Znany lek przeciwbólowy szkodliwy dla płodu. "Kobiety powinny ograniczyć jego przyjmowanie"

To pierwsze badanie takiego rodzaju. Naukowcy zasugerowali istnienie związku między przyjmowaniem przez ciężarne kobiety paracetamolu (acetaminofenu) a rozwojem językowym urodzonych przez nie dziewczynek.

Badania zostały przeprowadzone przez szkołę medyczną Mount Sinai w Nowym Jorku, a ich wyniki opublikowano 10 stycznia 2018 roku w czasopiśmie naukowym "European Psychiatry".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Naukowcy zbadali dane zebrane od 754 kobiet. Analizowali ilość paracetamolu, który przyjmowały od momentu poczęcia do zakwalifikowania do badań (co działo się od 8. do 13. tygodnia ciąży). Stężenie paracetamolu było badane na podstawie próbek moczu pobieranych od ciężarnych. Analizy laboratoryjne wykazały, że paracetamol przyjmowało 59 procent badanych.

Czy lewoskrętna witamina C to zdrowotny hit? [NaZdrowie]

Mniej niż 50 słów

Drugi etap badań rozpoczął się, gdy dzieci obserwowanych kobiet skończyły 30 miesięcy (czyli dwa i pół roku). Przeanalizowano ich rozwój językowy. Ewentualnie opóźnienie lingwistyczne zdefiniowano jako używanie mniej niż 50 słów. Okazało się, że "do tyłu" było 10 procent dzieci. Częściej zdarzało się to chłopcom. Co więcej - i to stało się clue badania - naukowcy odkryli, że dziewczynki, których matki brały paracetamol stosunkowo często (tj. co najmniej sześć razy w trakcie ciąży) były językowo opóźnione aż sześć razy częściej niż te, których matki paracetamolu nie przyjmowały. Tej zależności u chłopców nie zauważono. Dzieci zostaną przebadane w kontekście rozwoju językowego ponownie w wieku 7 lat.

Sprawdź się: Jeśli wiesz, co to OB i CRP, to masz już dwa punkty. Zdobędziesz więcej? [QUIZ]

Bezpieczny, niebezpieczny?

Paracetamol to powszechnie stosowany środek przeciwbólowy. Liczne dolegliwości (np. bóle głowy) to domena ciąży, dlatego lek przyjmowany jest także przez kobiety ciężarne. Przez długi czas uważano, że jest dla płodu całkowicie bezpieczny, jednak teraz wokół substancji narasta wiele wątpliwości. Więcej o przyjmowaniu paracetamolu w ciąży piszemy tutaj.

Nie tylko rozwój językowy

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę powszechność przyjmowania paracetamolu i wagę rozwoju językowego, nasze badania - o ile wyniki się powtórzą - sugerują, że ciężarne powinny ograniczyć przyjmowanie tego środka przeciwbólowego" - mówi jedna z autorek badania, profesor Shanna Swan. "Obserwowanie rozwoju językowego jest ważne, ponieważ stanowi podstawę do przewidywania innych dziecięcych zaburzeń związanych z układem nerwowym" - podkreśla.

To także może cię zainteresować:

Źródła: "European Psychiatry", Mount Sinai, Science Daily

Więcej o: