Pisarka cierpiała 17 lat przez "bolesny okres". Okazało się, że to cysta na jajniku, z której wyrosły włosy i zęby

Mieszkanka Chicago przez 17 lat skarżyła się na bardzo bolesne miesiączkowanie. Kolejni lekarze jednak to bagatelizowali. Po zrobieniu USG okazało się, że przyczyną bólu była torbiel dermoidalna na jajniku.

UWAGA! W dalszej części tekstu znajdują się drastyczne zdjęcia.

Odkąd Calle Hack skończyła 15 lat, jak sama wspomina, jej "okres był nie do zniesienia". Co drugi miesiąc musiała się mierzyć z bólem, który niejednokrotnie doprowadził ją do omdlenia czy wymiotów. Często towarzyszyły temu stany zapalne czy "bolesne uczucie suchości".

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, kiedy kobieta, która z zawodu jest pisarką, skończyła 20 lat. Mimo to kilku kolejnych lekarzy, u których szukała pomocy, zbywało jej problem zalecając "ibuprofen i cierpliwość". 

W jaki sposób "łapie się wilka"? [NaZdrowie]

Torbiel o wielkości dojrzałej pomarańczy

W końcu Callie trafiła na ginekolożkę, która uznała, że opisywane przez nią objawy są "zbyt ekstremalne", by przypisywać je wyłącznie zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Lekarka zleciła więc badanie USG, które wykazało, że Amerykanka ma na jednym z jajników torbiel o wielkości "dojrzałej pomarańczy". 

Nie tylko jej rozmiar okazał się przerażający. Z cysty wyrosły włosy i zęby, co wbrew pozorom, wcale nie jest tak rzadkie. U Callie na jajniku rozwinęła się torbiel dermatoidalna (skórzasta). To rodzaj łagodnej zmiany nowotworowej (potworniaka), której cechą charakterystyczną jest to, że może wykształcić gruczoły wydzielnicze albo, jak w przypadku Amerykanki, włosy czy zęby.

Torbiel dermoidalna na jajniku to łagodna odmiana potworniaka, która może wykształcić zęby i włosyTorbiel dermoidalna na jajniku to łagodna odmiana potworniaka, która może wykształcić zęby i włosy Fot. Ed Uthman/Flickr.com/CC BY 2.0

Włosy i zęby zamiast komórek jajowych, czyli kiedy "coś idzie nie tak"

Jak to możliwe? Wszystko zaczyna się przed narodzinami. Kobiety przychodzą na świat z całkowicie wykształconymi narządami płciowymi i komórkami jajowymi, które "czekają" do okresu dojrzewania na pierwszą i kolejne owulacje

Zanim jednak do nich dojdzie, pierwotne komórki płciowe muszą najpierw dojrzeć do postaci komórek jajowych, co dzieje się jeszcze na etapie płodowym. Bywa jednak, że w momencie ich przekształcania "coś idzie nie tak" i zamiast w komórkę jajową zmieniają się w takie, które wywodzą się z ektodermy. Sama ektoderma to warstwa komórek, z której powstaje m.in. naskórek i jego twory - gruczoły potowe i łojowe, ale też włosy (u zwierząt pióra lub łuski) i, częściowo, szkliwo zębów czy elementy oka takie jak rogówka.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Stąd właśnie obecność włosów i zębów w cyście, która wykształciła się u Callie. Ze względu na jej rozmiar, zmiana musiała zostać szybko usunięta operacyjnie (robi się to za pomocą laparoskopii lub laparotomii).

"Mam szczęście, że trafiłam na lekarkę, która mnie wysłuchała"

Od zabiegu minęły cztery miesiące i, jak sama wspomina w felietonie dla Woman's Health, teraz wreszcie czuje się dobrze. Swoją historią postanowiła się jednak podzielić nie dla sensacji, którą może wzbudzić torbiel dermatoidalna. Opisała ją po to, by zwrócić uwagę na globalny problem bagatelizowania kobiecego bólu - zwłaszcza tego związanego z dolegliwościami i chorobami narządów płciowych.

- Mam szczęście, że trafiłam na lekarkę, która mnie wysłuchała. Wiele kobiet twierdzi, że nie są traktowane poważnie przez specjalistów. Często mówi się im wprost albo mniej dosłownie, że nie znają swojego własnego ciała i bagatelizuje odczuwany przez nie ból. Często mówi się im, że dramatyzują i przesadzają - zauważa Amerykanka.

- Społeczność związana z medycyną musi zmienić swoją perspektywę w kwestii kobiecego zdrowia. A my musimy być twarde i nieustępliwe w walce o to - podsumowuje.

***

Zdarzyło ci się, by lekarz albo pielęgniarka bagatelizowali zgłaszane przez ciebie problemy zdrowotne? Może nie dostałaś skierowania na badania, bo "przesadzasz", "taka kobieca uroda", "jesteś za młoda" albo "skierowania kosztują, a ja mam dużo pacjentów"? Podziel się swoją historią, a my ją opublikujemy. Czekamy na twój list pod adresem kobieta@agora.pl. Autorzy mogą liczyć na drobny upominek od redakcji.

Zobacz też:

Więcej o: