Wykończeni chorobą idziemy do lekarza i niestety zwykle dostajemy antybiotyk. Częsta antybiotykoterapia może przynieść więcej złego niż dobrego. A jest przecież wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam, gdy zmagamy się z infekcją dróg oddechowych. Które z nich przyniosą nam natychmiastową ulgę w oddychaniu?
Infekcje górnych dróg oddechowych w 90 proc. przypadków są wywoływane przez wirusy. Dopadają nas częściej w okresie jesienno-zimowym, ponieważ niższe temperatury i nagłe oziębienie organizmu bardzo sprzyja ich rozwojowi.
Można się nimi zakazić drogą kropelkową, podczas przebywania w towarzystwie osób zainfekowanych. Wystarczy, że chory kichnie w naszą stronę lub uściśnie nam dłoń. O ile zmagamy się z infekcją wirusową a nie bakteryjną (np. anginą), nie musimy, a wręcz nie powinniśmy przyjmować antybiotyków.
Rozwiązaniem problemów z ostrym zapaleniem zatok przynosowych są fitofarmaceutyki. Zatkany nos odblokuje Sinupret eXtract. Produkt, który zawiera w sobie unikatowe połączenie substancji aktywnych i skutecznie zwalcza objawy oraz przyczyny infekcji. Intensywne działanie leku Sinupret eXtract zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Lek ten nie tylko udrażnia górne drogi oddechowe i przynosi ulgę w oddychaniu, lecz także redukuje stan zapalny i obrzęk błony śluzowej oraz pomaga usunąć zalegającą wydzielinę.
Kiedy do domowej terapii włączymy jeszcze odpowiednie nawadnianie organizmu, efekty nas naprawdę zaskoczą. W przebiegu chorób układu oddechowego picie odpowiednich ilości płynów jest bardzo ważne. Chory powinien wypijać około trzech litrów płynów dziennie. Leczenie wspomogą herbatki ziołowe – na przykład lipowa lub z czarnego bzu – oraz owocowe – najlepiej malinowa i z dzikiej róży. Dobre działanie ma także herbata z cynamonem i imbirem. Imbir zawiera substancje przeciwzapalne, więc w naturalny sposób przyspiesza powrót do zdrowia. Cynamon natomiast przynosi ulgę przy męczącym kaszlu i bólu zatok.
Podczas przeziębienia organizm pracuje znacznie intensywniej niż zwykle i potrzebuje więcej energii, aby zwalczyć infekcję. Niewystarczająca ilość snu wpływa niekorzystnie na nasz układ odpornościowy, który pracuje przez to mniej wydajnie, nie chroni nas odpowiednio przed patogenami. Rozwiązanie jest proste. Im więcej śpisz i odpoczywasz, tym szybciej zwalczysz nawet najpaskudniejszą infekcję. Nie możesz spać, bo męczy cię zatkany nos i masz problemy z oddychaniem? Posmaruj okolice nosa i krtani rozgrzewającą maścią. To powinno przynieść ci ulgę. Ponadto możesz podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę. Uniesiona wyżej głowa pomoże obniżyć ciśnienie w zatokach i zdecydowanie ułatwi ci oddychanie.
Podczas choroby bardzo ważne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Należy o nim pamiętać, nawet gdy mamy gorączkę! Podwyższona temperatura ciała zwiększa zapotrzebowanie dróg oddechowych na tlen. Dodatkowo centralne ogrzewanie wysusza powietrze. A dobre powietrze koi nasze śluzówki. Mocno nawilżone świeżym powietrzem stanową pierwszą barierę ochronną dla wirusów i bakterii. Jeśli nie możemy regularnie wietrzyć pomieszczeń, warto zaopatrzyć się w sprej z wodą morską i w ten sposób nawilżać nos.
Podsumowując, infekcje górnych dróg oddechowych są zazwyczaj niegroźne i nie wymagają antybiotykoterapii. Jednak są bardzo uciążliwe i męczące. Jeśli profilaktyka – higiena rąk, unikanie skupisk ludzi, częste przebywanie na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta – nie uchroni nas przed chorobą, nie sięgajmy od razu po antybiotyk. Spróbujmy inhalacji oraz fitofarmaceutyku Sinupret eXtract działającym na przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych. Starajmy się dużo odpoczywać i spać. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu i regularnym wietrzeniu mieszkań.