Dokonując wyborów żywieniowych, często porównujemy różne produkty z tej samej kategorii, np. płatki śniadaniowe różnych marek lub różne jogurty. Teraz, by te wybory były prostsze, producenci wprowadzają na opakowania oznaczenie w skali Nutri-score. Została ona opracowana przez międzynarodowy zespół niezależnych ekspertów. Jej umieszczenie na opakowaniach jest dobrowolne, natomiast coraz więcej producentów żywności decyduje się na wprowadzenie tego oznaczenia na swoje produkty.
Nutri-score wyraża ocenę wartości odżywczych w 100 g lub ml danego produktu na kolorowo-literowej skali od A (ciemnozielony) do E (czerwony). Ocena A wskazuje na produkty rekomendowane do spożycia częściej lub w większej ilości, C to z kolei ilość umiarkowana, a literą E oznaczone są produkty, które w diecie powinny znajdować się rzadziej lub w mniejszej ilości. Co istotne, wynik ten ocenia 100 gramów lub mililitrów produktu, tak by każdy miał możliwość dostosowania odpowiedniej porcji do wymagań żywieniowych i dokonać właściwego wyboru. Dodatkowo prosty format wyrażenia oceny uzyskanej na skali Nutri-score pomaga dokonywać intuicyjnych decyzji już przy półce.
Zaletą systemu Nutri-score jest niewątpliwie fakt, że ocenia on produkt całościowo. Ocenę w tej skali uzyskuje się bowiem poprzez porównanie zawartości składników zarówno tych korzystnych, jak i mniej korzystnych w 100 g lub 100 ml analizowanego produktu. System ten zestawia ilość składników:
Wynikiem końcowym jest różnica między uzyskanymi ocenami wyrażana na kolorowo-literowej skali od A do E.
Producenci decydują się na wprowadzenie Nutri-score na opakowania swoich produktów, by ułatwiać swoim konsumentom dokonywanie wyborów żywieniowych już przy sklepowej półce. Kolorowo-literowa skala, umieszczana na opakowaniu, ma
w prosty i intuicyjny sposób prezentować ocenę wartości odżywczych danego produktu, uzupełniając poniekąd tabele, które już dobrze znamy z opakowań.
Warto mieć na uwadze, że oznaczenie Nutri-score ma ułatwić nam dokonywanie wyborów, a nie w pewien sposób je narzucać – to swoista rekomendacja. Finalnie to od naszych decyzji zależy, który z produktów znajdzie się w koszyku. Wszystkie produkty – zarówno te z oceną A, C, jak i E, mogą być składnikami zbilansowanej diety. Należy jednak dopasować je do zaleceń żywieniowych oraz mieć na uwadze, jak często i w jakich ilościach je spożywamy.
Nutri-score można znaleźć m.in. na płatkach śniadaniowych Nestlé, w których składzie na pierwszym miejscu znajduje się pełne ziarno – naturalne źródło błonnika. To właśnie za jego sprawą, oraz dzięki wieloletniej pracy nad udoskonalaniem receptur płatki, takie jak Nestlé CHOCAPIC czy Nestlé NESQUIK, uzyskały najwyższą ocenę w skali – Nutri-score A. Produkty te nie tylko dostarczają wspomnianego już błonnika, ale i witamin z grupy B i żelaza. Dzięki temu, w towarzystwie porcji owoców i nabiału, stanowią dobry wybór na pyszne, ale i odżywcze śniadanie.
Tak wysokie oceny wartości odżywczych płatków śniadaniowych Nestlé to efekt wielu lat udoskonalania ich receptur. Od lat producent sprawia, by śniadania stawały się lepsze, a kolejnym krokiem realizacji tej misji jest właśnie wprowadzenie oznaczenia Nutri-score. Umieszczone na opakowaniach ma bowiem umożliwić konsumentom bardziej świadomy wybór produktów, które podają swojej rodzinie na śniadanie. Świetne wyniki uzyskały również płatki kukurydziane nr 1 na rynku – Nestlé CORN FLAKES (Nutri-score B) czy znane płatki śniadaniowe dla całej rodziny, Nestlé CHEERIOS Owsiany (Nutri-score A).
Nutri-score znajduje się już na większości płatków śniadaniowych Nestlé, ułatwiając konsumentom dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych. Więcej o samym oznaczeniu oraz o wynikach poszczególnych produktów dowiesz się na stronie: https://www.nestle-cereals.com/pl/nutriscore