Ból łokcia utrudnia ci pracę? Zobacz, jak sobie pomóc

Ból stawu łokciowego może dopaść osoby w każdym wieku i zawodzie, jednak w grupie podwyższonego ryzyka są masażyści, stomatolodzy, tenisiści, golfiści czy stolarze. Z czego to wynika? Nadmiernie wykorzystują ręce i nierzadko przyjmują nienaturalne pozycje, sprzyjające kontuzjom. Jakie są jeszcze przyczyny bólu łokcia? Jak poradzić sobie z nim domowymi sposobami?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu łokci?

Ból łokcia, który często uniemożliwia poruszanie, ma wiele przyczyn. Do najczęściej występujących należą entezopatie (np. łokieć tenisisty), zmiany zapalne (np. zapalenie kaletki łokciowej), neuropatie uciskowe (np. zespół rowka nerwu łokciowego), zwyrodnienie lub zmiany pourazowe. Stany zapalne okolicy łokcia, powtarzające się mikrourazy i przeciążenia najczęściej wynikają ze zbyt intensywnej pracy prostowników nadgarstka i palców. Prowadzi to do poważnych schorzeń, których nie należy ignorować. Wielokrotnie powtarzane czynności obciążające są pozornie niegroźne. Łokieć składa się z 3 stawów oraz wielu ścięgien i nerwów, istotnych dla funkcji ręki. Łokieć tworzą trzy kości – łokciowa, ramienna i promienna, natomiast staw otacza torebka stawowa, której nie osłaniają duże grupy mięśni.

Warto wiedzieć, że źródłem problemu nie zawsze jest bolące miejsce. Organizm składa się z zespołu naczyń połączonych, a więc ból nierzadko promieniuje z innej części ciała np. wiązadeł lub mięśni na odcinku szyjnym kręgosłupa. Możemy mieć również do czynienia z chorobą reumatyczną lub dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

Objawy bólu łokci

Ból stawu łokciowego najczęściej pojawia się przy próbach zaciskania ręki, chwytania, ruchów wyprostnych w stawie nadgarstkowym, nawracania lub odwracania przedramienia. Najczęstszymi objawami są: poranna sztywność w łokciu, która ustępuje po rozruszaniu, obrzęk, wrażliwość okolicy łokcia oraz problemy z wykonywaniem codziennych czynności. W zaawansowanym stanie chorobowym ból pojawia się również w spoczynku. Gdy doskwiera nam dyskomfort, należy unikać ruchów nadwyrężających staw łokciowy oraz delikatnie rozciągać chore ścięgna. Warto również stosować ćwiczenia, na przykład zginanie i prostowanie nadgarstka w pozycji poziomej.

Nie musimy pracować fizycznie ani uprawiać sportu, żeby pojawił się ból w okolicy łokcia. Często na tę dolegliwość skarżą się osoby pracujące przy komputerze. Należy wówczas zadbać o odpowiednią pozycję i ułożenie rąk. Klawiatura powinna być płaska, a dłonie jak najmniej odchylone do góry. Tym sposobem zmniejszymy napięcie mięśni i unikniemy ich zbytniego przeciążenia.

Sposoby na walkę z bólem

W zależności od zaawansowania choroby możemy stosować różne metody leczenia bólu. Jedną z podstawowych są okłady z lodu oraz żele chłodzące, działające bezpośrednio w miejscu dolegliwości. Jednym z nich jest chłodzący DIP RILIF Żel, którego składniki wykazują potrójne działanie – przeciwbólowe przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a mentolu znieczula miejsce bólu na poziomie zakończeń nerwowych. Żel jest bardzo łatwy w aplikacji, szybko się wchłania i nie klei do ubrań.

Gdy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium, zaleca się fizykoterapię, masaże napiętych tkanek ramienia oraz terapię manualną.

Należy pamiętać, że łokieć jest bardzo wrażliwy, a ból stawu łokciowego może dopaść osoby w każdym wieku. Dlatego należy oszczędzać tę część ciała, stosować profilaktykę oraz wiedzieć, jak postępować na wypadek dokuczliwego dyskomfortu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

DIP/LINIA8/Art_Spon/19/03/004

Artykuł sponsorowany - DIP Rilif

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]