Czy długotrwały stres powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy? [NaZdrowie]

Wrzody to problem kilku procent Polaków. Kiedyś powszechnie kojarzono je ze stresem, dziś rośnie świadomość ich związku z bakteriami. Skąd się biorą wrzody i jak żołądek reaguje na stres?
Zobacz wideo

Wrzody żołądka i dwunastnicy dotyczą od 5 do 10 proc. dorosłej populacji. Objawiają się bólami brzucha, nudnościami, wzdęciami, odbijaniem.

Za wrzody odpowiada zwykle bakteria, Helicobacter pylori. To przyczyna około 80 proc. wrzodów żołądka i niemalże 100 proc. wrzodów dwunastnicy. Helicobacter pylori produkuje toksyny, które niszczą komórki błony śluzowej.

Zdenerwowanie nie wywołuje wrzodów, ale stymuluje ich powstawanie. Długotrwały stres skutkuje m.in. nadmiernym wytwarzaniem soków żołądkowych, a także pogarsza kondycję układu odpornościowego.

Śluzówkę żołądka mogą też uszkadzać niesteroidowe leki przeciwzapalne, choćby popularna aspiryna, ibuprofen czy naproksen. Dodatkowo wrzodom sprzyjają czynniki
genetyczne, papierosy i alkohol.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Palisz, bo lubisz? A może jednak to już uzależnienie? Zrób test

Więcej o: