Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Tropikalny klimat, kiepskie warunki sanitarne oraz niski poziom opieki medycznej sprzyjają rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Przyczyną zachorowań może być również zakażona woda i jedzenie. Upał i wilgotne powietrze to idealne środowisko dla bakterii, wirusów i pasożytów. Niebezpieczne mogą się okazać także ukąszenia owadów i kontakt ze zwierzętami. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, dzięki któremu podróż przebiegnie w bezpieczny i komfortowy sposób, a ryzyko problemów zdrowotnych zostanie zminimalizowane.
Szczepienia ochronne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom tropikalnym. Są w pełni bezpieczne i wykorzystują naturalne zdolności obronne organizmu. Jednak musimy pamiętać, by odpowiednio wcześnie dowiedzieć się przed jakimi chorobami trzeba się chronić w danym rejonie świata. - Na konsultację lekarską dotyczącą bezpieczeństwa w podróży warto zgłosić się 6 do 8 tygodni przed podróżą. Natomiast najpóźniej 4 tygodnie przed wyjazdem. Wybór szczepień uzależniony jest od trasy wycieczki, jej charakteru i obecnej sytuacji epidemiologicznej. Również ogólny stan zdrowia osoby podróżującej może sprawić, że wycieczka będzie mniej lub bardziej ryzykowna -podkreśla dr n. med. Katarzyna Hryckiewicz poznańskiej Kliniki Promienistej.
Kobiety ciężarne i osoby przewlekle chore powinny szczególnie o siebie zadbać. Szczepienia są ważne przede wszystkim, gdy planujemy wyjazd na tereny, na których będziemy mieli duży kontakt z przyrodą.
Szczepienia dla podróżujących dzielą się na dwa typy - obowiązkowe i zalecane. Pierwsze regulowane są przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia. Ich pakiet zmienia się w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Dodatkowo poszczególne kraje, mogą wymagać od podróżujących zaszczepienia się przeciwko kluczowym dla danego regionu schorzeniom. Do pierwszej grupy zaliczamy szczepienie przeciwko żółtej febrze , tężcowi, błonicy, polio i zakażeniom meningokokowym.
- Do szczepień zalecanych zalicza się m.in. szczepionki przeciwko cholerze, durowi brzusznemu, kleszczowemu zapaleniu mózgu czy też wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B - mówi dr n. med. Katarzyna Hryckiewicz. - Warto wiedzieć, że szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim ochronę objętych nimi krajów i zapobieganie epidemiom, natomiast szczepienia zalecane chronią zdrowie turysty - komentuje.
Brak udokumentowania wymaganego szczepienia może doprowadzić do odmowy pozwolenia na wjazd do danego państwa, kwarantanny na koszt turysty lub przymusowego szczepienia za granicą. Dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień, która wystawiana jest w poradniach medycyny podróży i w punktach szczepień. W przypadku gdy występują przeciwwskazania do wykonania szczepienia turysta może otrzymać zaświadczenie zwalniające z niego, które powinno zostać uznane przez służby graniczne państw objętych obowiązkiem szczepienia.