycie u ginekologa i uzyskaniu od niego recepty na indywidualnie dobrane leki.

Te preparaty są zbliżone do siebie pod względem działania. Jest ich bardzo dużo. Lekarze kierują się przy ich doborze własnym doświadczeniem. Ja najczęściej polecam preparat progesteronu, który przedłuża drugą fazę cyklu. Leki hormonalne pod tym względem mogą być skuteczne nawet w 100 procentach i nie zdarza się, by nie zadziałały.

Nie jestem żadnym autorytetem ani profesorem, tylko zwykłym ginekologiem z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym. Tak mnie proszę podpisać — zaznacza ekspertka, która zgodziła się skomentować powyższy problem medyczny dla serwisu Zdrowie.gazeta.pl.

 * Od 2020 roku wszystkie apteki w Polsce mają obowiązek realizowania elektronicznych recept. Od tego czasu powstało sporo portali internetowych, które odpłatnie, zwykle za około kilkadziesiąt złotych, oferują taką usługę na podstawie wywiadu online. Takie firmy działają legalnie, ale wzbudzają sporo kontrowersji wśród części lekarzy.

Więcej o: