Tabletki antykoncepcyjne - nazwy i ceny, rodzaje, działanie

Tabletki antykoncepcyjne są skuteczną i popularną metodą zapobiegania ciąży. Sięgać mogą po nie kobiety w różnym wieku, a przy ich przyjmowaniu szanse na zajście w ciąże są praktycznie zerowe (o ile stosuje się je prawidłowo).

Na rynku dostępnych jest wiele różnych tabletek antykoncepcyjnych. Różnią się one nie tylko nazwami, ale też rodzajem użytych hormonów, ich stężeniem oraz sposobem przyjmowania. 

Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje

Tabletki antykoncepcyjne podzielić można przede wszystkim na:

 • tabletki jednoskładnikowe,
 • tabletki dwuskładnikowe.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są nazywane też minipigułkami. Jest to antykoncepcja najnowszej generacji, która jednak niekoniecznie sprawdza się u wszystkich kobiet.

W skład minipigułek wchodzi tylko jeden hormon - progestagen. W niektórych pigułkach znajduje się też noretysteron, lewonergesterol, dezogestrel lub etyniodiol dwuoctanowy.

Dla kogo antykoncepcja jednoskładnikowa?

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe sprawdzają się szczególnie dobrze u:

 • nastolatek,
 • kobiet przed 25. rokiem życia,
 • kobiet karmiących (nie blokują wydzielania mleka, bo nie zawierają estrogenu),
 • kobiet, które źle znoszą większe dawki hormonów.

Działanie tych tabletek opiera się na:

 • zmianie właściwości śluzu (zwiększenie jego lepkości), tak aby plemniki nie mogły dostać się do komórki jajowej,
 • niektóre tabletki hamują też owulację.

Schemat przyjmowania tabletek jednoskładnikowych

Tabletki jednoskładnikowe przyjmowanie są przez 28 lub 35 dni bez przerwy między nimi. Nie występuje krwawienie z odstawienia, ale może pojawiać się krwawienie lub plamienie. Często są one jednak nieregularne, a bywa, że zanikają całkowicie. Dla niektórych kobiet brak krwawienia jest zaletą. 

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - nazwy i ceny

Na rynku dostępne są między innymi takie tabletki jednoskładnikowe, jak:

 • Azalia
 • Cerazette
 • Limetic
 • Symonette

Średnie ceny tabletek jednoskładnikowych są wyższe niż w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Najtańsze są Symonette, których cena wynosi około 18 zł, pozostałe to koszt około 25 - 30 złotych za opakowanie.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe są najczęściej stosowanym rodzajem tabletek. Są też przeważnie tańsze niż bardziej nowoczesne tabletki jednoskładnikowe. W ich skład wchodzą dwa hormony:

Hormony te mają rozległe działanie na organizm kobiety. Ich zadaniem jest:

 • hamowanie owulacji,
 • zatrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa,
 • zmiana właściwości błony śluzowej tak, aby niemożliwe były zagnieżdżenie ewentualnego zarodka,
 • zmiana właściwości śluzu tak, aby uniemożliwiał on plemnikom przemieszczanie się do jajeczka.

Dla kogo tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe?

Tabletki te mogą być przyjmowane przez większość kobiet, ale bardzo ważne jest odpowiednie ich dobranie tak, aby nie wywołały skutków ubocznych. Czasami należy wypróbować kilka rodzajów tabletek, zanim dobierze się odpowiednią dawkę hormonów.

Jak przyjmować tabletki dwuskładnikowe?

Schemat przyjmowania tabletek dwuskładnikowych zależny jest od konkretnych tabletek. Stosuje się bowiem dwa schematy przyjmowania - 21 dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy lub 24 dni przyjmowania i 4 dni przerwy. Niektórzy producenci na czas przerwy, podczas którego dochodzi do krwawienia z odstawienia, dołączają tabletki placebo  niezawierające żadnych hormonów. Jaki jest sens przyjmowania pastylek placebo? Dzięki temu cykl przyjmowania tabletek jest ciągły i kobieta nie zapomina o rozpoczęciu nowego opakowania.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych

Tabletki dwuskładnikowe można podzielić jeszcze według rodzaju ze względu na stężenie i stosunek hormonów w nich zawartych. Wyróżnić można:

 1. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe - zawartość hormonów (czyli estrogenu i progestagenu) we wszystkich tabletkach jest taka sama. Są to tabletki, które dobrze sprawdzają się u wszystkich kobiet.
 2.  Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dwufazowe - wszystkie tabletki mają taką samą zawartość estrogenu, ale zmienna jest zawartość progestagenu. Różna zawartość syntetycznego progesteronu sprawia, że naśladują one naturalny cykl rozrodczy kobiety. Zazwyczaj producenci stosują różne kolory pastylek, aby nie pomylić się przy ich przyjmowaniu. Nie są one często stosowane, bo mogą mieć więcej skutków ubocznych. Do tego w przypadku pominięcia dawki ich skuteczność znacznie spada.
 3. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe trójfazowe - tabletki w jednym opakowaniu mają trzy różne stężenia hormonów. Ginekolodzy przepisują je zazwyczaj kobietom w okresie menopauzy, ponieważ regulują lepiej gospodarkę hormonalną. Nie są jednak często stosowane do zapobiegania ciąży u młodych kobiet - ich stosowanie jest bowiem dla niektórych uciążliwe, różne pastylki muszą być bowiem przyjmowanie w określone dni. Producenci dla ułatwienia stosują różne kolory w tabletkach, aby wiadomo było, które mają mniej, a które więcej hormonów.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe nazwy i ceny

Na rynku dostępnych jest wiele tabletek dwuskładnikowych. Najpopularniejsze to:

 • Diane-35
 • Micorgynon
 • Naraya
 • Ovulastan
 • Qlaira
 • Yasmin
 • Yasminelle.

Ceny tabletek wynoszą od 8 zł do 50 zł za opakowanie przeznaczone na jeden cykl. Najtańsze tabletki to Diane-35 (ok. 10 zł), Microgynon (ok. 8 zł), Rigevidon (ok. 8 zł), Novynette (ok. 9 zł). 

Tabletki antykoncepcyjne: pominięcie dawki

Zarówno tabletki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe, należy przyjmować regularnie. Tylko wtedy dają wysoką skuteczność. Dobrze ustawić sobie przypomnienie, na przykład alarm w telefonie, aby zawsze sięgać po tabletki o tych samych godzinach.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych jest jednak większa tolerancja opóźnienia w wyjątkowych sytuacjach. Tabletki jednoskładnikowe zażyte już nawet z trzygodzinnym opóźnieniem mają słabą skuteczność. W sytuacji, kiedy okaże się, że dawka została pominięta, należy jak najszybciej zapoznać się z ulotką. Podobnie sprawa wygląda, jeśli pojawią się wymioty albo biegunka.

Co robić, gdy zapomni się o pigułce? Najczęściej stosowane metody to:

 • natychmiastowe przyjęcie pigułki i kontynuowanie dalszego przyjmowania według wcześniej ustalonego schematu,
 • unikanie stosunku przez dwie doby po zapomnianej pigułce lub stosowanie dodatkowo prezerwatywy jako zabezpieczenia. 

W razie wątpliwości należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. 

Antykoncepcja awaryjna

Tabletki nazywane antykoncepcją awaryjną lub tabletkami "dzień po" zaliczyć można do tabletek jednoskładnikowych. Zawierają one progestagen w wysokim stężeniu i zażywane mogą być od 3 do 5 dni od chwili seksu bez zabezpieczenia. 

Tabletki te:

 • zatrzymują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia,
 • wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, a tym samym uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka.

Wbrew opinii wielu osób nie są to tabletki poronne. Jeśli nie doszło bowiem do zagnieżdżenia zarodka, to nie wywołują one poronienia. 

Tabletkę "dzień po" przyjmuje się jednorazowo po stosunku bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy pękła prezerwatywa lub stosowana antykoncepcja okazała się nieskuteczna. Przyjęcie dużej dawki hormonów na raz może lekko rozregulować cały cykl.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: