Ewolucja twarzy: jak zmieni się twarz człowieka w kolejnych tysiącleciach?

Ogromne oczy, wysokie czoła, ciemniejsza karnacja - tak według przewidywań będzie wyglądać ludzka twarz za 100 tys. lat. Jak zmieni się nasza aparycja w ciągu kolejnych wieków i dlaczego? Przedstawiamy futurystyczną wersję z przymrużeniem oka. Jak Wam się podoba?

Na przestrzeni wieków ludzka twarz podlegała różnorodnym zmianom, a że ewolucja nie zatrzymuje się w miejscu, nic nie wskazuje na to, by przestała się zmieniać. Obecnie ludzki mózg jest trzy razy większy niż u naszych naczelnych przodków. Wraz z mózgiem rosły nasze głowy. Porównując się do prehistorycznych przodków, możemy zaobserwować, że ludzka czaszka rozszerzyła się, twarz stała bardziej płaska, mniej owłosiona. Co będzie dalej?

Artysta Nickolay Lamm na podstawie licznych rozmów odbytych ze specjalistą w dziedzinie dr Alanem Kwan z Washington University w St. Louis stworzył serię obrazów przedstawiających możliwe zmiany ludzkiej twarzy w ciągu kolejnych 100 tys. lat. Zacznijmy jednak od punktu wyjściowego. Mniej więcej tak wyglądamy dziś:

embed

Fot. Nickolay Lamm

Z biegiem czasu ludzki organizm będzie się dostosowywał do zmieniających się wymagań środowiskowych. Dodatkowo, jako że inżynieria genetyczna może stać się normą, "los twarzy człowieka będzie bardziej zależny od ludzkich gustów" - twierdzi dr Kwan. Mózgi będą się dalej rozwijać, więc można się spodziewać, że człowiek przyszłości będzie miał jeszcze większe czoło - dodaje.

Za 20 tys. lat według przewidywań ludzka aparycja będzie prezentować się tak:

embed

Fot. Nickolay Lamm

Genetyczny koncert życzeń: poproszę prosty nos i regularne rysy

Jeśli człowiek przejmie kontrolę nad genetyką, można się spodziewać, że rozprzestrzeniać się będą cechy uważane za atrakcyjne tj. regularne rysy, prosty nos, perfekcyjna symetria prawej i lewej strony twarzy.

W wyniku zmian nasi następcy za 60 tys. lat mogą wyglądać tak:

embed

Fot. Nickolay Lamm

Rodzice będą mogli decydować, jakiego koloru oczy czy włosy będą miały ich dzieci - przekonuje dr Kwan, z drugiej strony zaznaczając, że ludzkość będzie jednak podążała za trendem, aby wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Gigantyczne oczy - widzenie przystosowane do słabego oświetlenia

Dr Kwan przewiduje, że oczy staną się niepokojąco duże. Dlaczego? Możliwe, że w przyszłości człowiek zacznie kolonizować inne planety Układu Słonecznego, co będzie wiązało się z życiem w oddaleniu od Słońca czy też naturalnego światła dziennego. Twierdzi, że ludzki narząd wzroku wykształci funkcję poprawnego widzenia przy słabym oświetleniu, być może przy rozproszonym widzeniu, aby pomóc chronić oczy przed promieniowaniem kosmicznym.

Ludzka twarz za 100 tys. lat według przewidywań będzie wyglądać tak jak na obrazku poniżej:

embed

Fot. Nickolay Lamm

Ciemniejsza karnacja, większe nozdrza, gęstsze włosy

W ludzkiej skórze więcej będzie pigmentu, tak abyśmy mogli skuteczniej chronić się przed promieniowaniem UV. Dr Kwan twierdzi ponadto, że będziemy mieli grubsze powieki ze względu na mniejszą grawitację, większe nozdrza ułatwiające oddychanie w pozaziemskiej rzeczywistości, gęstsze włosy na głowie przeciwdziałające traceniu ciepła z okolic głowy.

Technologia ingeruje w ciało

Postęp technologiczny zacznie ingerować w anatomię - przewiduje ekspert. Miniaturowe urządzenia wszczepiane do układu kostnego powyżej ucha będą według nich ściśle współpracować z zewnętrznymi urządzeniami tj. Google Glass. Tego rodzaju integralność będzie mogła zostać wykorzystywana w celach funkcjonalnych, komunikacyjnych i rozrywkowych.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: