Ozonator - jakie ma zastosowanie? Czy warto kupić własny generator ozonu?

Ozonator to urządzenie, które służy do produkcji oraz aplikacji ozonu. Z uwagi na swoją wszechstronność, znajduje zastosowanie zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. W obu obszarach odpowiadając za zapewnienie bezpieczeństwa i higieny. Podczas lektury tego artykułu poznasz najważniejsze informacje na temat ozonatorów. Dowiesz się, jak działają, na jakie typy się dzielą oraz gdzie i w jakich okolicznościach są wykorzystywane.

Czy wszystkie ozonatory są bezpieczne?

Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Istotna jest metoda produkcji ozonu. Są metody bezpieczne i … są metody niebezpieczne.

Podajmy przykład. Firma koronaozon produkuje ozonatory powietrza – do pomieszczeń, samochodowe, przemysłowe oraz wody i żywności oparte na własnej, unikatowej technologii. Jest najstarszym polskim producentem – produkuje generatory ozonu od ponad 20 lat. Urządzenia do ozonowania produkowane przez Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona oparte są na unikatowej technologii lamp szklano-platynowych. Dlatego są bezpieczne dla ludzi po ozonowaniu oraz elektroniki i wyposażenia pomieszczeń, a także aut w trakcie dezynfekcji ozonem. Ta firma nie jest jedyną o której możemy napisać, że produkuje maszyny ozonujące bezpieczne i bezawaryjne. Są również firmy amerykańskie i kanadyjskie, które przez lata swojej działalności znalazły rzesze zadowolonych klientów.  Te firmy należą jednak do rzadkości.

Już przed pandemią większość ozonatorów działała w oparciu o tanie i zawodne metody wytwarzania ozonu takie jak płytki ceramiczne lub tuby kwarcowe. Niestety, pandemia zwiększyła ich udział w rynku skutkując zalaniem rynku urządzeniami, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Powstałe w dużej ilości wielotlenki azotu niszczą wyposażenia pomieszczeń, aut oraz powodują alergie u osób przebywających w pomieszczeniach po ozonowaniu. Kurz i wilgotność niewiele przekraczające warunki standardowe spowodują awarię takich urządzeń, a nawet pożar.

Ozonatory – opis ich działania krok po kroku

Działanie ozonatorów możemy podzielić na dwa kluczowe elementy. Pierwszym z nich jest produkcja ozonu – gazu biobójczego. Dochodzi do niej za pomocą wyładowań elektrycznych, których reakcja pozwala na uwalnianie ozonu. Drugi etap to aplikacja ozonu – czyli po prostu uwalnianie wcześniej wygenerowanego gazu w miejscu, które ma zostać poddane jego działaniu. Do tego służy jeden lub więcej wentylatorów, w które wyposażone jest generator ozonu.

Generator ozonu Korona A 20 Zdrowy Dom - najchętniej kupowane urządzenie produkowane przez Laboratorium KoronaOzon

Zastosowanie generatorów ozonu do usuwania niepożądanych zapachów

Generatory ozonu wykorzystywane są do usuwania niepożądanych zapachów oraz dezynfekcji powietrza i wszystkich przedmiotów z nim się stykających oraz wody i żywności. Nagromadzone latami zapachy z kuchni, obić, dywanów, zasłon i innych elementów wyposażenia mieszkań zostaną skutecznie wyeliminowane za pomocą maszyny ozonującej. Jest to szczególnie istotne w przypadku właścicieli psów, kotów i innych zwierząt. Te same efekty – pozbycie się złowonnych substancji zostaną oczywiście również uzyskane we wnętrzach aut. Tutaj dodatkową korzyścią ozonowania jest odgrzybienie kanałów klimatyzacji oraz parownika. Taka usługa jest oferowana w serwisach samochodowych, ale posiadając własny ozonator można używać go również w domu.

Dezynfekcja i usuwanie alergenów w powietrzu za pomocą ozonu

Wspomniany już aspekt dezynfekcji za pomocą ozonu dotyczy niszczenia wszelkich chorobotwórczych zarazków – bakterii, wirusów oraz zarodników pleśni i innych grzybów, a także alergenów – wziewnych i kontaktowych. W tym celu kupują ozonatory powietrza osoby indywidualne, ale również małe firmy, a nawet zakłady przemysłowe. W przypadku pierwszej grupy odbiorców wymierną korzyścią jest zmniejszenia puli przyjmowanych alergenów. Ma to znaczenie zarówno dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego jak i osób zdrowych, które już po pierwszym ozonowaniu odczują zmianę jakości powietrza, którym oddychają. Generatory ozonu są chętnie kupowane przez przedszkola i żłobki, które dostrzegły wymierne korzyści z ich stosowania w postaci zmniejszenia liczby absencji dzieci z powodu chorób.

Ozonatory przemysłowe

Ozonatory powietrza przemysłowe służą do tych samych celów, do których służą domowe urządzenia, ale w dużo większej skali. Są stosowane do zmniejszenia zagrożeń mikrobiologicznych. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość i długość przydatności do spożycia sprzedawanych produktów żywnościowych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa chorób zwierząt hodowlanych takich jak na przykład drób (ozonowanie kurników). Nie będziemy się zagłębiać szczegółowo w inne przemysłowe zastosowania ozonatorów – są one pochodną przedstawionych powyżej.

Ozonatory wody i żywności

Generatory ozonu oprócz ozonowania powietrza i przedmiotów z nim się stykających mogą służyć również do poprawy jakości mikrobiologicznej wody oraz żywności. Są to urządzenia o trochę innej konstrukcji niż te, które służą do ozonowania powietrza. Są kupowane (tak samo jak ozonatory powietrza) przez osoby indywidualne, ale również zakłady przemysłowe. Ich zastosowanie jest tożsame z zastosowaniem urządzeń do ozonowania powietrza z tą różnicą, że… dotyczy wody.

Taka woda (oczyszczona przy pomocy ozonu) może sama w sobie być produktem docelowym – własne ujęcie wody lub na przykład ozonowanie wody basenowej. Celem jest tutaj oczywiście zmniejszenie zagrożeń biologicznych. Taka woda może również służyć do medycznych okładów, przyrządzania naparów ziół i innych celów zdrowotnych.

Woda ozonowana może służyć również jako nośnik ozonu w celu, np. płukania tą wodą żywności – owoców, warzyw, mięsa i innego jedzenia. Takie zastosowanie ozonatorów polepsza znakomicie jakość spożywanej żywności. Degraduje pestycydy oraz antybiotyki.

Ozonowanie wody w zakładach spożywczych

W dużo większej skali do tych samych celów (przedstawionych powyżej) używają ozonatorów wody i żywności zakłady przemysłu spożywczego. Do ich grona należą: mleczarnie w celu dezynfekcji butelek PET, hodowle owoców miękkich – głównie borówki amerykańskiej oraz malin, zakłady mięsne do mycia tusz wodą ozonowaną. Nie są to jedyne firmy, branże które stosują wodę ozonowaną. Ich przedstawienie nie jest celem tego artykułu. Należy podkreślić, że wszystkie te branże stosują ozonatory, zarówno te powietrza jak i wody z powodów dokładnie tych samych, co osoby indywidualne, ale w dużo większej skali.

Zastosowanie ozonatorów – podsumowanie

Wymienione zastosowania ozonatorów wskazują na liczne korzyści ich stosowania. Zastosowania domowe przyniosą wymierne korzyści w postaci oddychania czystszym powietrzem – mniejsza ilość alergenów, pozbycie się niepożądanych zapachów, ulga w chorobach układu oddechowego. Jeżeli chodzi o firmy, to w przypadku przedszkoli i żłobków niewątpliwą korzyścią będzie zmniejszenie liczby zachorowań dzieci – taki sam efekt dostrzeżemy w przypadku zastosowania generatorów ozonu do ozonowania biur, teatrów i innych miejsc użyteczności publicznej. Jeżeli chodzi o koszt ozonatorów, to uniwersalne urządzenie produkowane przez firmę KoronaOzon służące zarówno do ozonowania powietrza jak i wody oraz żywności to koszt około 5000 złotych. Ozonator służący wyłącznie do ozonowania powietrza kosztuje około 4000 złotych. Na pierwszy rzut oka ta cena może wydawać się wysoka, ale po zapoznaniu się z licznymi korzyściami, na pewno zmienimy zdanie. W końcu… na zdrowiu się nie oszczędza.