Angiolog - lekarz pomocny przy schorzeniach naczyniowych

Specjalista angiolog diagnozuje i leczy choroby naczyń krwionośnych (żył i tętnic) oraz limfatycznych (chłonnych). To szeroki zakres potencjalnych problemów medycznych, stąd zazwyczaj współpracuje z innymi lekarzami, wspomaga ich przy rozpoznaniu lub zajmuje się skutkami pozornie odległych schorzeń, prowadzących do zaburzeń naczyniowych.

Leczeniem cukrzycy zajmuje się przede wszystkim diabetolog, jednak w celu redukowania negatywnych skutków tej choroby w zakresie naczyniowym, możliwe, że skieruje cię do angiologa. Przewlekła niewydolność żylna, także w ujęciu estetycznym, to schorzenie szczególnie interesujące dla flebologa. Nie oznacza to jednak, że angiolog nie postawi właściwej diagnozy i nie zaleci leczenia.

Niektóre problemy z naczyniami krwionośnymi wymagają interwencji chirurgicznej, choćby objawiająca się najczęściej chromaniem przestankowym zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych, zwana potocznie chorobą wystaw sklepowych . Nim jednak trafisz do chirurga naczyniowego (to dla niego zadanie), możesz liczyć na pomoc ze strony angiologa. Ten niejednokrotnie zmiany miażdżycowe leczy zachowawczo i zarazem skutecznie.

Wspólne zakresy zainteresowań angiologia ma także z kardiologią, immunologią, dermatologią a nawet neurologią i neurochirurgią (gdy choroba atakuje naczynia związane z centralnym układem nerwowym).

Zatory, zakrzepice, zaburzenia ukrwienia kończyn, uszkodzenia naczyń krwionośnych, miażdżyca, zespół Reynauda, toczeń rumieniowaty: to najczęstsze problemy, z którymi trafiamy do angiologa. Niezbędne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, bądź specjalisty, który potrzebuje nas u niego skonsultować. Leczenie chorób naczyń bywa skomplikowane i długotrwałe (chociaż wczesne stadia niejednokrotnie wymagają jedynie zmian trybu życia). Diagnostyka natomiast najczęściej obejmuje głównie kontrolę podstawowych parametrów krwi, badanie palpacyjne i bezbolesne badania przepływów w naczyniach metodą Dopplera.

Foniatra, diabetolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: