Manekiny wzorowane na sylwetkach osób niepełnosprawnych - dobry pomysł?

W związku z odbywającym się w tym tygodniu Dniem Osób Niepełnosprawnych w Szwajcarii zorganizowana została akcja, mająca na celu przypomnienie, że częścią społeczeństwa są również osoby niepełnosprawne.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Na początku grudnia na jednej z wystaw sklepowych w Zurychu przechodnie mogli zaobserwować nietypowe zjawisko. Ku ich zdumieniu nieskazitelne sylwetki manekinów zostały zastąpione przez modele, powstałe na wzór ciał osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Skąd ten pomysł?

Pomysł na akcję to dzieło największej niepublicznej szwajcarskiej organizacji charytatywnej, działającej na rzecz osób niepełnosprawnych - Pro Infirmis. Przedsięwzięcie zostało obmyślone i zrealizowane w związku z odbywającym się w tym tygodniu Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Jego głównym założeniem była zachęta do zaakceptowania żyjących wśród nas osób niepełnosprawnych, a także do refleksji nad tym, iż - wbrew temu, co możemy widzieć na sklepowych wystawach czy pokazach mody - nikt z nas nie jest idealny.

Do udziału w akcji zgłosiło się pięć znanych osób - ochotników z różnymi niepełnosprawnościami. Każdego z uczestników dokładnie zmierzono i na tej podstawie stworzono wzorowane na ich sylwetkach manekiny. "To niesamowite, móc zobaczyć siebie w ten sposób, kiedy zwykle nie można nawet przejrzeć się w lustrze" - mówili zaskoczeni, po raz pierwszy oglądając modele powstałe na podstawie własnych wymiarów. "Chciałbym wiedzieć czy osoby przechodzące obok wystaw będą widzieć naszą niepełnosprawność" - zastanawiał się jeden z ochotników. "Będą naprawdę zirytowani tym widokiem" - oceniał inny uczestnik akcji. Z dumą pozowali jednak do zdjęć obok manekinów stworzonych na podstawie ich wymiarów.

Jasmine Rechsteiner - Miss Osób Niepełnosprawnych, cierpiąca na kifoskoliozę

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Urs Kolly - lekkoatleta i paraolimpijczyk, zdobywca siedmiu srebrnych i jednego brązowego medalu, który stracił nogę w wypadku

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Nadia Schmid - blogerka cierpiąca na wrodzony rdzeniowy zanik mięśni

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Alex Oberholzer - prezenter radiowy i krytyk filmowy, chorujący na polio

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

A także Erwin Aljukić - aktor cierpiący na wrodzoną łamliwość kości

embed

Fot. YouTube/ Alain Gsponer

Reportaż z akcji

Oprócz przygotowania akcji, organizacja opublikowała również film w reżyserii Alaina Gsponera, który można obejrzeć na przykład na YouTube. Pokazuje on jak - na podstawie wymiarów ochotników - powstawały manekiny oraz jakie były reakcje przechodniów, oglądających je później na przystrojonych świątecznie, sklepowych wystawach. Anglojęzyczną wersję filmu obejrzano dotychczas blisko dwa miliony razy.

 
Więcej o: