Jak zagęścić włosy? Czy istnieje lek, który sprawi że włosów będzie więcej?

Zagęszczenie włosów to marzenie wielu kobiet - szczególnie tych, które borykają się z ich nadmiernym wypadaniem. Jeśli przyczyną są androgeny objawia się to utratą włosów w okolicach przedziałka na szczycie głowy i - wbrew pozorom - dotyka naprawdę wielu osób, bo nawet 30% do 50% kobiet [1]. O ile panom pogodzenie się z utratą włosów przychodzi nieco łatwiej, o tyle panie - za wszelką cenę - pragną odzyskać bujną fryzurę. Jak to zrobić?

Nadmierne wypadanie włosów na tle androgenowym u kobiet wiąże się zwykle ze zmianami hormonalnymi. Może być spowodowane zwiększeniem poziomu androgenów w organizmie , choć zdarza się również, że jest to po prostu wynik nieprawidłowej reakcji mieszków włosowych na zupełnie prawidłowy - fizjologiczny poziom androgenów. Taka sytuacja prowadzi do zmniejszenia mieszków, a także do skrócenia fazy wzrostu włosa, co pociąga za sobą z kolei znaczne jego osłabienie i ścieńczenie, a w końcu wypadnięcie. U osób dotkniętych wypadaniem włosów na tle androgenowym (które - notabene - może być powodowane obciążeniem genetycznym) dochodzi również do wolniejszego ich odrastania.

Skala Ludwiga pomocna w ocenie stopnia nasilenia choroby u kobiet.

Istnieje lek, który przywraca gęstość włosów

Nadmierne wypadanie włosów związane z nieprawidłowym stężeniem androgenów w organizmie czy uwarunkowaniami genetycznymi, nie jest niestety możliwe do zniwelowania jedynie zmianą diety, suplementacją czy popularnymi kosmetykami drogeryjnymi. Są to oczywiście niezbędne elementy całej terapii, dzięki którym udaje się osiągnąć lepsze efekty, jednak intensywne wypadanie włosów wymaga zastosowania odpowiedniego leku, który zawiera substancje czynne mające za zadanie pobudzić mieszki włosowe do bardziej intensywnej pracy . Jedyną substancją stosowaną miejscowo w leczeniu wypadania włosów na tle androgenowym, która jest dostępna bez recepty, jest minoksydyl. Badania potwierdziły, że zastosowanie 2% stężenia tej substancji jest najbardziej efektywną i bezpieczną dla kobiet metodą leczenia nadmiernego wypadania włosów na tle androgenowym [2].

Preparatem, który zawiera minoksydyl właśnie w takim, idealnym dla kobiet, stężeniu jest Piloxidil dostępny w aptece bez recepty. Stosuje się go miejscowo na skórę głowy w tych obszarach, które wymagają pobudzenia mieszków włosowych do pracy. Leczenie Piloxidilem jest dość długie, jednak warto je podjąć, bo przynosi zadowalające efekty. Działanie preparatu dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich trwa mniej więcej 8 tygodni, w trakcie których następuje zatrzymanie wypadania włosów. Na samym początku tego etapu wypadanie może się nieco nasilić, co wynika z faktu, że lek przywraca prawidłowy cykl wzrostu włosa - stare, martwe włosy wypadają nieco szybciej, żeby zrobić miejsce nowym. Drugi etap obejmuje okres 4 do 5 miesięcy, podczas których następuje wzrost nowych włosów - można zaobserwować wówczas krótkie, jeszcze cienkie włoski, określane potocznie, jako "baby hair". Trzeci etap następuje po około roku leczenia - wówczas następuje maksymalny odrost włosów.

Źródła: 1. Jest to najczęstszy typ łysienia u dorosłych - dotyczy 50-80% mężczyzn i 30-50% kobiet rasy białej. M. Słowińska, P. Witek, K. Szafranko, T. Tomasik, A. Bukowska-Posadzy, E. Kowalska-Olędzka, W. Owczarek, Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego, "Medycyna Praktyczna" 11 (321) 2017, s. 52. 2. Varothai S, Bergfeld WF. Androgenetic alopecia: an evidence-based treatment update. Am J Clin Dermatol. 2014 Jul;15(3):217-30.