Otarcia okolic intymnych - to się zdarza. Jak pozbyć się kłopotliwych dolegliwości?

Takie problemy spotykają partnerów w każdym wieku. Przyczyną może być zbyt skąpe nawilżenie okolic intymnych, za krótki wstęp do zbliżenia, zmiany hormonalne. Ważne, by drobne, niegroźne otarcie nie stało się źródłem poważniejszej infekcji i przykrych, przewlekłych dolegliwości.

Wystarczy naprawdę niewielkie otarcie okolic intymnych, by zaczęły się poważne kłopoty. To nie palec czy pięta. Plastra nie nakleisz, nie unikniesz kolejnych podrażnień. Trudno nawet dokładnie obejrzeć obrażenia. Przez jakiś czas nierealne jest czerpanie radości z seksu, bo nawet śladowe otarcie może doprowadzić do powstania rany, która staje się źródłem nasilonych dolegliwości jak pieczenie, ból, zaczerwienie itp. To niezwykle unerwione okolice, dzięki czemu możemy odczuwać sporo przyjemności, ale też znaczny dyskomfort.

Lepiej zapobiegać

Nie będziemy nikogo namawiać do nadmiernej ostrożności i kontroli, bo w czasie zbliżeń intymnych ważna jest przecież spontaniczność. Nie oznacza to jednak, że nie należy się do nich odpowiednio przygotować.

Zdrowy naskórek okolic intymnych i prawidłowa flora bakteryjna to połowa sukcesu. Istotna jest właściwa higiena, a w przypadku skłonności do infekcji intymnych czy w stanach ich zwiększonego ryzyka (np. po antybiotykoterapii, w ciąży), wskazane jest, by kobieta przyjmowała probiotyki - także specjalne, stabilizujące florę bakteryjną pochwy.

Pomyślcie o odpowiednim wspomaganiu, czyli lubrykantach. Nie zastąpią ich zwykłe olejki czy żele do ciała - specjalne substancje nawilżające mają właściwe pH, przyjazne okolicom intymnym. Dobra wiadomość jest taka, że bezpieczne preparaty także mogą poprawiać jakość seksu i zwiększać doznania erotyczne. Kluczowa jest jednak wzajemna gotowość do zbliżenia. Nie spieszcie się - to znakomita strategia zapobiegania otarciom.

Trzeba pamiętać, że nigdy nie możemy mieć całkowitej pewności uniknięcia ewentualnych drobnych urazów. Wraz ze wzrostem podniecenia seksualnego, rośnie nasza odporność na ból i do drobnych zranień może dojść także wtedy, gdy oboje jesteście w pełni otwarci na doznania. Zadrapania, otarcia i inne drobne ranki to często skutek udanej zabawy.

Dyskretna, szybka pomoc

Jeśli jednak chcecie zachować wyłącznie miłe wspomnienia, ewentualne niechciane ślady po seksie trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli coś boli, swędzi czy piecze, samo umycie ciała może nie wystarczyć. W okolicy pochwy i penisa panuje dość wysoka temperatura i spora wilgotność – środowisko idealne do rozwoju bakterii czy grzybów chorobotwórczych. Nawet naturalna, przewiewna bielizna może dodatkowo podrażniać, gdy już powstało zranienie. Trudno po upojnym wieczorze posmarować się jakąś maścią, żelem czy założyć globulkę dopochwową. Szczególnie, gdy potrzebujemy raczej działania profilaktycznego.

Nasz cel to zabezpieczyć miejsce otarcia czy ranki przed infekcją typową dla okolic intymnych. Użyjmy więc produktów, które mają w swoim składzie substancje o właściwościach antybakteryjnych, ale także przeciwgrzybiczych. Taką bezpieczną substancją jest oktenidyna zawarta w kremie octenicare, który dodatkowo zregeneruje naskórek. Jeśli otarcia i ranka są wewnątrz pochwy, to zdecydowanie zastosuj octenisept, lek odkażający. Należy go użyć także wtedy, gdy masz już rankę o cechach zakażenia, czyli pojawił się ból, zaczerwienienie.

Octenisept to preparat, który większość z nas ma w domowej apteczce, bo sprawdza się przy niemal każdym rodzaju drobnych ran. Może być stosowany nawet do odkażania pępka noworodka, ponieważ przyspiesza proces gojenia. Nie zaburza on naturalnej flory bakteryjnej, dlatego dorośli mogą go bez obaw używać także w okolicach intymnych.

Dlaczego to takie ważne?

Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z powodu ranek czy wyprysków w okolicach intymnych, wie, jakie to ważne, by opanować szybko sytuację. Jeśli dojdzie już do rozwoju poważniejszej infekcji, zwłaszcza u kobiet mogą pojawić się groźne powikłania, w tym zapalenie przydatków czy szyjki macicy, a nawet zaburzeń płodności czy problemów z donoszeniem ciąży. U mężczyzn stan zapalny może być szczególnie nieprzyjemny, gdy rozwinie się pod napletkiem czy zaatakuje cewkę moczową. Zresztą, nawet łagodnie przebiegający stan zapalny może być źródłem groźnych zakażeń u partnerki, dlatego panowie także powinni ekspresowo i skutecznie rozwiązywać takie palące problemy.

***

octenisept® 100 g płynu zawiera substancje czynne: Octenidinum dihydrochloridum (Oktenidyny dichlorowodorek) 0,10 g, Phenoxyethanolum (Fenoksyetanol) 2,00 g.

Wskazania do stosowania: octenisept® jest wskazany do: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej; w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny. octenisept® jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie należy stosować produktu leczniczego octenisept® do płukania jamy brzusznej. Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się produktu leczniczego w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że oktenidyny dichlorowodorek w produkcie leczniczym octenisept® występuje tylko w ilości 0,1%, zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Schülke & Mayr GmbH, Robert Koch Strasse 2, 22851 Norderstedt, Niemcy.

Więcej o: