Udar to częsty, zabójczy towarzysz COVID-19. Jak go rozpoznać i co robić?

Od października mamy w Polsce śmiertelność najwyższą od czasów II wojny światowej. Co tydzień tracimy ponad wcześniejsze normy jakby mieszkańców małego miasteczka. Przyczynia się do tego COVID-19, nawet jeśli to nie on zabija.

Adrian Zadorecki (na zdjęciu) jest ratownikiem medycznym, pracującym w bydgoskim pogotowiu ratunkowym. Niemal codziennie udziela pomocy pacjentom z COVID-19. W wywiadzie udzielonym Elizie Doleckiej opowiedział, z jakimi problemami spotyka się w swojej pracy, o lęku chorych przed kontaktem z medykami, co, niestety, może skończyć się tragicznie.

Specjalista wyjaśnił szczegółowo związek między infekcją wywołaną przez nowego koronawirusa a zawałem i udarem, niejednokrotnie bezpośrednimi sprawcami zgonu. Wyraził także zgodę na wykorzystanie jego filmów instruktażowych z zakresu pierwszej pomocy o zawale i udarze, wcześniej publikowanych także na jego blogu oraz kanale YouTube.

Z filmu dowiesz się, jak rozpoznać udar i co robić, by uratować życie własne lub osoby, która dostała go w naszej obecności. Wkrótce opublikujemy także odcinek o zawale.

Więcej o: