Chcesz wrócić do formy? Te produkty mogą ci w tym pomóc!

Produkty proteinowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Spośród szerokiej oferty warto jednak wybierać te, które będą najlepsze dla naszego zdrowia. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę w trakcie zakupów?

Zdrowy powrót do formy

Chcesz wrócić do dobrej, zdrowej formy? Choć wiosenne słońce zachęca do ruchu na świeżym powietrzu, mobilizowanie się do ćwiczeń fizycznych nie zawsze jest łatwe. Czas obudzić się z zimowego snu, wszelkie negatywne myśli odsunąć na bok i po prostu zrobić pierwszy krok. Aktywność fizyczna, nawet jeśli nie od razu wiąże się ze spektakularnymi efektami, ma dobry wpływ na zdrowie oraz poprawia samopoczucie. Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń nie musimy całkowicie rezygnować z przekąsek. Co więcej, czasami są one wręcz pomocne w osiąganiu celu. Mowa oczywiście o cieszących się w ostatnich latach coraz większą popularnością produktach z podwyższoną zawartością białka, które nie tylko wzmacniają efekty naszych wysiłków, ale także mają dobry, korzystny dla naszego zdrowia skład (np. produkty z linii Arla Protein).

Jeszcze kilka lat temu tego typu produkty kojarzone były głównie z żywieniem dla sportowców. Teraz sięgają po nie powszechnie osoby, które sportem nie zajmują się zawodowo, a po prostu zależy im na zachowaniu dobrej formy fizycznej. To nie tylko doskonały dodatek do treningów, ale także sposób na szybką przekąskę w pracy, w domu lub po treningu.

Białko w diecie osób aktywnych

Obecnie mamy do wyboru bardzo szeroką gamę produktów proteinowych w różnych smakach i o zróżnicowanym składzie. Zawarte w nich białko przyczynia się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej. Jest ono także ważnym makroskładnikiem dla osób, którym zależy na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Produkty bogate w białko nie tylko przyspieszają przemianę materii, ale także niwelują uczucie głodu. Trawienie białka zajmuje więcej czasu, dlatego uczucie sytości po posiłku utrzymuje się dłużej niż na przykład w przypadku węglowodanów prostych. Dlatego dieta dostarczająca odpowiednie ilości białka, w połączeniu z aktywnością fizyczną, znacznie ułatwia osiągnięcie sportowych celów. 

Smacznie i bez wyrzutów sumienia. Ale czy zdrowo? Sprawdzaj składy produktów

Czasami możemy usłyszeć jednak, że produkty te mogą zawierać zbyt dużą ilość tłuszczu lub cukrów prostych. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać ich składy. Spośród szerokiej oferty znajdziemy zarówno te zdrowe, jak i te mniej dla nas odpowiednie.

Jednym z najważniejszych elementów sprzyjających regeneracji po wysiłku fizycznym jest nie tylko ilość dostarczonych protein, ale również ich jakość. Najlepiej sięgać po produkty zawierające białka pełnowartościowe, czyli takie, które dostarczają wszystkich aminokwasów odpowiednich proporcjach.

W trakcie zakupów powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Oto lista informacji, na które warto zwrócić uwagę w trakcie czytania składu produktu:

  • Minimalna ilość tłuszczu. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów i muszą ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. Na rynku dostępne są także produkty, które nie zawierają go wcale.
  • Odpowiednia ilość protein. Są one potrzebne do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej. Dobrze więc jest, gdy produkt zawiera co najmniej 20 gramów dobrze przyswajalnego i pełnowartościowego białka.
  • Zawiera niewielką ilość cukrów prostych, zwłaszcza cukru dodanego. Najbezpieczniejszy przedział to od 4,6 do 7 gramów. To naprawdę niewiele. Dla porównania, w 100 mililitrach naturalnego mleka (pół szklanki) znajduje się 5 gramów cukrów prostych.

Najlepsze produkty proteinowe powinny więc cechować się przede wszystkim niewielką ilością cukrów prostych, niską zawartością tłuszczu oraz oczywiście wysoką zawartością białka. Warunki te spełniają na przykład produkty z linii Arla Protein. Wśród nich znajdziemy m.in. jogurty oraz milk shake’i.

– Jednym z kluczowych elementów sprzyjających regeneracji po treningu jest nie tylko ilość dostarczanych protein, ale także ich jakość. Równie istotnym aspektem, na który dietetyk sportowy powinien zwrócić uwagę komponując posiłek po treningu dla osoby aktywnej fizycznie, jest łatwość jego spożycia oraz smak. W naszej opinii wszystkie te cechy łączą w sobie produkty Arla Protein – informuje Akademia Dietetyki Sportowej na swojej stronie.

Gdy więc już uda nam się zmobilizować do ćwiczeń, warto pamiętać, że istnieją produkty, które pomogą nam w zdrowy sposób wzmocnić efekty naszych wysiłków. Ich smakiem możemy zazwyczaj cieszyć się bez wyrzutów sumienia. Wybierajmy zatem z głową.