Jak przywrócić oczom promienne spojrzenie? Nowoczesna medycyna niezastąpiona w odmładzaniu okolic oczu

Nasze oczy potrafią zdradzić wszystko - radość, smutek i złość, ale przede wszystkim wiek. To właśnie w okolicy oczu najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki i inne niekorzystne zmiany, wynikające z postępującego procesu starzenia skóry. Dzieje się tak głównie ze względu na cienką i delikatną strukturę skóry wokół oczu, która jest niezwykle podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Stały rozwój medycyny estetycznej stwarza jednak coraz lepsze warunki do walki z procesem starzenia, a tym samym zmarszczkami, workami pod oczami czy opadającymi powiekami. O najskuteczniejszych metodach na odmłodzenie spojrzenia rozmawialiśmy ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Melitus.

Co na zmarszczki wokół oczu?

Zacznijmy od głównego problemu, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej - czyli zmarszczek. To niedoskonałość, w walce z którą domowe metody najczęściej okazują się mało skuteczne i niezadowalające, co stale zwiększa zainteresowanie zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Jakie zabiegi mogą nam pomóc pozbyć się zmarszczek w okolicy oczu?

,,W Klinice Melitus mamy do wykorzystania naprawdę szerokie spektrum możliwości, jeżeli chodzi o usuwanie zmarszczek - od tradycyjnego liftingu, poprzez zabiegi, w których dokonuje się iniekcji, aż po całkowicie nieinwazyjne leczenie laserem czy ultradźwiękami. W przypadku delikatnej skóry oczu i zlokalizowanych wokół niej kurzych łapek, bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową i osoczem bogatopłytkowym, laseroterapia, Jett Plasma Medical z wykorzystaniem ultradźwięków czy nici liftingujące" - mówi dr n. med. Maria Noszczyk, lekarz dermatolog z warszawskiej Kliniki Melitus, specjalizującej się w przeprowadzaniu terapii anti-aging. ,,Wybór konkretnego zabiegu uzależniony jest od wielu różnych czynników, a przede wszystkim stopnia zaawansowania zmian u pacjenta oraz jego indywidualnych oczekiwań - stosunkowo młodym osobom, które mają do czynienia z pierwszymi oznakami starzenia, proponujemy inne metody niż osobom, u których zmiany te są bardziej widoczne" - dodaje dr Noszczyk.

Specjaliści z Kliniki Melitus zaznaczają też, że niekiedy najlepszym sposobem na pozbycie się zmarszczek jest połączenie kilku różnych metod, np. mezoterapii osoczem bogatopłytkowym z laseroterapią. Wszystko jednak zależy od tego, jak głębokie są nasze zmarszczki i w jakim stopniu chcemy je wygładzić.

Blefaroplastyka - zabieg stworzony z myślą o opadających powiekach

Bardzo dużym problemem wśród osób zmagających się z procesem starzenia skóry są opadające powieki. To problem, który nie tylko dodaje lat spojrzeniu, ale też bardzo często utrudnia prawidłowe widzenie czy wykonanie efektownego makijażu. W przypadku opadających powiek specjaliści z Kliniki Melitus mają dla nas przede wszystkim dwa rozwiązania.

,,Pacjentom, którzy mają do czynienia z opadającymi powiekami, proponujemy zazwyczaj tradycyjną blefaroplastykę lub nowoczesny zabieg Jett Plasma Medical z użyciem ultradźwięków. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z klasycznym zabiegiem chirurgicznym z użyciem skalpela, podczas gdy w drugim opadające powieki likwidujemy w sposób całkowcie nieinwazyjny. Obydwie metody mają swoje zalety. Jett Plasma Medical jest zabiegiem szybkim (tzw. lunchowym) i nienarażającym pacjenta na szereg niepożądanych skutków ubocznych. Tradycyjna blefaroplastyka wiąże się już natomiast ze znacznie dłuższym okresem rekonwalescencji, jednak przewagą klasycznego zabiegu chirurgicznego nad nowoczesnym zabiegiem z użyciem ultradźwięków są długotrwałe efekty - rezultaty utrzymują się do kilkunastu lat, a u niektórych pacjentów efekt ten jest nawet stały" - tłumaczy dr n. med. Jarosław Zieliński, chirurg plastyk z kliniki Melitus w Warszawie.

A zatem klasyczna blefaroplastyka czy nieinwazyjny i nieskomplikowany zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków? Tak samo, jak w przypadku zmarszczek wokół oczu, trzeba wziąć pod uwagę kilka indywidualnych czynników. Jednym z nich jest to, w jakim stopniu skóra opada na powieki - lekkie zmiany, u stosunkowo młodych osób, możemy z powodzeniem naprawiać przy pomocy ultradźwięków, jednak wyraźne opadanie powieki, ograniczające pole widzenia, zdecydowanie lepiej korygować przy pomocy tradycyjnych metod.

A co z workami pod oczami? Jak je zlikwidować?

Równie częstym problemem, co zmarszczki i opadające powieki, są pojawiające się wraz z wiekiem worki pod oczami, które tworzą się w wyniku nadmiernego zwiotczenia i rozciągnięcia skóry, zmniejszenia napięcia mięśni w tym rejonie oraz przemieszczania tłuszczu podskórnego. Odmłodzić i odświeżyć spojrzenie możemy w tym przypadku również przy pomocy tradycyjnej blefaroplastyki, jak i zabiegu Jett Plasma Medical z użyciem ultradźwięków. Tak, jak w pozostałych dwóch przypadkach, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań naszej skóry. Najlepiej zatem zdać się na doświadczenie lekarzy, którzy zaproponują nam najlepszą z możliwych metod walki z tym mankamentem urody.

Więcej informacji na temat blefaroplastyki z użyciem ultradźwięków znajdziesz na stronie: http://klinikamelitus.pl/dermatochirurgia/jett-plasma-medical/