Liposukcja wodna to zabieg medycyny estetycznej, którego podstawowym zadaniem jest usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Polega na wykorzystaniu strumienia wody (soli fizjologicznej) w celu jej wypłukiwania.Tak przeprowadzona procedura odsysania tłuszczu pozwala na wyeliminowanie jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń tkanek wewnętrznych i błyskawiczną rekonwalescencję pacjenta po zabiegu. Zabiegi liposukcji wodnej z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i sprzętu pozwalają na wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
Zwykle w kontekście usuwania tłuszczu myślimy głównie o brzuchu i udach. Inne partie ciała, z których usuwa się precyzyjnie niechcianą tkankę, to:
Najnowocześniejsze urządzenia pozwalają skutecznie pozbyć się też nawet bardzo zaawansowanego cellulitu.
O cellulicie więcej nasz ekspert dr Robert Chmielewski*
Tradycyjna liposukcja a liposukcja wodna
Tradycyjna liposukcja (odsysanie tłuszczu), chociaż stała się zabiegiem bardzo popularnym, wiąże się z wieloma groźnymi powikłaniami, bolesnymi ranami pozabiegowymi, bólem i dość długim okresem rekonwalescencji (ustąpienie opuchlizny do trzech miesięcy, pełne gojenie pół roku).
Liposukcja wodna polega na wypłukaniu tłuszczu. Nie rozrywa ona tkanek wewnętrznych jak w przypadku tradycyjnych liposukcji, lecz pod ciśnieniem wody równomiernie wypłukuje tłuszcz z obszaru objętego zabiegiem. Rekonwalescencja jest dużo szybsza (zwykle pełny powrót do formy po dwóch miesiacach, ale ustalenie dolegliwości po tygodniu), nie ma zagrożenia, że powstaną nierówności podskórne po zabiegu. Nie ma też ryzyka zatoru naczyniowego.
Liposukcja jest przede wszystkim zabiegiem modelowania sylwetki. Oczywiście, likwiduje nadmierną ilość tłuszczu w obszarach objętych zabiegiem (a tłuszcz waży swoje), jednak tam gdzie nie zostanie on usunięty, pozostanie. W przypadku tradycyjnego odchudzania nie chudniesz tylko "w nogach" czy "brzuchu" , na życzenie. Chudną też piersi czy pośladki.
W przypadku otyłości zaleca się pozbycie kilku kilogramów przed zabiegiem, jednak w przypadku niedużej nadwagi nie jest to wskazane. "Pulchny" tłuszcz lepiej wypłukuje się i odsysa.
Podczas jednego zabiegu liposukcji wodnej można odessać 3-4 litry tłuszczu. Przy zabiegach modelowania sylwetki pulchnej, ale jeszcze nie otyłej, skóra zwykle obkurcza się bez trudu, staje się jędrna i napięta.
Przy otyłości olbrzymiej skóra jest obwisła jeszcze przed zabiegiem i wówczas po liposukcji konieczna jest chirurgiczna korekta powłok brzusznych. Przy "zwykłej" otyłości skóra też może mieć problem z powrotem do stanu sprzed nagromadzenia tkanki tłuszczowej, dlatego po liposukcji zalecane są specjalne zabiegi rewitalizujące, przywracające jej zdrowy wygląd i elastyczność.
Liposukcja wodna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie pacjent może jedynie odczuwać lekki dyskomfort.
Po zabiegu liposukcji wodnej zwykle można powrócić do normalnego funkcjonowania już w 2-3 dobie. Zwykle przez 4-6 tygodni należy nosić ubranko uciskające, w którym pacjent opuszcza klinikę tuż po zabiegu. Warto jak najwcześniej rozpocząć spokojną aktywność fizyczną jak np. spacery. Każdy pacjent powinien dostać indywidualne zalecenia pozabiegowe i tak się dzieje w dobrych placówkach.
Odessany tłuszcz nie musi trafić do śmieci. Nowoczesne urządzenia i sprawni specjaliści mogą dokonać lipotransferu. Lipotransfer polega na przeniesieniu nadmiaru tkanki z miejsca otłuszczonego tam, gdzie trochę tłuszczu nie zaszkodzi, np. do piersi (żeby je powiększyć), pośladków (ujędrnić), policzków (w celu wypełnienia bruzd). Zabieg umożliwia też pobieranie komórek macierzystych, które mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej.
Przed każdym zabiegiem liposukcji wymagana jest konsultacja lekarska, podczas której pacjent otrzymuje dokładne wytyczne jak ma się przygotować do zabiegu.
* Dr Robert Chmielewski (w naszym filmie) - chirurg, specjalista medycyny estetycznej, członek sekcji medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wykładowca w Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging. Autor wielu artykułów prasowych, ekspert w licznych programach, powszechnie znany dzięki telewizyjnym metamorfozom. Przyjmuje w Prime Clinic.