Relaks idealny dla Twoich oczu - Polacy mówią o skutkach zmęczenia wzroku i sposobach, by poczuć się lepiej (raport)

W ciągu ostatnich dwóch lat co drugi Polak zauważył u siebie pogorszenie wzroku, chociaż jedynie co czwarty zweryfikował problem u okulisty - wynika z raportu przeprowadzonego przez portal badawczy Zymetria, w ramach projektu "Godzina dla oka". Teoretycznie wiemy, jak dbać o komfort oczu, ale z realizacją bywa już różnie. Tymczasem niewiele trzeba, by sytuację znacząco poprawić.

Czas spędzony przed telewizorem czy komputerem negatywnie wpływa na komfort oczu - co do tego ¾ respondentów nie ma wątpliwości, niezależnie od wieku i charakteru wykonywanej pracy. Ok. 90 proc. badanych deklaruje, że ma swoje sprawdzone sposoby, by na co dzień zatroszczyć się o oczy. W praktyce jednak podejmują wiele działań, zarówno związanych z pracą zawodową, jak i poza nią, które są zbyt obciążające dla wzroku.

Mamy swoje sposoby

W dni robocze, codziennie, ankietowani Polacy spędzają przed monitorem czy ekranem telewizora ok. 10 godzin. To zatrważająca liczba, jeśli odliczyć czas przeznaczony na sen (prawie 70 proc. badanych deklaruje, że to 7 i więcej godzin). Niewiele w życiu pozostaje czasu na oderwanie oczu i skupienie go na czymś naprawdę relaksującym, przyjaznym.

W weekendy jest trochę lepiej, ale też ciężko dla oczu – wpatrujemy się w ekrany średnio 6,4 godziny, osoby do 25. roku życia – ponad 7 godzin. Nic dziwnego, skoro wśród trzech najpopularniejszych sposobów relaksowania się wymieniamy oglądanie telewizji (lub innych programów na monitorze) oraz przeglądanie mediów społecznościowych.

Skutki? Dość przewidywalne. Niemal połowa badanych narzeka na łzawienie oczu. Ok. 40 procent ma problem z zaczerwienieniem oczu, odczuwa ich pieczenie.

Jak z tym walczymy? Ponad połowa ankietowanych stara się zachować odpowiednią odległość od ekranu komputera. Prawie 40 procent ratuje się specjalnymi kroplami, 34 proc. co godzinę robi sobie przerwę w patrzeniu w monitor.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Suche oko? To nasz problem

Nietrudno zauważyć, że to, co respondenci zgłaszają jako swoje dolegliwości, pokrywa się z objawami zespołu suchego oka. Tylko 17 procent badanych deklaruje, że nigdy o nim nie słyszała, ale prawie 60 procent deklaruje, że ma dość powierzchowną wiedzę na temat zespołu. Z pewnością warto ją wzbogacić, gdyż zespół suchego oka to nie tylko przykra dolegliwość, która może skutecznie uprzykrzyć naszą codzienność, ale problem zdrowotny, który prowadzi do groźnych powikłań, zagrażających prawidłowemu widzeniu.

Doskonała tarcza

Nie zmienimy świata – jego rytmu, codziennych wyzwań, naszych wielu utrwalonych nawyków. Można jednak skuteczniej wspierać wzrok i zapobiegać zespołowi suchego oka. Z korzyścią dla całego organizmu i z przyjemnością.

Warto zrobić dla oczu choćby te 9 rzeczy:

  1. Godzinę przed pójściem spać zrezygnuj z korzystania z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło, które emitują, jest męczące dla oczu, utrudnia zasypianie. Książka czy puzzle na koniec dnia to lepszy pomysł.
  2. Jeśli śpisz mniej niż 7 godzin dziennie, dołóż jeszcze godzinę – nie tylko dla oczu. Podczas snu regenerujesz cały organizm.
  3. Zamień godzinę z serialem na spotkanie z przyjacielem. Bezpośrednie kontakty towarzyskie, sporo śmiechu – to działa ożywczo i relaksująco.
  4. Rób przerwy podczas dłuższej jazdy samochodem. Jeśli masz wadę wzroku, nigdy nie siadaj za kółkiem bez właściwych szkieł czy soczewek korekcyjnych. Będzie bezpieczniej i zdrowiej.
  5. Odwiedź lekarza, to nie boli. Przed 40. rokiem życia wystarczy konsultacja raz na dwa lata, w późniejszym wieku wskazane spotkanie z nim co roku, chyba że lekarz zaleci inaczej.
  6. Ruszaj się, kiedy tylko masz okazję. Aktywność fizyczna, wspierając dotlenienie wszystkich komórek, poprawia też funkcje narządu wzroku.
  7. Relaksuj się. Połóż się wygodnie na kanapie, nałóż słuchawki, włącz (cicho – uszy też trzeba chronić) muzykę czy podcast, zamknij oczy. Taka godzina odstresuje cię i dobrze zrobi oczom.
  8. Wybierz się do parku czy lasu i ciesz otaczającą zielenią. To działa.
  9. Po prostu znajdź czas tylko dla siebie. To może być medytacja, drzemka, masaż. Ty i twoje oczy zasługujecie na godzinę wytchnienia.

Zdecydowanie więcej na ten temat i inne porady, które pomogą dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, znajdziesz na stronie Tarcza dla oka.

* Badanie przeprowadzone przez Zymetria na zlecenie agencji dla klienta Bausch w maju 2022 roku na reprezentatywnej grupie badanych (N=1000), w wieku 18-60 lat.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Więcej o: