Dziąsła ważniejsze niż myślisz. Sprawdź, jak wpływają na zdrowie zębów i całego organizmu

Stanowią naturalną ochronę wewnętrznych części zęba. Sygnalizują wiele problemów zdrowotnych, także w narządach odległych. Wiesz, że dla dziąseł niewłaściwa higiena bywa gorsza niż jej brak?

To nieprawda, że można mieć poważny problem z dziąsłami i zarazem zdrowe zęby. Podstawową rolą dziąseł jest skuteczne otulanie wewnętrznych części zęba w taki sposób, by nie mogły ich zaatakować mikroorganizmy czy niszczące kwasy. Kiedy tylko dziąsła przestają pełnić swoją ochronną funkcję, korzenie zębów są zagrożone. Zdrowe dziąsła mają różowy kolor i mocno przylegają do zębiny. Gdy dziąsła obniżają się, obnażając szyjki zębów, odczuwasz ból przy myciu zębów lub nadwrażliwość na zimne czy gorące napoje – czas skonsultować się z dentystą. Alarmującym sygnałem jest też opuchlizna, powtarzające się krwawienie, np. przy szczotkowaniu i brzydki zapach z ust. Takich dolegliwości nie można lekceważyć, a wizyty lekarskiej odkładać. Problemom warto jednak zapobiegać.

Regularny przegląd

Pozornie drobny stan zapalny w ustach, powstały choćby w wyniku skaleczenia szczoteczką do zębów czy sztućcem, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie ogólne. Choroba dziąseł powoduje, że te stają się jakby nieszczelne, umożliwiając chorobotwórczym drobnoustrojom przedostanie się do krwi. Dlatego infekcja w jamie ustnej może prowadzić do poważnych stanów zapalnych, często bakteryjnych, w narządach odległych – w sercu, nerkach, płucach.

Na dziąsłach nieraz widać problemy zdrowotne. Nawet jeśli w twojej ocenie z dziąsłami nie dzieje się nic złego, dentysta czy higienistka stomatologiczna powinni je oglądać przynajmniej raz w roku. W razie wątpliwości skierują cię do specjalisty od chorób przyzębia, czyli periodontologa.

Problemy z dziąsłamiProblemy z dziąsłami shutterstock

Codzienne zabiegi

Stan uzębienia Polaków i częstotliwość występowania chorób przyzębia (dziąseł) jest od lat monitorowany w Polsce, a wyniki badań populacyjnych zatrważające. Po 35. roku życia zaledwie u kilku procent rodaków stan jamy ustnej nie budzi wątpliwości. Tymczasem specjaliści nie mają wątpliwości, że to nie jest tylko problem estetyczny.

Okazuje się, że problem mają nie tylko ci, co nie chodzą do dentysty i nie myją zębów. Istotna jest prawidłowa pielęgnacja, a ta, wbrew pozorom, wcale nie jest dziecinnie prosta.

Twoje dziąsła wymagają delikatności i umiejętnego masażu, zapewniającego im prawidłowe ukrwienie. Zęby potrzebują odpowiedniego szczotkowania i precyzji, by usunąć wszelkie osady i zapobiec gromadzeniu się tkanki nazębnej.

Na styku ząb-dziąsła dochodzi więc do specyficznego konfliktu interesu. Jak skutecznie oczyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe i przy okazji zadbać o zęby?

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Coraz lepsza jakość

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że ręcznie nie da się wyczyścić zębów tak dobrze, jak z wykorzystaniem szczoteczki elektrycznej. Precyzja ruchów, odpowiednio dobrane obroty, właściwy nacisk... Wiele osób po jednorazowym zastosowaniu szczoteczki elektrycznej nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnego sposobu oczyszczania zębów. Z drugiej strony zauważa wady powszechnie stosowanych urządzeń. Wiele z nich udało się wyeliminować w modelu Oclean X Pro Elite.

Szczoteczka Oclean X Pro EliteSzczoteczka Oclean X Pro Elite Materiał promocyjny

  • Przede wszystkim bezpieczne są twoje dziąsła. 42 tysiące obrotów na minutę sprawia, że szczoteczka skutecznie usuwa płytkę nazębną i uporczywe przebarwienia, które przez długi czas powstawały w szczelinach między zębami. Wyjątkowe włosie DuPont + PEDEX (diamentowe, nietoksyczne, miękkie i uniwersalne) pozwala na precyzyjne doczyszczenie zębów. Zarazem gwarantuje, że nie narazisz dziąseł na mikrourazy.
  • To szczotka dla indywidualistów – uwzględnia konkretne potrzeby. Ma 4 podstawowe tryby szczotkowania: czuły, standardowy, wybielający, masaż. Wyniki monitorowania szczotkowania są wyświetlane bezpośrednio na elektronicznym ekranie dotykowym, będącym integralnym elementem systemu Oclean X Pro Elite.
  • Nasz do dyspozycji 32 poziomy intensywności, a długość czasu szczotkowania można ustawić na ekranie. W aplikacji dostępny jest również spersonalizowany plan szczotkowania. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja zapyta cię o płeć, wiek, typ każdego zęba (prawidłowy, przebarwiony, po korekcji ortodontycznej, zniekształcony), nawyki (palenie, picie herbaty, kawy lub wina) czy problemy z wybielaniem zębów. Na tej podstawie zostanie stworzony osobisty plan szczotkowania.
  • X Pro Elite zapewnia prawidłowy nacisk szczotki na zęby i dziąsła oraz prawidłowy czas szczotkowania. Informuje, kiedy należy przejść dalej, zmieniając tryb wibracji. Oclean ma automatyczną redukcję częstotliwości. Szczoteczka automatycznie zmniejszy częstotliwość, gdy nacisk będzie zbyt duży. Chroni w ten sposób zęby i dziąsła przed ewentualnym uszkodzeniem. 2 minuty czasu samego szczotkowania + 30 sekund przypomnienia o zmianie strefy czyszczenia, skutecznie rozwiązują problem zbyt krótkiego i niedokładnego mycia zębów. Prawdopodobnie większość ludzi szczotkuje zęby krócej niż 2 minuty. Z tą szczoteczką nie ma mowy o lenistwie.
  • Zawsze wiesz, ile czasu myjesz zęby, ale to nie wszystko. Wiele osób ma skłonność do pomijania wewnętrznych przestrzeni zębowych. Niektórzy nadmiernie czyszczą niektóre ich fragmenty, zapominając o innych lub do nich nie docierając. Zbyt intensywne szczotkowanie grozi uszkodzeniem szkliwa. W miejscach pominiętych tworzy się płytka nazębna i rozwijają choroby przyzębia. Koniec z takimi problemami. Dzięki inteligentnej technologii AI (żyroskop wbudowany w urządzenie), Oclean Xpro Elite może monitorować proces szczotkowania i czyścić zęby w optymalnej kolejności. Szczoteczka samodzielnie zbiera i przetwarza dane szczotkowania użytkownika i wyświetla wyniki na ekranie szczoteczki. Dostajesz precyzyjną informację, który obszar wymaga jeszcze doczyszczenia. Dane można zsynchronizować z aplikacją, a szczegółowa analiza raportów pomaga w poprawie techniki mycia zębów i rozwijaniu dobrych nawyków w szczotkowaniu. 
  • Nieświeży oddech? Przyczyn jest wiele, choćby choroby układu pokarmowego i oddechowego. Często jednak to resztki jedzenia i bakterie na języku mogą powodować takie problemy. Możesz dokładnie wyczyścić język za pomocą specjalnej szczoteczki z tyłu główki i cieszyć w pełni przyjemnym zapachem z ust.
  • Nie możesz znieść brzęczenia w czaszce, tego uporczywego hałasu świdrującego w głowie? Zapomnij o tym. Tej szczoteczki praktycznie nie słychać. Niby nic takiego, a jednak komfort użytkowania nieporównywalny.
  • Wybierasz się na urlop? Oclean X Pro Elite sprawdzi się nawet pod namiotem. Wytrzymała bateria wymaga ładowania raz na 35 dni.

Jeśli stawiasz na wygodę, ale zarazem oczekujesz gwarancji najwyższej jakości i zdrowotnego bezpieczeństwa, z pewnością czas pomyśleć o takiej szczoteczce. To się opłaci, także finansowo. Prawidłowo wyczyszczone zęby nie wymagają usuwania kamienia w gabinecie, minimalizujesz także ryzyko paradontozy i próchnicy.

Aplikacja OcleanAplikacja Oclean Materiał promocyjny

Więcej o: