Przegląd męskich sylwetek z różnych krajów - którzy mężczyźni najbardziej atrakcyjni?

Czy mężczyźni różnią się w zależności od narodowości: wyglądem, budową ciała, wzrostem czy wagą? W ramach projektu "Body Measurement Project" porównano męskie sylwetki i sporządzono graficzne wizualizacje typowych ciał mężczyzn pochodzących z wybranych krajów. Którzy panowie okazali się najwyższsi, którzy najdrobniejsi, którzy mają najwięcej problemów z nadmierną wagą?

Nickolay Lamm, artysta z Pittsburha przestudiował wymiary ciała przeciętnych mężczyzn z różnych krajów i na podstawie analiz (m. in. wskaźnika BMI, obwodów, wzrostu) stworzył komputerowe wizualizacje męskich kształtów typowych dla odmiennych zakątków świata. Lamm pod lupę wziął Amerykanów, Japończyków, Francuzów oraz Holendrów. Projekt wykazał, ze panowie znacznie różnią się wzrostem, obwodami i rodzajem budowy. Jakie proporcje mają zakodowane mężczyźni w zależności od narodowości?

embed

Na zdj. komputerowe wizualizacje męskich sylwetek. Od lewej: Amerykanin, Japończyk, Holender, Francuz

Fot. Body Measurement Project / Nickolay Lamm / mydeals.com

Amerykanie najgrubsi, Japończycy najmniejsi

Amerykańscy mężczyźni okazali się najbardziej puszyści z wybranych nacji - pokazuje zestawienie. Według zebranych przez Lamma danych średni wskaźnik masy ciała BMI Amerykan wynosi 29, co wskazuje na nadwagę graniczącą już z otyłością. Mężczyźni z innych stron wcale nie wypadli w tej kwestii wzorowo. Większość z nich ważyła za dużo jak na swój wzrost. Jedynie japońscy mężczyźni zmieścili się normach wskazujących na prawidłową wagę (BMI = 23,7). Japończycy byli też najniżsi. Mierzyli średnio 171,4 cm, a ich obwód talii wynosił 81 cm.

Podczas gdy średni wzrost amerykańskiego mężczyzny wynosił 176,4 cm przy średnim obwodzie talii 84,1 cm. Jak kształtowały się europejskie sylwetki?

Francuzi, Holendrzy - jak wypadają Europejczycy?

Francuzi to mężczyźni średniego wzrostu - mają przeciętnie 174,4 cm. Średnie BMI dla panów tej narodowości wskazywało na 25,5, co oznacza już nadwagę, choć wynik jest zbliżony do granicy wagi prawidłowej. Uśredniony obwód talii Francuzów wynosi 92,3 cm.

"Francja jest krajem o wysokiej kulturze jedzenia. Szanuje się tam żywność, od najmłodszych lat uczy zasad zbilansowanej diety i wpaja jej wartość" - mówi Lamm. Z drugiej strony, Lamm zwraca uwagę na to, że zachodnie amerykańskie zachowania żywieniowe przenikają do krajów europejskich, co może odpowiadać za wzrost poziomu otyłości np. wśród Francuzów. Jak wypadli Holendrzy?

Holenderscy mężczyźni okazali się najwyżsi spośród badanych, średnio ich wzrost wynosił 183,3 cm przy obwodzie talii 91 cm. Średni wskaźnik BMI był równy 25,2, czyli był podobnie do tego notowanego u Francuzów na granicy prawidłowej wagi i nadwagi, choć wciąż po tej gorszej stronie szali. Mężczyźni Północy mogą się poszczycić dosyć atletyczną budową. Rysunek poniżej przedstawia męskie sylwetki według wzorstu malejąco: Holender, Amerykanin, Francuz, Japończyk

embed

Fot. Body Measurement Project / Nickolay Lamm / mydeals.com

Rzetelne zweryfikowane dane

Lamm pozyskiwał dane dotyczące BMI, wzrostu i obwodów przedstawicieli różnych narodowości z różnych źródeł m. in. Jikei University School of Medicine, the European Neutral Network Society.

W celu weryfikacji danych.współpracował także z Matthew P. Reed z University of Michigan Transportation Research Institute, ekspertem od pomiarów ciała w celu weryfikacji zgromadzonych danych.

Niestety Lamm nie przygotował wizualizacji typowego polskiego mężczyzny. Jak Wam się wydaje, najbliżej której z przedstawionych narodowości usytuowałby się Polak? Jakie kształty mają nasi panowie?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: