Zadbane usta o każdej porze roku. Jak łagodzić objawy opryszczki? Sprawdź!

Każdy, kto choć raz zmagał się z opryszczką wargową, doskonale zdaje sobie sprawę, że pozbycie się jej wcale nie jest łatwe. Szpeci, jest bolesna i lubi powracać. Choć sama w sobie nie jest groźna, nie można jej zaniedbać. Może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jak więc sobie z nią radzić?

Opryszczka, czyli "zimno"

Zakażenie opryszczkowe dotyka ok. 80% ludzi. Nie wszyscy z nich chorują - jedni są bardziej odporni, inni mniej. Opryszczkę, potocznie nazywaną "zimnem" lub "skwarką" wywołuje wirus Herpes simplex typu 1 - HSV1, który szczególnie upodobał sobie błony śluzowe w okolicy warg i dziurek nosa.

Jak przebiega choroba?

Opryszczka najczęściej pojawia się, kiedy nasz organizm jest osłabiony. Przeziębienie czy kończąca się dłuższa choroba to czas, gdy powinniśmy szczególnie mieć się na baczności. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest napięta, lekko swędząca skóra. Już  w tym momencie powinniśmy aplikować leczniczy żel, np. HASCOVIR Lipożel pro .

Kiedy zaczyna się pieczenie, to znak - opryszczka zaraz się pojawi. Najpierw zobaczymy małe zaczerwienienie, z czasem zmieni się ono w nieestetyczną grudkę. W kolejnym etapie możemy się spodziewać bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.

Następnie pęcherzyki zaczną pękać. W sączącym się z nich płynie znajduje się dużo wirusów. To etap, kiedy najłatwiej przenieść zakażenie na inną część ciała lub zarazić drugą osobę. Musimy szczególnie uważać, żeby płyn nie dostał się do oka. Powikłania po tak zainfekowanym oku są naprawdę groźne - mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Po kilku dniach zmiany skórne zaczynają się goić. Pojawiają się strupki, których nie można zdrapywać! W innym przypadku może dojść do zakażenia i wydłużyć przebieg leczenia.

fot. Materiały Partnerafot. Materiały Partnera  fot. Materiały Partnera

Skąd się bierze opryszczka?

Wirus opryszczki przenosi się drogą kropelkową. Łatwo się nią zarazić np. podczas pocałunku z osobą, u której pojawiły się już pęcherzyki. Ale to nie jedyny sposób. Wystarczyć wypić też coś z tej samej szklanki czy zjeść tym samym widelcem. Jeśli więc mamy podejrzenie, że osoba z najbliższego nam otoczenia cierpi na opryszczkę, warto profilaktycznie używać leczniczych preparatów. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku żel HASCOVIR Lipożel pro .

Niestety, gdy raz złapiemy opryszczkę, może ona powracać. Podczas zarażenia wirusem HSV1, zagnieżdża się on w naszych komórkach nerwowych. Nawet wyleczony, cały czas jest obecny w naszym organizmie i może zaatakować gdy wystąpią warunki, sprzyjające jego aktywacji, np. spadek odporności, urazy mechaniczne, duża ekspozycja na słońce, stres.

Jak leczyć "zimno"?

W Internecie znajdziemy mnóstwo porad i domowych sposobów na pozbycie się opryszczki. Niestety smarowanie pęcherzyków pastą do zębów, roztworem z octu czy przykładanie tabletki polopiryny nie pomoże w walce z wirusem. U niektórych wręcz może zaszkodzić i spowodować większe podrażnienie skóry albo rozniesienie zmian chorobowych. Domowe mikstury nie tylko nie pomogą w leczeniu, lecz także nie będą zapobiegać kolejnym opryszczkom.

Jedynym skutecznym sposobem na osłabienie choroby jest jak najszybsze zastosowanie środków farmaceutycznych. Rewelacyjnie pomaga nakładany miejscowo żel HASCOVIR Lipożel pro . Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto smarować nim opryszczkę co dwie godziny.

Jak uniknąć powikłań i nie zarazić najbliższych?

Opryszczka jest chorobą zakaźną. Kiedy zauważymy pierwsze objawy natychmiast powinniśmy nie tylko użyć kremu leczniczego, lecz także wymienić ręczniki i pilnować, aby nikt z naszego najbliższego otoczenia nie używał naszych sztućców oraz naczyń.

Ponadto zawsze po nałożeniu żelu lub kremu czy dotknięciu pęcherzyków trzeba umyć ręce. Powinniśmy szczególnie chronić też nasze oczy - uważać przy wkładaniu szkieł kontaktowych i robieniu makijażu. Bezwzględnie nie wolno też całować innych. Nawet przelotny całus w policzek może zarazić drugą osobę!

Hascovir Lipożel pro , 50 mg/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.