Czy wiesz, że kaszel jest jednym z częstych objawów z jakimi pacjenci zgłaszają się do farmaceuty? Jak skutecznie leczyć kaszel mokry? Erdosteina - nowość w leczeniu kaszlu mokrego.

Najczęstszą przyczyną kaszlu (zarówno suchego jak i mokrego) są infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych o etiologii wirusowej. Przeziębienie przebiega w trzech etapach: Faza I - wniknięcie wirusa do górnych dróg oddechowych. Charakterystycznymi objawami w tej fazie są gorączka, obrzęk, wysięk i przekrwienie błony śluzowej nosa a także suchy kaszel, który powstaje na skutek wydzielania się wodnistego kataru, ściekającego po tylnej ścianie gardła. W II fazie przeziębienia obserwuje się zaleganie gęstego śluzu (stąd powstaje mokry kaszel), a w fazie III dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Gęsty, zalegający śluz w drogach oddechowych powoduje namnażanie się bakterii.

Jak skutecznie pozbyć się zalegającej gęstej wydzieliny z dróg oddechowych?

Kaszel produktywny (inaczej mokry lub wilgotny) jest kaszlem korzystnym, pomaga bowiem pozbyć się gęstej wydzieliny z dróg oddechowych. Aby proces ten przebiegał sprawnie, warto sięgnąć po lek mukolityczny, który rozrzedzi gęsty śluz, zmniejszy jego lepkość, ułatwiając wydalenie np. z oskrzeli.

Jak wybrać właściwy mukolityk na kaszel mokry? Nowość na kaszel mokry w domowej apteczce.

Półki apteczne uginają się od ilości preparatów, zarówno tych na kaszel mokry, na kaszel suchy  jak i na „każdy rodzaj kaszlu”.  Mnogość syropów, kapsułek czy tabletek sprawia, że często nie wiemy jaki produkt będzie najlepszym rozwiązaniem na kaszel mokry. Z drugiej strony produkty te niewiele się od siebie różnią (bardzo często zawierają tą samą substancje leczniczą, tylko w różnej formie). Dlatego wybierając lek na kaszel mokry nie powinniśmy kierować się przyzwyczajeniami (jak od lat stosuje dane kapsułki) czy sentymentem (moja mama stosowała ten syrop, więc i ja go stosuje), tylko wybór należy poprzeć faktami.   

Erdomed Muko – liczą się fakty, nie przyzwyczajenia.  

Erdomed Muko to lek dostępny bez recepty.  Jako jedyny zawiera najnowszą substancje leczniczą – erdosteinę, która nie tylko ułatwia usuwanie wydzieliny (zmniejsza elastyczność i lepkość gęstego śluzu), ale także zapobiega przyleganiu bakterii do nabłonka dróg oddechowych. A więc leczy kaszel mokry ale także minimalizuje ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej.  Dodatkowo Erdomed Muko zmniejsza intensywność kaszlu, więc pozbywasz się wydzieliny, a jednocześnie mniej się męczysz nadmiernym odkrztuszaniem.  Produkt działa także przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.

Erdomed Muko jest jedynym mukolitykiem w formie proleku. Co oznacza, że substancja lecznicza (erdosteina) jest nieaktywna przechodząc przez przewód pokarmowy, a swoją „moc” nabiera dopiero po przemianach metabolicznych. Upraszczając, Erdomed Muko nie jest aktywny przechodząc przez przewód pokarmowy, więc nie wywiera wpływu na błonę śluzową żołądka dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany przez pacjentów cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Jest to o tyle istotne, że niektóre leki mukolityczne są przeciwskazane w tej grupie pacjentów.

Kiedy i jak zastosować Erdomed Muko?

Lek Erdomed Muko stosuje się u dorosłych 2-3 razy na dobę (dzieci > 12. r.ż. 1-2 saszetki na dobę), w ostrych i przewlekłych infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych (nosa, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc) z towarzyszącym nadmiernym wydzielaniem śluzu.  Przygotowanie produktu jest bardzo proste. Należy rozpuścić saszetkę Erdomedu Muko w połowie szklanki wody (120 ml) o temperaturze pokojowej. Płynna forma produktu zapewni dodatkowe nawodnienie podczas infekcji.

________________________________________

Nazwa produktu leczniczego: Erdomed Muko, 225 mg, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej;  Skład jakościowy i ilościowy: 1 saszetka zawiera 225 mg erdosteiny (Erdosteinum).  Postać farmaceutyczna: Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.  Wskazania do stosowania: Leczenie wspomagające w ostrych i przewlekłych chorobach zapalnych dróg oddechowych (nosa, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc) z towarzyszącym nadmiernym wydzielaniem śluzu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, lub na substancje zawierające wolne grupy SH, zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy krwi, zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi), niewydolność nerek (klirens kreatyniny <25 ml/min), homocystynuria (erdosteina jest częściowo metabolizowana do homocysteiny, a nie ma danych opisujących podanie erdosteiny u pacjentów z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, zwłaszcza u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę), nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Podmiot odpowiedzialny: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. ul Podleśna 83; 05-552  Łazy.  Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza - OTC

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.