W tygodniu każdy z nas zjada tyle plastiku, ile potrzeba do wytworzenia karty kredytowej. Jak się ratować?

Niemieccy naukowcy wykryli obecność toksycznych związków pochodzących z plastiku w organizmach 97 proc. badanych dzieci. Tygodniowo każdy z nas nieświadomie zjada ok. pięciu gramów plastiku, bo zawiera go woda i produkty spożywcze. To już więcej niż alarm.

Od momentu, kiedy na świecie rozpoczęto produkcję tworzyw sztucznych, wyprodukowano ponad dziewięć miliardów ton plastiku. Przez blisko 70 lat ludzkość zutylizowała zaledwie 6-9 proc. plastiku. Co z resztą? Trafiła na wysypiska śmieci, a stamtąd do mórz, oceanów i żywności. 

Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF, wyjaśnia, skąd bierze się mikroplastik w organizmach i czy da się go uniknąć. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, opowiada natomiast, jak konkretnie plastik wpływa na nasze zdrowie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (52)
W tygodniu każdy z nas zjada tyle plastiku, ile potrzeba do wytworzenia karty kredytowej. Jak się ratować?
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 21 razy 17

  W połowie tygodnia wybrałem się na grzyby i wszędzie nawet głęboko w leśnej głuszy pełno powyrzucanych plastykowych butelek, szklanych też nie brakowało. Polacy zupełnie nie szanują otaczającej nas przyrody.

 • menel13

  Oceniono 15 razy 13

  Artykuł jest niekompletny bez kluczowej informacji ile plastiku wydalamy.

 • rave8

  Oceniono 21 razy 13

  Rusin jako ekspert d.s. środowiska.
  Kraśko jako profesor d.s. żywności.
  Brakowało jeszcze Dody - słynnej profesor chemii organicznej.

  Dziękuje, postoje. Zaniżacie poziom, a temat jest ciekawy.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 14 razy 6

  Ale są tacy co uwielbiają jeść plastik. Są nawet tacy co jedzenie gotując w wodzie, wygotowują jeszcze woreczek plastikowy dla smaku i specjalnie kupują za wyższą cenę produkty typu kasza, ryż w workach foliowych by móc je gotować i jeść w wywarze z plastiku.

 • trollputina

  Oceniono 11 razy 3

  Cały czas zastanawiam się dlaczego atakują zwykłych ludzi ci szerokiej maści zieloni swoimi badaniami, przemyśleniami ,itp... Atakujcie producentów którzy swoje produkty pakują w plastikowe opakowania...

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  Idź na wybory a nie na wagary, świetny spot @comedyCentralPL

 • strange_email

  Oceniono 8 razy 2

  Ta rozmowa była straszna, prowadzący są przerażająco kiepscy i nie pozwalają wypowiedzieć się ekspertom. Rusin jest najmundrzejsza i nawet EU się z nią zgadza.
  A problem jest naprawdę powazny. Regulacje unijne to dobry ruch ale najważniejsze są wybory, których dokonujemy my jako konsumenci. U nas na wsi otwarli sklep, w którym nie ma plastikowych opakowań. Jest 200 metrów dalej od supermarketu, cenowo nieco drożej ale żarcie jest certyfikowane. Warto ruszyć tyłek i tam marchewkę kupić. Nawet mleko można do własnej butelki wlać.

 • sabaton128

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno polowa plastiku w oceanach to sieci rybackie. Prawie cala reszta trafia z tylko kilku rzeku z zaledwie kilku państw w Azji. Ale ja tutaj w dalekiej Europie muszę zrezygnować z głupiej slomki do picia, mimo że i tak bym ją wyrzucił do specjalnej kontenera na plastik, ktory potem bedzie poddany tutaj recyklingowi.

 • sieradz2

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz już wiem gdzie giną mi karty kredytowe!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX