Sprawdzone sposoby na zdrowy wzrok do wprowadzenia od zaraz

O tym, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, wie chyba każdy. Niestety, świadomość ta często nie przekłada się na troskę o nasze oczy. Niezależnie od wieku, a także wcześniej wykrytych wad, eksperci zalecają regularne wizyty kontrolne co najmniej raz w roku. Wielu z nas zaniedbuje jednak tę kwestię.

Co najbardziej szkodzi oczom?

Nasze oczy są narażone na szkodliwe czynniki prawie każdego dnia. Jednym z problemów jest długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, niestety często nieuniknione. Do tego dochodzi brak odpowiedniej higieny. To m.in. zbyt mała ilość snu (87 procent z nas śpi mniej niż osiem godzin na dobę), dieta zbyt uboga w produkty zawierające witaminę A, czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu czy brak przerw w trakcie pracy przy komputerze.

Codzienne spędzanie czasu przed ekranami komputerów, smartfonów czy telewizorów, pogarsza jakość widzenia, a także pogłębia istniejące już wady. Na ich rozwój szczególnie narażone są niektóre grupy zawodowe. To na przykład operatorzy maszyn oraz kierowcy, których wzrok prawie każdego dnia musi wykonywać wytężoną pracę. Problem ten dotyczy także pracowników biurowych, którzy spędzają długie godziny przed monitorami komputerów.

Do pogorszenia jakości wzroku przyczynia się także zaniedbywanie kwestii ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Niezależnie od pory roku ostre światło słoneczne może uszkadzać siatkówkę oka.

embed

Jak często należy badać wzrok?

Innym ważnym problemem jest lekceważenie pierwszych objawów, które mogą wskazywać na pojawienie się lub rozwój wady. Do wykonywania badań kontrolnych często zniechęcają nas ich koszty, a także  kolejki do specjalistów. To spory błąd. Nawet jeśli staramy się na co dzień dbać oczy, nie powinniśmy zapominać o badaniach profilaktycznych. Jeśli wykonujemy je regularnie, możemy wykryć różne wady już na wczesnym etapie rozwoju, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań. 

Często nie mamy świadomości tego, że jakaś wada już się rozwija. W niektórych przypadkach jest to proces stopniowy, przez co możemy przez dłuższy czas nie odczuwać pogorszenia jakości widzenia. Dlatego tym bardziej należy pamiętać o zdrowiu oczu i wpisać badania wzroku do kalendarza badań.

Niezależnie od wieku, a także wcześniej wykrytych wad, eksperci zalecają przeprowadzać regularne kontrole u specjalisty raz na rok.

19 procent Polaków nie wie, czy ma wadę wzroku

Z analiz, które przeprowadzono na potrzeby tegorocznego Wielkiego Badania Wzorku wynika, że co szósty Polak nigdy nie był u okulisty. Z kolei 19 procent z nas nie wie czy ma wadę wzroku. Liczby te pokazują, że świadomość konieczności regularnych kontroli jest nadal zbyt niska. 

Takie zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje. Wiele osób dowiaduje się o uszkodzeniu wzroku zdecydowanie za późno, gdy wszelkie doraźne działania nie przynoszą długotrwałych efektów.

Sprawdź jakość wzroku i skonsultuj się z ekspertem

Doskonałą okazją do wykonania badania jest odbywające się już po raz czwarty Wielkie Badanie Wzorku. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości Polaków na temat konieczności regularnego wykonywania takich kontroli. Dlatego w jej ramach jeszcze do końca marca możemy zbadać wzrok w blisko 200 salonach optycznych Vision Express na terenie całej Polski.

Dzięki badaniu podstawowemu, które kosztuje jedynie 9 złotych, będziemy mogli poznać stan naszego wzroku, a także skonsultować się ze specjalistą. Nie są nam potrzebne do tego żadne skierowania. Wystarczy umówić się przez stronę: www.wielkiebadaniewzroku.pl

*Wszystkie przytoczone w tekście dane pochodzą z analiz przeprowadzonych przez IQS sp. z o. o.  na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku. Wykonywano je metodą CAWI w dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1600 Polaków.