Niezbędnik narciarza - o czym trzeba pamiętać przed i w trakcie sezonu?

Narty, buty i kombinezon to podstawa. Ale, czy to wszystko co należy ze sobą zabrać? O czym naprawdę warto pamiętać przed wyruszeniem na stok, aby czuć się bezpiecznie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Urazy i nieszczęśliwe wypadki mogą się przytrafić niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu. Na szczęście, w pewnym stopniu, można uniknąć przykrych niespodzianek.

Zobacz wideo

Po pierwsze - kask

Kask narciarski w większości krajów europejskich nie jest obowiązkowym wyposażeniem dorosłych osób. W Polsce i wielu krajach związkowych Austrii muszą w nim jeździć dzieci poniżej 16 roku życia, we Włoszech poniżej 15. Zawsze jednak sprawdź lokalne regulacje, które czasem nakładają ten obowiązek na wszystkich użytkowników stoku.

Szacuje się, że blisko 20 proc. wszystkich urazów jakich doznają narciarze i snowboardziści to urazy głowy , połowa z nich to urazy zagrażające życiu. Aby kask spełniał swoje zadanie musi być odpowiednio dobrany. Nie może być za luźny, ponieważ zakłada się go bezpośrednio na gołą głowę lub cienką kominiarkę, nigdy na grubą czapkę.

Kiedy wybierzemy odpowiedni dla nas model koniecznie trzeba sprawdzić czy posiada on odpowiedni certyfikat. W Europie obowiązuje FISI 1077. Posiadanie kasku może mieć kluczowe znaczenie przy wypłacie odszkodowania. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty zadośćuczynienia jeśli w czasie wypadku nie mieliśmy na głowie kasku.

Więcej o urazach głowy przeczytasz tutaj .

Po drugie - polisa

W tym przypadku nie ma żadnej dyskusji. Polisę po prostu trzeba mieć, nie jest to duży wydatek, a chroni nas przed olbrzymimi kosztami w razie kontuzji lub wypadku. W przypadku wycieczki kupionej w biurze podróży trzeba sprawdź, czy ubezpieczenie oferowane przez organizatora obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów na stoku.

Idealna polisa to taka, która pokrywa:

- koszty leczenia (w tym urazy i wypadki na stoku)

- następstwa nieszczęśliwych wypadków (w tym wynikających z uprawienia sportów narciarskich)

- koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

- koszty transportu

- odpowiedzialność cywilną (jeżeli z naszej winy dojdzie do wypadku na stoku)

- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

- jeżeli zamierzasz zjeżdżać z wytyczonych tras, ubezpieczenie musi mieć opcję uprawiania sportów ekstremalnych. Oczywiście w Polsce, jeżeli mamy ubezpieczenie w ZUS, ubezpieczenie od KL (od kosztów leczenia) nie jest konieczne, pozostałe opcje jednak warto wykupić.

Po trzecie - apteczka

Odpowiednio wyposażona apteczka może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza gdy wybieramy się za granice. Dlaczego? Po pierwsze nie wszędzie znajdziesz aptekę, a nawet jeżeli - po zejściu ze stoku może być ona nieczynna. Po drugie leki są często dużo droższe, a po trzecie nie znasz lokalnych marek. Do tego dochodzi bariera językowa, wytłumaczenie farmaceutce np. w małym, szwajcarskim miasteczku czego dokładnie potrzebujesz, może wymagać sporo czasu i kreatywności.

Apteczka każdego narciarza powinna zwierać:

- krem z wysokim filtrem UV

- plastry i bandaż elastyczny

- krem lub żel na urazy i stłuczenia

- spray na katar

- preparat przeciw biegunce

- preparat na zaparcia

Czytaj także: Wakacyjna apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

Po czwarte - EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Niestety poszczególne kraje różnią się zakresem bezpłatnych świadczeń oraz sposobem korzystania ze świadczeń, na przykład mogą one wymagać zapłacenia, a potem w Polsce otrzymasz zwrot wydatków na podstawie rachunków. Warto ją jednak mieć z jednego powodu - w przypadku dłuższego leczenia, komercyjne ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów, a jest szansa, że pokryje je EKUZ. Więcej informacji można uzyskać w oddziale NFZ lub na www.ekuz.nfz.gov.pl.

Po piąte - karta ICE

To plastikowa karta, z międzynarodowym oznaczeniem "in case of emergency" (w razie wypadku), zawierająca kontakty do 3 osób, które należy powiadomić w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Kartę ICE można kupić za 5 zł w oddziałach PCK (Polski Czerwony Krzyż) lub na stronie www.pck.pl.

Warto również w telefonie dopisać skrót ICE przy kontaktach do osób, które chcemy zawiadomić w razie wypadku.

Więcej o: