Mastalgia niecykliczna: o czym świadczy, leczenie

Ból piersi, czyli mastalgia choć miewa podłoże onkologiczne, może pojawić się z bardzo różnych przyczyn i w różnych etapach życia kobiety. Medycyna wyróżnia dwa typy bólu - cykliczny oraz niecykliczny. Pierwszy to skutek zmian hormonalnych i zapowiedź zbliżającej się miesiączki. Drugi to konsekwencja urazu, zmian chorobowych, lub źle dobranej bielizny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mastalgia niecykliczna to rodzaj bólu nie mającego związku z cyklem miesiączkowym . Może się on pojawić wskutek uderzenia, nieprawidłowo dobranego biustonosza lub noszenia ciężkiej torby na ramieniu. Zdarza się, że obejmuje całą (jedna bądź obie) pierś lub kumuluje się w jednym miejscu. I mimo że ból nie jest zapowiedzią i pierwszym objawem raka towarzyszy niektórym zmianom, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. U starszych kobiet pojawienie się dolegliwości to zazwyczaj skutek menopauzy i związanych z nią zaburzeń hormonalnych.

W niektórych przypadkach ból piersi, szczególnie ten skupiony w jednym punkcie, związany jest z artretyzmem.

Więcej o bólu piersi i jego przyczynach przeczytasz tutaj .

Zobacz wideo

Jeśli ból w piersi nie ma związku z cyklem miesiączkowym leczenie skupia się na walce z choroba podstawową. W pierwszej kolejności próbuje się zahamować działanie estrogenów na receptory piersi. Dodatkowo zaleca się unikanie kofeiny, alkoholu, wprowadzenie niskotłuszczowej diety i uzupełnienie jej o witaminy A, E oraz z grupy B, które znacznie zmniejszają obrzęk i nadwrażliwość piersi.

Czytaj także:

Wizyta u ginekologa - krok po kroku

Mastalgia cykliczna

Mastodynia

Mastopatia

Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo?

Więcej o: