Masaż ma na celu nie tylko poprawę zdrowia i samopoczucia, ale wpływa również na sferę psychiczną oraz emocjonalną. Według tradycji japońskiej różne schorzenia oraz dolegliwości mają źródła w braku równowagi między siłami Jin i Jang. Prawidłowy przepływ energii ma zapewnić uciskanie dłońmi szlaków energetycznych, których w ciele człowieka występuje 12. Te szlaki, zwane meridianami to:
Jeżeli w jednym meridianie pojawia się nadmiar energii, w innym będzie jej zbyt mało, co może powodować złe samopoczucie oraz pogorszenie stanu zdrowia. Masaż shiatsu ma doprowadzić do wyrównania energii i zapewnienia wewnętrznej harmonii. Masaż shiatsu jest wykonywany zawsze obiema dłońmi, w pozycji siedzącej albo leżącej na plecach, na brzuchu oraz na boku.
Masaż shiatsu jest szczególnie polecany osobom żyjącym w ciągłym stresie i stanie napięcia nerwowego. Masaż może pomóc także osobom, które są stale zmęczone lub mają problemy ze snem. Oprócz działania relaksującego, masaż tego typu może być pomocny w przypadku osób, które cierpią na częste bóle głowy, ramion, szyi oraz pleców, a także kobiet, które mają dolegliwości związane z zespołem napięcia miesiączkowego.
Co więcej, masaż może być skuteczny w przypadku dolegliwości trawiennych, takich jak na przykład zaparcia. Ten typ masażu wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Masaż shiatsu poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie związane z nagromadzeniem negatywnych emocji, poprawia sprawność intelektualną oraz koncentrację. Masaż wzmacnia również odporność, a także usprawnia przepływ limfy i reguluje krążenie krwi. Co więcej, masaż tego typu może nawet minimalizować objawy związane z astmą.
Pomimo pozytywnego działania, jakie masaż shiatsu wywiera na organizm, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Tego typu masażu nie należy przeprowadzać w przypadku:
Dobrą alternatywą dla masażu shiatsu przeprowadzanego w gabinecie masażu, są masażery w postaci mat oraz foteli masujących. Decydując się na zakup fotela masującego należy liczyć się z większymi wydatkami, jednak komfort masażu z użyciem takiego urządzenia jest zdecydowanie większy niż w przypadku maty masującej. Z drugiej strony, niewątpliwą zaletą mat są ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je z łatwością transportować i zabrać je ze sobą na przykład na wakacje.
Zazwyczaj masażery z naciskiem, mają możliwość dodatkowego podgrzewania oraz kilkustopniową regulację siły masażu.
Elementy techniki masażu shiatsu wykorzystywane są również w japońskim masażu twarzy. Masaż tego typu łączy w sobie tradycyjny japoński masaż twarzy oraz masaż shiatsu. Jest to masaż bardzo delikatny, ze względu na to, że na twarzy zlokalizowanych jest wiele punktów początkowych oraz końcowych szlaków energetycznych. Przykładowo, przy zewnętrznych kącikach oczu zlokalizowane są punkty związane z meridianem pęcherzyka żółciowego, między kośćmi policzkowymi a nozdrzami - żołądkiem, z kolei w bruzdach przy nosie z jelitem grubym.
Masaż twarzy zazwyczaj jest wykonywany, gdy osoba masowana leży, a masażysta siedzi na piętach za głową masującego. Zabieg zaczyna się od delikatnego, odprężającego gładzenia ramion, karku oraz potylicy. Następnie przechodzi się do masażu twarzy, skupiając uwagę na okolicach wokół oczu, bruzdach odchodzących od nosa, a następnie szczęce.