Otarcia okolic intymnych - to siê zdarza. Jak pozbyæ siê k³opotliwych dolegliwo¶ci?

Takie problemy spotykaj± partnerów w ka¿dym wieku. Przyczyn± mo¿e byæ zbyt sk±pe nawil¿enie okolic intymnych, za krótki wstêp do zbli¿enia, zmiany hormonalne. Wa¿ne, by drobne, niegro¼ne otarcie nie sta³o siê ¼ród³em powa¿niejszej infekcji i przykrych, przewlek³ych dolegliwo¶ci.

Wystarczy naprawdê niewielkie otarcie okolic intymnych, by zaczê³y siê powa¿ne k³opoty. To nie palec czy piêta. Plastra nie nakleisz, nie unikniesz kolejnych podra¿nieñ. Trudno nawet dok³adnie obejrzeæ obra¿enia. Przez jaki¶ czas nierealne jest czerpanie rado¶ci z seksu, bo nawet ¶ladowe otarcie mo¿e doprowadziæ do powstania rany, która staje siê ¼ród³em nasilonych dolegliwo¶ci jak pieczenie, ból, zaczerwienie itp. To niezwykle unerwione okolice, dziêki czemu mo¿emy odczuwaæ sporo przyjemno¶ci, ale te¿ znaczny dyskomfort.

Lepiej zapobiegaæ

Nie bêdziemy nikogo namawiaæ do nadmiernej ostro¿no¶ci i kontroli, bo w czasie zbli¿eñ intymnych wa¿na jest przecie¿ spontaniczno¶æ. Nie oznacza to jednak, ¿e nie nale¿y siê do nich odpowiednio przygotowaæ.

Zdrowy naskórek okolic intymnych i prawid³owa flora bakteryjna to po³owa sukcesu. Istotna jest w³a¶ciwa higiena, a w przypadku sk³onno¶ci do infekcji intymnych czy w stanach ich zwiêkszonego ryzyka (np. po antybiotykoterapii, w ci±¿y), wskazane jest, by kobieta przyjmowa³a probiotyki - tak¿e specjalne, stabilizuj±ce florê bakteryjn± pochwy.

Pomy¶lcie o odpowiednim wspomaganiu, czyli lubrykantach. Nie zast±pi± ich zwyk³e olejki czy ¿ele do cia³a - specjalne substancje nawil¿aj±ce maj± w³a¶ciwe pH, przyjazne okolicom intymnym. Dobra wiadomo¶æ jest taka, ¿e bezpieczne preparaty tak¿e mog± poprawiaæ jako¶æ seksu i zwiêkszaæ doznania erotyczne. Kluczowa jest jednak wzajemna gotowo¶æ do zbli¿enia. Nie spieszcie siê - to znakomita strategia zapobiegania otarciom.

Trzeba pamiêtaæ, ¿e nigdy nie mo¿emy mieæ ca³kowitej pewno¶ci unikniêcia ewentualnych drobnych urazów. Wraz ze wzrostem podniecenia seksualnego, ro¶nie nasza odporno¶æ na ból i do drobnych zranieñ mo¿e doj¶æ tak¿e wtedy, gdy oboje jeste¶cie w pe³ni otwarci na doznania. Zadrapania, otarcia i inne drobne ranki to czêsto skutek udanej zabawy.

Dyskretna, szybka pomoc

Je¶li jednak chcecie zachowaæ wy³±cznie mi³e wspomnienia, ewentualne niechciane ¶lady po seksie trzeba odpowiednio zabezpieczyæ. Je¶li co¶ boli, swêdzi czy piecze, samo umycie cia³a mo¿e nie wystarczyæ. W okolicy pochwy i penisa panuje do¶æ wysoka temperatura i spora wilgotno¶æ – ¶rodowisko idealne do rozwoju bakterii czy grzybów chorobotwórczych. Nawet naturalna, przewiewna bielizna mo¿e dodatkowo podra¿niaæ, gdy ju¿ powsta³o zranienie. Trudno po upojnym wieczorze posmarowaæ siê jak±¶ ma¶ci±, ¿elem czy za³o¿yæ globulkê dopochwow±. Szczególnie, gdy potrzebujemy raczej dzia³ania profilaktycznego.

Nasz cel to zabezpieczyæ miejsce otarcia czy ranki przed infekcj± typow± dla okolic intymnych. U¿yjmy wiêc produktów, które maj± w swoim sk³adzie substancje o w³a¶ciwo¶ciach antybakteryjnych, ale tak¿e przeciwgrzybiczych. Tak± bezpieczn± substancj± jest oktenidyna zawarta w kremie octenicare, który dodatkowo zregeneruje naskórek. Je¶li otarcia i ranka s± wewn±trz pochwy, to zdecydowanie zastosuj octenisept, lek odka¿aj±cy. Nale¿y go u¿yæ tak¿e wtedy, gdy masz ju¿ rankê o cechach zaka¿enia, czyli pojawi³ siê ból, zaczerwienienie.

Octenisept to preparat, który wiêkszo¶æ z nas ma w domowej apteczce, bo sprawdza siê przy niemal ka¿dym rodzaju drobnych ran. Mo¿e byæ stosowany nawet do odka¿ania pêpka noworodka, poniewa¿ przyspiesza proces gojenia. Nie zaburza on naturalnej flory bakteryjnej, dlatego doro¶li mog± go bez obaw u¿ywaæ tak¿e w okolicach intymnych.

Dlaczego to takie wa¿ne?

Ka¿dy, kto kiedykolwiek cierpia³ z powodu ranek czy wyprysków w okolicach intymnych, wie, jakie to wa¿ne, by opanowaæ szybko sytuacjê. Je¶li dojdzie ju¿ do rozwoju powa¿niejszej infekcji, zw³aszcza u kobiet mog± pojawiæ siê gro¼ne powik³ania, w tym zapalenie przydatków czy szyjki macicy, a nawet zaburzeñ p³odno¶ci czy problemów z donoszeniem ci±¿y. U mê¿czyzn stan zapalny mo¿e byæ szczególnie nieprzyjemny, gdy rozwinie siê pod napletkiem czy zaatakuje cewkê moczow±. Zreszt±, nawet ³agodnie przebiegaj±cy stan zapalny mo¿e byæ ¼ród³em gro¼nych zaka¿eñ u partnerki, dlatego panowie tak¿e powinni ekspresowo i skutecznie rozwi±zywaæ takie pal±ce problemy.

***

octenisept® 100 g p³ynu zawiera substancje czynne: Octenidinum dihydrochloridum (Oktenidyny dichlorowodorek) 0,10 g, Phenoxyethanolum (Fenoksyetanol) 2,00 g.

Wskazania do stosowania: octenisept® jest wskazany do: odka¿ania i wspomagaj±cego leczenia ma³ych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagaj±cego postêpowania antyseptycznego w obrêbie zamkniêtych pow³ok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwa³ego leczenia antyseptycznego w obrêbie b³on ¶luzowych i s±siaduj±cych tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrêbie narz±dów p³ciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i ¿o³êdzi pr±cia, a tak¿e przed cewnikowaniem pêcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielêgnacji kikuta pêpowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podra¿nienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagaj±cego leczenia antyseptycznego grzybicy miêdzypalcowej; w obrêbie narz±dów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a tak¿e w obrêbie ¿o³êdzi pr±cia mê¿czyzny. octenisept® jest przeznaczony do stosowania u doros³ych i dzieci w ka¿dym wieku.

Przeciwwskazania: Nadwra¿liwo¶æ na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na któr±kolwiek z substancji pomocniczych. Nie nale¿y stosowaæ produktu leczniczego octenisept® do p³ukania jamy brzusznej. Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu do¿ylnym ni¿ doustnym, dlatego nale¿y unikaæ przedostawania siê produktu leczniczego w wiêkszych ilo¶ciach do krwiobiegu, np. na skutek pomy³kowej iniekcji. Z uwagi na to, ¿e oktenidyny dichlorowodorek w produkcie leczniczym octenisept® wystêpuje tylko w ilo¶ci 0,1%, zagro¿enie t± substancj± jest ma³o prawdopodobne.

Podmiot odpowiedzialny posiadaj±cy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Schülke & Mayr GmbH, Robert Koch Strasse 2, 22851 Norderstedt, Niemcy.