Zawał razem z COVID-19? To częste, śmiertelne połączenie. Ratownik medyczny przypomina zasady, które zwiększają szanse na przeżycie

Nieważne czy masz objawy infekcji i wykonany test. W przypadku zawału, często współistniejącego z zakażeniem COVID-19, twoje życie jest zawsze zagrożone, więc trzeba działać szybko. Jak go rozpoznać, przypomina ratownik medyczny Adrian Zadorecki.

Od września ogólny wzrost śmiertelności w Polsce jest katastrofalny. Tak źle nie było od zakończenia II wojny światowej. "Nadprogramowe" zgony w listopadzie (porównując do średniej wieloletniej dla tego miesiąca) wynoszą już ok. 100 proc. Główna przyczyna: COVID-19. Bezpośrednio i pośrednio, bo osoby niezakażone, podobnie jak w wielu krajach o zdecydowanie lepszej opiece medycznej niż Polska, także mają utrudniony dostęp do lekarza. Trzeba też pamiętać, że osoba, której nie wykonano testu lub wynik był negatywny, również mogła umrzeć przez COVID-19, w wyniku powikłań, które trwale uszkodziły układ krążenia, płuca, nasiliły problem z nerkami etc.

Zawał, udar, czas

Polaków zabija też strach. Odkładają moment kontaktu z lekarzem, bojąc się zakażenia. Nawet w stanach zagrożenia życia

Najpierw nie chcą wezwać pogotowia, a potem często odmawiają transportu do szpitala i proszą tylko o "jakiś zastrzyk na wzmocnienie". Osobiście zdarzyło mi się podczas wyjazdu do starszego pana doświadczyć tego lęku przed ratownikami nie tylko u samego pacjenta. Rodzina wystawiła chorego przed drzwi i prosiła o zbadanie "dziadka" bez wchodzenia do domu.

- tłumaczy Adrian Zadorecki, ratownik medyczny z Bydgoszczy, w wywiadzie udzielonym naszemu serwisowi.

Tymczasem są takie sytuacje, gdy czekać po prostu nie można. O przeżyciu decydują godziny, a nawet minuty. Pamiętajmy, że w pełni skuteczne leczenie zawału mięśnia sercowego, częstego towarzysza covidu, jest możliwe do 90 minut od chwili, gdy doszło do zamknięcia naczynia krwionośnego. Obserwując objawy, które mogą wskazywać na zawał mięśnia sercowego, dzwonimy do lekarza. Jeśli dolegliwości pojawiły się nagłe i są silne, od razu na numer 112. 

Najpierw rozpoznanie

Trzeba jednak umieć zawał rozpoznać, a potem we właściwy sposób udzielić pierwszej pomocy. Z tym jest wciąż problem. Chorym podaje się choćby doraźnie 350 mg aspiryny, gdy jest podejrzenie zawału serca, głównie przy bólu w klatce piersiowej. To nie jest nowe zalecenie, związane z covidem. Trzeba przy tym pamiętać, że tabletek nie podajemy osobie tracącej przytomność, bo może się nimi zadławić.

Jak rozpoznać zawał i co robić, Adrian Zadorecki wyjaśnia szczegółowo w filmie.

Warto przy tym pamiętać, że zawał ma płeć i nieco inaczej wygląda u kobiet.

Więcej na ten temat

Nie koncentruj się na autodiagnozie

Chociaż zabrzmi to brutalnie - wszystko jedno, czy zabije cię covid, zawał, czy covid z zawałem naraz. Bez znaczenia, czy prawidłowo uwzględnią cię w statystykach zgonów. Ma to znaczenie dla statystyk i prognoz, nie dla ofiar. Ważne, żeby wyjść z poważnego stanu cało, ograniczyć ryzyko powikłań i trwałych zmian w układzie krążenia. Na wiele rzeczy nie masz wpływu, choćby w jakim czasie od wezwania zjawi się pogotowie. Zwiększ jednak swoje szanse na ocalenie, poznając zasady pierwszej pomocy. Nie dotyczy to tylko zawału.

* Adrian Zadorecki wyraził zgodę na wykorzystanie jego filmów instruktażowych z zakresu pierwszej pomocy o zawale i udarze, wcześniej publikowanych także na jego blogu.

Więcej o: