Więcej o częstych dolegliwościach i ich przyczynach na Gazeta.pl
Jesteśmy dalecy od popierania samodzielnego rozpoznawania chorób i samoleczenia. Poniższe informacje mają uświadomić, że ból brzucha ma wiele przyczyn, a stosowanie dostępnych bez recepty leków i generalnie bagatelizowanie objawów, to często zły pomysł. Czasem, oczywiście, to wystarczy i nie zaszkodzi. Bywa jednak i tak, że wskazana jest konsultacja u właściwego specjalisty oraz pogłębiona diagnostyka, bo od tego zależy nasze zdrowie, a nawet życie.
Poniżej przedstawiamy ilustracje obrazujące miejsce bólu i wskazujemy prawdopodobną przyczynę. Uwaga, to typowe lokalizacje dolegliwości, a u wielu osób problem nie objawia się klasycznie, więc ostateczne rozpoznanie wcale nie musi się zgadzać. Co więcej - czasem odróżnienie czy boli nas w nadbrzuszu, czy jednak w okolicy pępka, jest trudne, skoro czujemy, że "boli nas wszystko". Ból brzucha bywa promieniujący, rozlany, stąd materiał ma jedynie charakter orientacyjny. Zwykle dopiero nie tylko profesjonalny wywiad lekarski, ale szczegółowe badania, pomogą wyjaśnić, co tak naprawdę się dzieje.
Niezależnie od lokalizacji bólu, zawsze skontaktuj się z lekarzem, gdy masz dodatkowe objawy i:
Pamiętaj, że uporczywy, długotrwały ból brzucha, opisywany często przez pacjentów jako:
może oznaczać:
Ból taki nazywamy somatycznym i wymaga zawsze wizyty u lekarza.
Nie wolno też lekceważyć dolegliwości, które dopadają nas nocą. Jeśli ból brzucha jest na tyle silny, że wyrywa ze snu, trzeba poszukać jego przyczyny jak najszybciej.
Pamiętaj, że ból brzucha nie musi oznaczać problemów z układem pokarmowym, a nawet w przypadku jego poważnych schorzeń wcale nie musi wystąpić ta dolegliwość. Choćby problemy z trzustką i wątrobą często przez dłuższy czas nie wiążą się z bólem.
Nawet bardzo dokuczliwy ból brzucha bywa niegroźnym objawem stresu, głodu, przeziębienia czy naturalnych, chwilowych kłopotów po zbyt obfitym posiłku. Bywa jednak także istotnym sygnałem ostrzegawczym, wymagającym kontaktu z lekarzem.
Taki ból zazwyczaj sygnalizuje:
Możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na takie dolegliwości, gdy twój stan się nie pogarsza i nie masz wymienionych wcześniej objawów wymagających kontaktu z lekarzem.
Nic się nie stanie, jeśli 2-3 dni ograniczysz jedzenie, szczególnie, gdy boli cię gardło lub wymiotujesz, ale absolutnie nie zapominaj o uzupełnianiu płynów.
Pij jak najwięcej, małymi łykami, wodę, ale też herbatki czy kompot.
Wymioty powstrzymuje herbatka imbirowa i mięta,
Przeciw biegunce sprawdza się węgiel medyczny czy borówka czernica.
Gorączkę powyżej 38.5 st. C obniżą leki bez recepty (typu paracetamol lub ibuprofen). Przy niższej temperaturze pozwól pracować układowi odpornościowemu i ogranicz się do sposobów domowych (herbatka z lipy, żeby się wypocić lub chłodna kąpiel: obie metody skuteczne).
Pozornie bardzo bardzo przypomina wcześniejszy przykład. Zasadnicza różnica dotyczy jednak charakteru samego bólu. To nie jest problem jednorazowy, nagły. Zazwyczaj objawia się pieczeniem albo uczuciem głodu. Bólowi brzucha towarzyszą:
Taki ból może oznaczać:
Kiedyś wrzody były poważnym wyzwaniem dla lekarza i pacjenta. Dziś leczenie nie jest zbyt skomplikowane i zwykle jest skuteczne, ale wymaga nadzoru lekarza (podawane są odpowiednio dobrane antybiotyki).
Zdecydowanie więcej na ten temat
Jeśli pojawia się taki ból brzucha, a także:
to całkiem prawdopodobna jest
Trzeba skonsultować się z lekarzem. Leczenie powinno być nadzorowane przez specjalistę gastroenterologa.
Uwaga! Niebezpiecznym schorzeniem trzustki jest jej ostre zapalenie. Zwykle objawia się inaczej, niż pozostałe problemy z tym narządem. Występują silne, promieniujące bóle brzucha, które bywają zlokalizowane pod pępkiem (stąd dodatkowa strzałka na naszej ilustracji powyżej). Pojawiają się też:
Ostre zapalenie trzustki zawsze wymaga leczenia szpitalnego.
Tak czasem objawia się po prostu zgaga, niestrawność.
Jeśli jednak ból:
to może być:
W przypadku kobiet objawy mogą być jeszcze bardziej skąpe, trudne do oceny:
To mit, że wszyscy dokładnie wiemy, jak boli serce. U kobiet przy zawale nie występuje zwykle typowy ból zamostkowy, nawet jeśli zmiany w sercu są rozległe. U mężczyzn zawał teoretycznie łatwiej rozpoznać, ale panowie czasem nie decydują się na wzywanie pomocy, żeby "nie robić niepotrzebnie zamieszania". Tymczasem: taka ostrożność bywa groźna dla życia.
Trzeba dzwonić natychmiast na pogotowie, jeśli bólowi towarzyszy duszność, bardzo szybkie lub nierówne bicie serca, tracisz przytomność. Także wtedy, gdy ból trwa ponad 20 minut, dopadł osobę po czterdziestce, która pali papierosy, ma nadwagę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, jest obciążona wyjątkowo dużym stresem (np. straciła bliską osobę).
Nawet jeśli dolegliwości ustąpiły samoistnie, ale wracają lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do pracy swojego serca, rozwiej je z lekarzem.
Prawdopodobne przyczyny to:
To może być:
Kiedy coś cię boli po prawej stronie, nie stawiaj od razu na wątrobę. Ten narząd, nawet w przypadku zaawansowanego schorzenia, nie powoduje dolegliwości bólowych. Może jednak dokuczać: przeciążona wątroba powiększa się i uciska okoliczne narządy.
Wszystko o problemach z wątrobą
Za nasilonymi, nawracającymi dolegliwościami często stoi niepozorny pęcherzyk żółciowy, a dokładniej zgromadzone w nim kamienie. Złogi mogą tworzyć się nie tylko w samym pęcherzyku, ale i w zwężeniach dróg żółciowych oraz w przewodach odprowadzających żółć. Konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Wszystko o pęcherzyku żółciowym
To może być:
Często towarzyszy mu brak apetytu, wymioty, gorączka i tzw. objaw Blumberga (bolesność przy oderwaniu ręki po ucisku). U dzieci pojawia się również biegunka i uczucie wzdęcia.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, konieczna może być szybka interwencja chirurgiczna.
Więcej o bólu brzucha po prawej stronie
Kiedyś mówiono, że po lewej stronie brzucha "nie ma co boleć". To nieprawda. Przyczyną dolegliwości może być choćby zespół jelita drażliwego i inne problemy jelitowe (niedrożność, stany zapalne). Oczywiście, lokalizacja problemów może być też po prawej stronie, po środku. Zatem - nie lekceważ także dolegliwości w tej okolicy, zwłaszcza jeśli występują sygnały ostrzegawcze, wymienione na początku artykułu.
Przyczyny mogą być takie same, jak przy dolegliwościach w okolicy pępka (patrz punkt 1).
Gdy jednak ból jest kolkowy, przemieszczający się i towarzyszą mu wzdęcia, mdłości czy biegunka, to bardziej prawdopodobna jest:
Poważne schorzenia jelita cienkiego nie są częste, jednak nawracające dolegliwości najlepiej skonsultować ze specjalistą gastrologiem (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu).
Jeśli brzuch boli poniżej pępka, a także:
to prawdopodobne są:
W razie takiego bólu brzucha najlepiej nie zwlekać z wizytą u gastrologa. Takie objawy nie muszą oznaczać poważnego schorzenia lecz dla pewności trzeba wykonać szczegółowe badania.
Ból podbrzusza często promienieje do pleców lub obejmuje też wyższe partie brzucha.
W przypadku kobiet przyczyną może być
W przypadku obu płci:
Wstępną diagnostyką układu moczowego (badania laboratoryjne, usg) powinien zająć się lekarz pierwszego kontaktu i w razie potrzeby skierować cię do specjalisty nefrologa lub urologa.
Ginekologa zawsze warto odwiedzić, gdy pojawiają się problemy w dole brzucha, także wtedy, gdy przyczyną dolegliwości okaże się na przykład infekcja dróg moczowych. Problemy z pęcherzem nie wykluczają infekcji dróg rodnych. Ból może mieć kilka źródeł, a do ginekologa raz w roku należy chodzić także wtedy, gdy nie ma żadnych objawów chorobowych.Coraz więcej kobiet taką doroczną konsultację traktuje jak prezent urodzinowy, dający szansę na długie życie w dobrej formie.