Pierwsza pomoc: pozycja boczna bezpieczna - kiedy ratuje życie?

Pozycja boczna bezpieczna, zwana też ustaloną, ma na celu zapewnienie drożności dróg oddechowych u osób nieprzytomnych oddychających. Nie można jednak stosować jej u wszystkich poszkodowanych.

Jeśli podejrzewasz, że u nieprzytomnego doszło do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa (np. po uderzeniu przez samochód, po upadku z wysokości), pozostaw go w pozycji zastanej. W każdej innej sytuacji osoba nieprzytomna, leżąca na wznak, oddychająca, musi być zabezpieczona poprzez zastosowanie odpowiedniej pozycji, która umożliwi jej swobodny proces oddychania. Jednocześnie właściwe ułożenie pozwoli na nieskrępowaną ewakuację treści pokarmowej podczas wymiotów. Ma to istotny wpływ, ponieważ treść pokarmowa podczas wymiotów mogłaby dostać się do dróg oddechowych i trwale uszkodzić ich zdolność wymiany gazowej. Zachłystowe zapalenie płuc, bo taką opisywane zjawisko wywołuje chorobę nazywane jest również zespołem Mendelsona i należy do grupy chemicznych zapaleń płuc. To następstwo zaaspirowania treści żołądkowej do drzewa oskrzelowego, gdzie może dojść także do rozwoju zapalenia płuc wywołanego przez bakterie beztlenowe i tlenowe. Według różnych źródeł, śmiertelność w tej chorobie sięga nawet 70%, więc należy zrobić wszystko, aby podczas oczekiwania na fachową pomoc nie doszło do tej sytuacji.

Dasz radę!

Ułożenie w pozycji bocznej nie wymaga wielkiego nakładu siły, ani skomplikowanych umiejętności. Podczas odgięcia głowy ku tyłowi niweluje się niedrożność dróg oddechowych spowodowaną zapadającym się językiem w wyniku rozluźnienia się mięśni gardła, a utworzony w ten sposób kanał umożliwi swobodny wypływ treści żołądkowej.

Krok po kroku

Etapy działania przedstawiają się następująco:

1. Pozycją wyjściową jest poszkodowany leżący na wznak (na plecach).

2. Kończynę dolną po stronie udzielającego pomocy należy zgiąć w kolanie, zaś kończynę górną po tej samej stronie umieścić pod biodrem.

3. Przeciwną kończynę górną należy zgiąć w łokciu i ułożyć ją na klatce piersiowej poszkodowanego.

4. Następnie chwytamy poszkodowanego za ramię i biodro, a następnie przekręcamy w swoim kierunku.

5. Gdy poszkodowany znajduje się już na boku, jego ręką (znajdującą się bliżej) należy podeprzeć głowę i kontynuować przekręcanie do momentu, gdy oprze się łokciem o podłoże.

6. Teraz należy udrożnić drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy ku tyłowi, zaś samą jamę ustną skierować do dołu i ją otworzyć. Można w tym momencie podłożyć rękę poszkodowanego pod jego brodę, a znajdującą się za nim kończynę górną zgiąć w łokciu.

7. Regularnie sprawdzać oddech do przyjazdu fachowych podmiotów ratowniczych.

Inne sposoby

Opisany w tekście sposób nie jest ramowy. Istnieją czasem minimalne różnice, jak np. ułożenie kończyny górnej za poszkodowanym lub przed nim. Niemniej jednak te wszystkie czynności mają wspólny cel i w znacznym stopniu podniosą szanse na przeżycie, a także w dużej mierze przyczynią się do powrotu do zdrowia sprzed stanu utraty przytomności. Świadkowie zdarzenia odgrywają najważniejszą rolę ponieważ łańcuch przeżycia zawsze uzależniony jest od najsłabszego ogniwa. Bierność i znieczulica społeczna wobec osób leżących na ulicach, w parkach etc. nie powinna mieć miejsca w dobie współczesnej świadomości, a zaniechany przez nas odruch niesienia pomocy człowiekowi może w swoim czasie przekształcić się broń wymierzoną przeciwko nam samym. Pamiętajmy, że pokolenia wychowują pokolenia i róbmy wszystko abyśmy czuli się razem ze sobą bezpiecznie.

Autor (na zdjęciu) - mgr Marcin Madziała , ratownik medyczny, miejski koordynator ratownictwa medycznego PSP, wykładowca akademicki, autor licznych prac naukowych i poglądowych.

Czytaj więcej o:

wymiotach

omdleniach

Zobacz także:

Jak zrobić sztuczne oddychanie dziecku:

Zobacz wideo
Więcej o: