Świeże białko serwatkowe: porcja zdrowia dla zabieganych

Już drobna zmiana diety pozwala zadbać o zdrowie i wygląd. Nie proponujemy ci żadnych suplementów w proszku, tylko pyszną i zdrową przekąskę, która obfituje w pełnowartościowe białko serwatkowe. Dzięki niej dostarczysz organizmowi drogocenny składnik, który doskonale odżywia, regeneruje mięśnie, wspomaga procesy naprawcze oraz pomaga w kontrolowaniu wagi.

Nowoczesne menu powinno być przede wszystkim pełnowartościowe i obfitować w składniki odżywcze dla organizmu. Niezwykle ważne w optymalnej diecie jest białko, które ma właściwości budulcowe i regeneracyjne przyczyniając się do wzrostu i naprawy tkanek. Aby być zdrowym, należy zadbać o odpowiedni poziom dostarczanego razem z pokarmem białka do organizmu.

Zdarza się, że jemy jego niewystarczające ilość, co w dłuższym okresie może okazać się niekorzystne dla funkcjonowania ludzkiego ciała. Są jednak sposoby, aby pomóc sobie uzupełnić jego braki. Umożliwiają to między innymi różnego rodzaju suplementy. Jeśli jednak nie jesteś do nich przekonany – mamy dla ciebie świetną i zdrową alternatywę.  

Natura zamiast suplementów w proszku

Produkty, dzięki którym dostarczysz organizmowi porządną dawkę białka są szeroko dostępne na rynku. Ale nie każdy z nich zawiera białko, które jest łatwo przyswajane nasz przez organizm. Nowością na rynku jest koktajl z Piątnicy zawierający najlepiej przyswajalne białko mleka – świeże białko serwatkowe. Nasz organizm przyswaja je szybciej i łatwiej niż białko jaja kurzego, soi czy nawet mięsa. Koktajle z białkiem serwatkowym mają szczególnie korzystny wpływ na zdrowie – odżywiają i regenerują. Spora dawka aminokwasów (białkowe substancje budulcowe) i niewielki dodatek tłuszczu to idealne połączenie dla zdrowej, zbilansowanej diety.

Białko serwatkowe: jakie ma właściwości?

"Białko serwatkowe warto włączyć do codziennej diety, ponieważ jest ono pełnowartościowe. Oznacza to, że zawiera niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm człowieka nie może wytwarzać samodzielnie, więc powinny być regularnie dostarczane wraz z pożywieniem" - mówi specjalistka-dietetyk Sylwia Leszczyńska z Instytutu Sanvita.

Białko serwatkowe ma również właściwości anaboliczne, czyli pozwala na wzrost i regenerację tkanek. Taka odnowa organizmu  jest istotna nie tylko dla sportowców, ale dla każdego z nas, niezależnie od wieku i aktywności fizycznej.

Ważną rolę odgrywa w tych procesach aminokwas leucyna, który zwiększa wydolność treningową, wspomaga regenerację organizmu już po wysiłku i może przyspieszyć proces budowy masy mięśniowej. Nie bez znaczenia, dla tych, którzy dbają o linię, jest fakt, że leucyna zapewnia szybko uczucie sytości. To może sprzyjać redukcji masy ciała i wpływać na utratę tkanki tłuszczowej. Oczywiście, sama leucyna nas nie odchudzi, ale może być pomocna, gdy konsekwentnie walczymy z nadwagą.

Jeśli chcesz zdrowo gubić kilogramy, twoja dieta powinna być niskokaloryczna, ale zarazem pełnowartościowa i połączona z aktywnością fizyczną. Nie masz czasu czy ochoty na regularne treningi? Dobre białko wpływa też korzystnie na budowanie masy mięśniowej, więc stanowi wsparcie nawet w takiej sytuacji.

Optymalna dawka?

Twój organizm potrzebuje naprawdę sporo białka by podejmować codzienne wyzwania, zachować formę i regenerować się po wysiłku. Białko w dużej mierze dostarczane jest przez pełnowartościową dietę, jest też wytwarzane częściowo przez sam organizm, ale nie zawsze zaspokaja to w pełni nasze potrzeby. Zalecana dzienna dawka to od 0.9-1.5g/kg masy ciała, w zależności od poziomu aktywności fizycznej. To więcej, niż wielu z nas dostarcza go w codziennej diecie.

Do codziennego, standardowego uzupełnienia diety wystarczy napój lub przekąska zawierająca łatwo przyswajalne białko. Warto przy tym pamiętać o kontrolowaniu dawki. Zbyt duża ilość białka również nie jest stanem pożądanym i ilość powyżej 2g/kg masy ciała dziennie może doprowadzić do zaburzeń metabolicznych.

Jak uzupełnić niedobory białka?

Szybkim i łatwo dostępnym sposobem na taką naturalną "suplementację bez suplementów" będzie wspomniany koktajl z białkiem serwatkowym z Piątnicy, który zawiera świeże, nieprzetworzone białko serwatkowe w skoncentrowanej formie. Tych najlepszych białek w zwykłych produktach mlecznych jest niewiele, a są bezcenne dla naszego układu nerwowego czy krążenia.

Koktajl jest doskonałą przekąską, a zawarte w nim białko (aż 28 g w jednej porcji) świetnie odżywia i regeneruje organizm oraz szybko się przyswaja. Poręczna butelka będzie idealna na drugie śniadanie w pracy, czy wieczorem jako płynna przekąska. Koktajl zawiera najwyższą ilość białka na 100g wśród pitnych produktach nabiałowych - aż 11g. Porcja to 250 ml – idealna na raz i zmieści się w każdej torebce. Zawiera niewiele ponad 200 kalorii.

Wszystkie smaki mają prosty i naturalny skład, nie zawierają glutenu, ani laktozy. Dodatkowo poszczególne smaki zawierają składniki wspomagające pracę jelit, układu pokarmowego czy dodające energii. To idealny produkt dla osób, które nie zawsze mają czas na przygotowywanie posiłków, ale chcą zadbać o siebie i - będąc w ciągłym biegu - zachować zdrowy styl życia.

Więcej o: