Zacznijmy od podstaw. Wady wzroku dzielimy na trzy rodzaje:
Krótkowzroczność (łac. myopia), czyli minusowa wada wzroku, spowodowana jest przez załamanie światła przed siatkówką. Układ optyczny oka jest zbyt silny i obraz, który widzimy, jest rzutowany poniekąd „za blisko” względem siatkówki. Dlatego krótkowidz mruży oczy, by poprawić ostrość widzenia.
Nadwzroczność (łac. hyperopia), czyli plusowa wada wzroku pojawia się z kolei, gdy układ optyczny oka jest za słaby. Obraz pojawia się niejako „za daleko”, już za siatkówką.
Astygmatyzm powodowany jest przez nieregularny kształt soczewki lub rogówki. W rezultacie pojawia się rozmycie wzroku w którąś ze stron i utrata ostrości widzenia na krawędzi obrazu.
Każdą z tych trzech wad wzroku można skorygować lub kompletnie wyeliminować przy pomocy akcesoriów takich jak okulary, soczewki kontaktowe lub poprzez wykonanie zabiegu laserowej korekcji.
Przy temacie laserowej korekcji często pada pytanie, czy można ją wykonać, gdy wyczynowo uprawiamy jakiś sport. Odpowiedź brzmi: można. Nowoczesny zabieg laserowej korekcji wad wzroku polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki przy pomocy lasera, który w ultraprecyzyjny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt wymagany do wyeliminowania konkretnej wady wzroku.
Sportowcy wykonują ten zabieg, ponieważ uprawianie niektórych aktywności nie jest możliwe w okularach lub soczewkach. Okuliści przestrzegają przed pływaniem czy nurkowaniem w soczewkach kontaktowych ze względu na ryzyko poważnych infekcji oczu oraz możliwości przesunięcia się soczewki w głąb oka. A jak szybko można wrócić do treningu po zabiegu?
Po korekcji wskazana jest pewna przerwa od aktywności fizycznej. Na siłownię można wrócić po 4 tygodniach, treningi biegowe zaplanować po 3-4 tygodniach od zabiegu, a około 6 tygodni należy poczekać z powrotem do treningów pływackich czy korzystania z sauny. Lekarz informuje o wszystkich zaleceniach jeszcze przed zabiegiem i należy się do nich bezwzględnie stosować. Dzięki temu dajemy oczom czas na wygojenie się, unormowanie widzenia i przede wszystkim przyzwyczajenia do innej jakości postrzegania świata. Należy jednak pamiętać, by w pierwszych dniach po zabiegu unikać:
To częsta obawa osób, które źle znoszą ból i zastanawiają się, czy laserowa korekcja wady wzroku jest dla nich. Odpowiadamy: nie, zabiegi laserowej korekcji nie bolą, są bezbolesne.
- Oczy pacjenta zabezpieczane są za pomocą specjalnych kropli znieczulających. Warto przygotować się na to, że w trakcie zabiegu można odczuwać dotyk – lekarza lub pielęgniarki. Pacjent widzi także niewielkie światło, na które należy patrzeć podczas zabiegu – tłumaczą lekarze z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS. Podczas okresu rekonwalescencji mogą pojawić się dolegliwości bólowe, ale nie są one bardzo uciążliwe i wystarczy zażyć tabletkę przeciwbólową, by zniknęły. Pacjenci najczęściej określają swoje odczucia jako chwilowy dyskomfort, a nie ból – i to dopiero po zabiegu.
Czy po korekcji wzroku mogą zdarzyć się powikłania? Mogą, choć dzięki udoskonalaniu przez lata narzędzi do przeprowadzania laserowej korekcji, zdarzają się one rzadko. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od poziomu redukcji tkanek, której trzeba dokonać. Wada, której możemy się pozbyć przy pomocy zabiegu laserowego, to – uśredniając – dalekowzroczność pomiędzy +0.75 dioptrii a +4.0 D, krótkowzroczność pomiędzy -0.5 D a -10 D, a astygmatyzm około 5 D. Lasery, którymi wykonywane są korekcje wady wzroku, są niezwykle precyzyjne, dzięki czemu możliwa jest korekta takiego przekroju wad.
Koszt laserowej korekcji wady wzroku zależy przede wszystkim od wybranej metody i miejsca, w którym będziemy ją wykonywać. Jeśli interesuje Cię ten temat, to najlepiej sprawdzić kliniki i ich cenniki w swojej okolicy. Warto też poczytać opinie o danym miejscu i relacje pacjentów, którzy już dokonali laserowej korekcji. Ich odczucia i wrażenia co do lekarzy czy miejsca zabiegu mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji.
Informacje o zakresie i rodzaju udzielnych świadczeń zdrowotnych w Klinice LENS dostępne są na stronie Okulistykalens.com.pl.