Brzuchy to wyzwanie. Jak skutecznie poprawić ich wygląd? [NaZdrowie]

Brzuchy zmienione ciążą, obwisłe, z rozstępami, rozciągniętą skórą i mięśniami - to coraz częstszy powód wizyty u lekarza medycyny estetycznej. Niewiele da się zrobić? Wręcz przeciwnie.

Piersi czy pośladki to główne źródła kobiecych kompleksów? Niejednokrotnie to brzuch, zwłaszcza zmieniony ciążą, staje się przyczyną rozczarowań i wizyty u specjalisty - przekonuje dr Robert Chmielewski*, specjalista medycyny estetycznej i chirurg.

Zobacz wideo

To możesz zrobić dla brzucha

Jeszcze niedawno nawet specjaliści przyznawali, że akurat w przypadku brzucha możliwości naprawy są dość ograniczone. To się jednak zmieniło w ostatnich latach.

W zależności od oczekiwanych efektów i problemów, które chcemy rozwiązać, medycyna estetyczna pozwala choćby:

  • pozbyć się laserowo rozstępów
  • redukować zwiotczenie skóry - za pomocą nici liftingujących
  • zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, np. stosując koncentrat z algami
  • poprawić krążenie w tkankach - dzięki karboksyterapii
  • czy skutecznie się wyszczuplić za pomocą liposukcji wodnej.

Dlaczego liposukcja wodna? Jest ona równie skuteczna, a zarazem bezpieczniejsza od tradycyjnej liposukcji.

Brzuch - a jednak chirurgia?

Przy rozległych, głębokich zmianach struktury brzucha wciąż rozwiązaniem z wyboru jest plastyka powłok brzucha.

Abdominoplastyka to usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastyka mięśni jego ściany. Efekt zabiegu to poprawa wyglądu brzucha, a także całej sylwetki. Poprawia się też, oczywiście, samopoczucie i samoocena.

Trzeba pamiętać, że problem z mięśniami po ciąży to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna

Przykładowo: rozejście mięśnia prostego brzucha nie tylko źle wygląda, ale też grozi poważnymi powikłaniami, choćby:

Tak jak w przypadku redukcji tłuszczu zabieg operacyjny jest ostatecznością. Jeśli jednak nie pomogą specjalne ćwiczenia czy oklejanie plastrami u fizjoterapeuty, czas o nim pomyśleć. Pełny powrót do formy po zabiegu może zająć nawet kilka miesięcy.

To, jak szybko wracasz do formy, zależy od indywidualnych predyspozycji, zastosowania się do zaleceń lekarskich, umiejętności chirurga. Czeka cię: ból, obrzęk, zaburzenia czucia... Ale minie i zostanie ładniejszy brzuch.

* Dr Robert Chmielewski - chirurg, specjalista medycyny estetycznej, członek sekcji medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wykładowca w Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging. Autor wielu artykułów prasowych, ekspert w licznych programach, powszechnie znany dzięki telewizyjnym metamorfozom. Przyjmuje w Prime Clinic.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Cykl zmienił formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?

Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj

Więcej o: