Liczysz na to, że uda ci się zniwelować negatywne konsekwencje niedosypiania, nadrabiając w sobotę i niedzielę? Zdaniem badaczy z Penn State University College of Medicine w Pensylwanii - nie będzie to łatwe.
W przeprowadzonym eksperymencie, naukowcy przez 4 dni pozwalali badanym na wypoczynek 8-godzinny, przez kolejne 6 dni - 6-godzinny, natomiast przez następne trzy noce uczestnicy mogli spać 10 godzin. Wpływ długości snu na różnorodne parametry badano po 4, 10 oraz 13 dniach. Choć, według uzyskanych danych, dłuższy wypoczynek w weekend ma pozytywne skutki, to jednak nie w pełni regeneruje nas po tygodniu niedosypiania.
Dwie noce, w trakcie których możemy spać po 10 godzin zmniejszają co prawda naszą senność, a także obniżają poziom hormonów stresu i przywracają równowagę układu immunologicznego. Jednakże zmniejszona wydajność naszego organizmu (w szczególności zdolność do skupiania uwagi) nie ulega poprawie, nawet po tym czasie.
Badania przeprowadzone przez tych samych naukowców dwa lata wcześniej ujawniły jednak pewne istotne zależności. Okazuje się bowiem, iż dzięki weekendowemu odsypianiu, panie regenerują swoje nadwątlone siły znacznie lepiej niż panowie. Zdaniem prowadzącego badanie profesora Vgontzasa efekt taki związany jest z różnymi odpowiedziami organizmów kobiet i mężczyzn na fazę snu głębokiego. Podczas gdy paniom potrzeba go znacznie mniej, aby powrócić do równowagi po tygodniu niedosypiania, dla panów ta sama ilość może się okazać niewystarczająca.
Mimo to płeć piękna nie powinna rezygnować z żadnej możliwości dłuższego wypoczynku. Jak bowiem wskazują badania, przeprowadzone przez Uniwersytet w Warwick oraz University College w Londynie, niedobory snu mogą być związane z występującymi u kobiet chorobami serca.
Liczne badania dowodzą, iż wystarczy już kilka nocy, podczas których nasz wypoczynek jest krótszy, abyśmy przestali funkcjonować w pełni sprawnie. Przede wszystkim, co oczywiste, zwiększa się nasza senność, a zmniejsza sprawność psychofizyczna - trudniej nam skupić uwagę, a reakcje są wolniejsze niż zwykle. Zaburzeniu ulegają ponadto: wydajność układu immunologicznego, a także proces regulacji poziomu cukru we krwi (patrz także: Powiedz, co jesz, a dowiesz się, ile śpisz ). Zdaniem badaczy, przewlekły brak snu - podobnie jak stres - może być przyczyną skrócenia czasu trwania naszego życia.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!