Nowe technologie medyczne w dobie pandemii. Sprawdź, jak bezpiecznie dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych

Trwająca pandemia sprawia, że coraz częściej sięgamy po nowe rozwiązania, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Ograniczone możliwości kontaktu osobistego sprawiają, że na znaczeniu zyskują nowe technologie, w tym aplikacje zdrowotne.

Pandemia koronawirusa i konieczność izolowania się zmieniła całkowicie sposób, w jaki funkcjonujemy. Diametralnie zmienił się przede wszystkim wymiar naszych kontaktów z innymi ludźmi. W związku z tym wiele aktywności coraz częściej odbywa się dziś za pośrednictwem komputerów, tabletów i smartfonów z dostępem do internetu. Dzięki niemu m.in. zamawiamy zakupy, czy kontaktujemy się ze współpracownikami, znajomymi i rodziną, ale nie tylko.

Nowoczesne technologie pomogą nam również dbać o zdrowie, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii, gdy kontakt z lekarzami i innymi ekspertami zdrowotnymi bywa utrudniony. Eksperci cały czas zresztą pracują nad coraz to bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą nam pomóc w przezwyciężeniu rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-CoV-2.

Warto odnotować, że to właśnie nowa technologia alarmowała o możliwości wystąpienia pandemii, i to już 31 grudnia 2019 roku. Ostrzeżenie sformułowano na bazie analizy danych zdrowotnych z różnych części świata, porównanych m.in. ze wzorcami kupowania biletów lotniczych.

Telemedycyna i e-recepty, czyli jak uzyskać pomoc przez telefon?

Pandemia sprawiła, że dziś nieczęsto widujemy się z lekarzem twarzą w twarz. Interniści, a także część lekarzy specjalistów (np. alergolodzy), oferują swoim pacjentom teleporady, na które można się umówić albo za pośrednictwem telefonu, albo poprzez odpowiednie aplikacje (takie funkcjonalności udostępniają zwykle prywatne grupy medyczne). Dzięki temu rozwiązaniu nie narażamy się na kontakt z innymi pacjentami lecznicy i minimalizujemy ryzyko zakażenia.

Jak przebiega teleporada? Zazwyczaj lekarz dzwoni do pacjenta o wyznaczonej godzinie i po rozmowie zaleca odpowiednie leczenie lub kieruje na badania czy do specjalisty. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, może poprosić o wysłanie SMS-em lub za pośrednictwem e-maila zdjęcia, np. bolącego gardła i dopiero po jego otrzymaniu wydaje odpowiednie zalecenia.

Dużym udogodnieniem w dobie pandemii są też wprowadzone niedawno do powszechnego użytku e-recepty, które zastąpiły tradycyjne, papierowe druczki. Po zakończonej wizycie lekarz przygotowuje e-receptę, której czterocyfrowy kod trafia następnie do nas w wiadomości SMS lub e-mailu. Podając ten kod i numer pesel, możemy ją zrealizować w dowolnej aptece, a dzięki temu, że jest elektroniczna, nie musimy się obawiać, że będzie nieczytelna.

Pełna historia zdrowia zawsze pod ręką – aplikacja Comarch HealthNote, czyli Internetowa Książeczka Zdrowia

Aplikacje medyczne zyskują w ostatnich czasach coraz większe grono zwolenników. To coś w sam raz dla osób, które lubią mieć wszystkie niezbędne informacje zawsze pod ręką. Jednym z takich rozwiązań jest darmowa aplikacja Comarch HealthNote. Pozwala na wygodne przechowywanie dokumentacji medycznej i monitorowanie zdrowia każdego dnia.

Jak to działa? Mobilna aplikacja Comarch HealthNote to nic innego jak internetowa książeczka zdrowia. Za pomocą aplikacji możesz gromadzić wszelkie informacje na temat historii zdrowia (w tym wyniki badań czy wykonanych samodzielnie pomiarów), a następnie przeglądać je w dowolnym momencie (dane prezentowane są w dowolnej, czytelnej formie wykresów lub tabel). To doskonałe rozwiązanie, jeśli masz problem z pamiętaniem, kiedy dokładnie i jakie badania wykonywałeś. Pozwala także na bieżące monitorowanie parametrów życiowych (np. poziomu cukru we krwi czy ciśnienia tętniczego). Ułatwia też szybkie odnalezienie informacji niezbędnych, np. w trakcie teleporady, bez konieczności ich długotrwałego wyszukiwania w tradycyjnej, papierowej dokumentacji medycznej.

Dokumentacja medyczna zawsze pod rękąDokumentacja medyczna zawsze pod ręką Materiał promocyjny

Z Comarch HealthNote mogą korzystać nie tylko pacjenci, lecz także sami lekarze. Webowy odpowiednik aplikacji pozwala bowiem specjalistom na przeglądanie informacji udostępnianych przez pacjentów. Dokumenty można udostępniać e-mailem lub wystawiając na dysk, natomiast pozostałe informacje można wysłać za pomocą wiadomości SMS lub eimaila, wykonując zrzuty ekranu. Wszystkie dane można bezpiecznie udostępnić w trakcie wizyty lekarskiej. Lekarz nie musi zresztą posiadać specjalnego programu ani zakładać konta. Wystarczy, że otworzy stronę healthnote.pl/dla-lekarza, a pacjent zeskanuje widoczny kod QR.

Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo danych zgromadzonych w aplikacji do dokumentacji medycznej. Dostęp do niej zabezpieczony jest bowiem hasłem, kodem PIN, odciskiem palca lub face ID. Ponieważ przechowywane są w bezpiecznej chmurze Comarch EHR, nie grozi ci również ich utrata.

Możesz zapisać wyniki podstawowych badań medycznychMożesz zapisać wyniki podstawowych badań medycznych Materiał promocyjny

Mobilna książeczka zdrowia Comarch HealthNote zmienia się, reagując na aktualne potrzeby użytkowników. Wśród jej najnowszych funkcji znalazła się między innymi ankieta do oceny ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, dzięki której sprawdzisz, jak duże jest prawdopodobieństwo, że zostałeś zakażony patogenem.

Aplikację pobierzesz za darmo z Google Play i App Store.

W aplikacji dostępne funkcjonalności dostosowane do bieżących informacjiW aplikacji dostępne funkcjonalności dostosowane do bieżących informacji Materiał promocyjny

Pamiętaj, że internetowa książeczka to przydatna funkcjonalność, która jednak nie zastąpi kontaktu z lekarzem. Tylko profesjonalista może również analizować wyniki badań i na ich podstawie wydawać pacjentom zalecenia, w tym przepisywać odpowiednie leki. Comrch HealthNote to aplikacja, która ma łączyć pacjentów i lekarzy.

Zadbaj o starsze osoby z rodziny

Dziś, w trosce o starsze i schorowane osoby z naszej rodziny, ograniczamy kontakt z nimi do minimum, by nie narażać ich na zakażenie koronawirusem. Osamotnieni seniorzy nadal jednak potrzebują czujnej opieki. W ofercie Comarch znajduje się również Bransoletka Życia Comarch, która może pomóc nam zapewnić im ochronę.

Bransoletka Życia to rodzaj opaski monitorującej tętno i położenie starszej osoby przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Jest elementem usługi Zdalnej Opieki Senioralnej. Jak działa?

Bransoletka przypomina znane nam bransoletki monitorujące (np. z krokomierzami). Wyposażona jest w kilka niezbędnych funkcjonalności, w tym przycisk SOS (który można nacisnąć w razie potrzeby nagłej pomocy), moduł GPS (lokalizujący pacjenta), a także czujnik tętna. Dzięki przyciskom odbierania i rozłączania można zadzwonić do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, by powiadomić o złym samopoczuciu. Dzięki temu ratownik, jeśli zajdzie taka konieczność, wezwie pogotowie ratunkowe lub skontaktuje się z pacjentem. Bransoletka poinformuje Centrum również o niebezpiecznie niskim poziomie naładowania baterii czy nieprawidłowym tętnie. W takiej sytuacji personel medyczny zadzwoni do seniora, by upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Warto dodać, że z Bransoletki Życia mogą korzystać nie tylko seniorzy czy osoby osamotnione. Może się również okazać przydatna osobom obciążonym ryzykiem zdrowotnym, które chcą zwiększyć swoją niezależność. Z usługi korzystają również samorządy lokalne, chcące zapewnić opiekę starszym, samotnym mieszkańcom.

Bransoletka Życia od ComarchBransoletka Życia od Comarch Materiały promocyjne

Aplikacje dla zdrowia – specjalistyczne i amatorskie

Istnieje również wiele aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie każdemu z nas na co dzień. Po pierwsze w sklepach nie brak takich, które pomagają zachować zdrową dietę (w tym także aplikacje dla diabetyków), pozwalając monitorować codzienne menu – co jest nie bez znaczenie w czasie izolacji i stałego dostępu do lodówki. Podczas gdy w związku z ograniczeniami siłownie są zamknięte, przydatne mogą się okazać aplikacje treningowe. Dzięki nim zadbamy nie tylko o stan naszego ciała, lecz także o samopoczucie, ponieważ w trakcie treningu w naszym mózgu wydzielają się endorfiny, znane potocznie jako hormony szczęścia.

Na rynku dostępny jest szereg aplikacji, które pomagają monitorować nasz tryb życia, na przykład jakość snu czy to, jak dużo wody pijemy każdego dnia. Część programów pozwala także np. na obserwowanie przebiegu ciąży (oferują m.in. informacje na temat rozwoju malucha i tego, co dzieje się z ciałem matki, dzienniczek ciąży czy też przypomnienia o badaniach, które należy wykonać). Wachlarz możliwości jest bardzo duży i z pewnością każdy z nas znajdzie wśród aplikacji coś na miarę swoich potrzeb.

Jak możemy dostrzec w ostatnim czasie, rynek aplikacji dla zdrowia mocno się rozwija. W trakcie nadchodzących miesięcy na pewno jeszcze nie raz przekonamy się, jak przydatne mogą się okazać nowe technologie w walce z epidemią i w trosce o powrót do normalności.