Aqua aerobik - jakie ma zalety i komu jest polecany?

Aqua aerobik to ćwiczenia wykonywane w wodzie, które są połączeniem zajęć fitness, pływania oraz gimnastyki korekcyjnej. Tego typu zajęcia są polecane osobom, które przebyły kontuzje, kobietom w ciąży, a także osobom z różnego rodzaju ograniczeniami ruchliwości.

Ćwiczenia w wodzie mają wiele zalet i mogą być wykonywane również przez osoby cierpiące na artretyzm, osteoporozę, problemy z układem kostno-stawowym, a także osoby otyłe.

Aqua aerobik wymyślono pod koniec lat 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na ciekawą formę zajęć i doskonałe efekty, jakie dają tego typu ćwiczenia, ta forma aktywności dość szybko zyskała popularność i stała się bardzo modna.

Aqua aerobik – efekty

Regularne uczęszczanie na zajęcia aqua aerobiku daje świetne efekty, wśród których należy wymienić:

Aqua aerobik – zalety

Zajęcia w wodzie są połączeniem klasycznego aerobiku z gimnastyką korekcyjną oraz pływaniem, przez co aqua aerobik ma wszechstronne działanie i daje doskonałe efekty. Ćwiczenia w wodzie są idealne dla osób, które wymagają usprawnienia konkretnych części ciała po kontuzjach i cierpią na ograniczoną ruchliwość. W wielu przypadkach aerobik w wodzie jest jedyną możliwą formą aktywności po urazach, takich jak zerwania ścięgien czy złamania.

Ze względu na to, że aqua aerobik nie stanowi obciążenia dla stawów oraz kręgosłupa, ćwiczenia tego typu mogą być wykonywane nawet przez osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne, a także te otyłe. Środowisko wodne, w którym wykonuje się ćwiczenia, sprawia, że ćwiczenia są bezpieczne, przez co nie stanowią zagrożenia dla osób z ograniczonymi możliwościami wykonywania ruchów podczas ćwiczeń. Woda sprawia też, że ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze.

Dzięki temu, że woda stanowi pewien opór, podczas ćwiczeń trzeba wkładać więcej siły w ruchy, jakie się wykonuje, a więc wysiłek jest bardziej efektywny niż gdyby te same ruchy wykonywało się poza basenem.

Kolejną zaletą aqua aerobiku jest fakt, że w zależności od wybranego programu treningowego, ćwiczenia mogą być ukierunkowane na modelowanie sylwetki, podniesienie wydolności organizmu albo zwiększenie wydolności siłowej.

Warto również wspomnieć, że zajęcia aqua aerobiku są świetną zabawą, podczas której poprawia się kondycję i formę. Najczęściej zajęcia aerobiku wodnego odbywają się przy muzyce, co dodatkowo uprzyjemnia ćwiczenia.

Aqua aerobik – ćwiczenia

Rozróżnia się kilka rodzajów ćwiczeń, w zależności od głębokości zanurzenia ciała w wodzie, ułożenia ciała, a także kierunku wykonywania ruchów. Biorąc pod uwagę te czynniki mówi się o ćwiczeniach wspomagających, ćwiczeniach w warunkach odciążenia albo o ćwiczeniach z oporem.

Inny charakter mają ćwiczenia, które wykonuje się w płytkiej wodzie, inny w wodzie sięgającej do klatki piersiowej, a jeszcze inny takie, podczas których ćwiczący nie dosięga stopami do dna. Ćwiczenia w płytszej wodzie mogą wykonywać nawet osoby, które nie umieją dobrze pływać.

4 sekrety zdrowej diety

Aby ćwiczenia były w pełni bezpieczne oraz skuteczne należy je wykonywać pod okiem specjalisty, czyli fizjoterapeuty lub instruktora doświadczonego w prowadzeniu zajęć tego typu. Zajęcia aerobiku wodnego trwają zazwyczaj około 30 – 45 minut i są złożone z trzech zasadniczych części, czyli rozgrzewki, właściwej części treningu oraz części rozciągającej i wyciszającej.

Ciekawym urozmaiceniem wykonywanych ćwiczeń może być wykorzystanie różnych akcesoriów, takich jak na przykład deski do pływania czy rurki z poliuretanowej pianki. Przybory takie można wykorzystywać na wiele sposobów – możliwe jest na przykład siedzenie na nich, trzymanie ich pod pachami albo w dłoniach.

Ćwiczenia można wykonywać również z użyciem pasów wypornościowych albo sztang i ciężarków wykonanych z pianki. Przyrządy takie są lekkie w powietrzu, ale stawiają duży opór pod wodą, dzięki czemu nadają się do przeprowadzenia intensywnych i bardziej wymagających treningów.

Oprócz aerobiku w wodzie można wykonywać również inne rodzaje ćwiczeń. Coraz bardziej popularne stają się zajęcia aquapilatesu, aqua jogi, treningi ze sztangami, ćwiczenia na podestach (step) oraz jazda na rowerze w wodzie.

Więcej o: