Wyciskanie pryszczy na twarzy i plecach. Skutki nałogowego wyciskania pryszczy

Pryszcze są to zmiany skórne, które pojawiają się w różnych częściach ciała, zwykle w okresie dojrzewania. Wbrew stereotypom, problem ten dotyka nie tylko młode osoby, ale bardzo często utrzymuje się przez prawie całe życie i borykają się z nim dojrzali ludzie. Wiele osób usuwa pryszcze poprzez wyciskanie. Niestety, konsekwencje wyciskania pryszczy są zwykle negatywne.

Wyciskanie pryszczy – skutki

Wyciskanie pryszczy to najszybszy sposób na pozbycie się zmiany skórnej, jednakże zwykle powoduje odwrotne od zamierzonych skutki.  

Osoby, które pozbywają się w ten sposób pryszczy, zwykle mają niezdezynfekowane dłonie, co może skutkować zakażeniem skóry. Podczas wyciskania tworzy się otwarta rana, do której zupełnie niechcący można wprowadzić dodatkowe bakterie. Zakażenie skóry to znacznie bardziej uciążliwa dolegliwość od pryszczy i bywa, że jedynym sposobem na jego usunięcie jest zastosowanie kuracji antybiotykowej.

Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Innym, negatywnym skutkiem wyciskania pryszczy jest powstawanie charakterystycznych, potrądzikowych blizn na twarzy. Najczęściej jest tak, iż osoby, które chciały się pozbyć w ten sposób drażniącego, często niewidocznego dla innych problemu, wywołują znacznie poważniejsze konsekwencje – blizny, które mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Dodatkowo, samodzielne wyciskanie pryszczy nie powoduje całkowitego pozbycia się zanieczyszczenia. Po wyciśnięciu pryszcza bardzo często pojawia się stan zapalny, który jest dużo bardziej bolesny oraz widoczniejszy od samego pryszcza.

Wyciskanie pryszczy na twarzy

Wyciskanie pryszczy w określonych partiach twarzy może skutkować dużo poważniejszymi konsekwencjami od tych opisanych powyżej. Na twarzy każdego człowieka istnieje tzw. trójkąt śmierci, w obrębie którego wyciskanie pryszczy jest stanowczo zabronione.

Trójkąt śmierci to obszar od kącików ust człowieka do nasady nosa, który charakteryzuje się bardzo dużym unaczynieniem. Ręczne usuwanie drobnych krostek, pryszczy, czyraków w tym miejscu, może spowodować infekcję skórną, która grozi bardzo poważnymi chorobami. Wszystko to spowodowane jest tym, iż krew do mózgu z obrębu trójkąta śmierci odprowadzana jest bezpośrednio licznymi żyłami np. żyłą górną oczną czy żyłą twarzową. Infekcja może się przedostać tymi drogami do mózgu. Wyciskanie pryszczy na twarzy w obrębie trójkąta śmierci może prowadzić do:

Konsekwencje ręcznego usuwania krostek oraz wyprysków w okolicach nosa mogą być bardzo poważne, wobec czego lekarze zalecają powstrzymywanie się od wyciskania pryszczy w tych miejscach.

Wyciskanie pryszczy na plecach

Wyciskanie pryszczy w obrębie całego ciała nie jest zalecane i może powodować negatywne, odwrotne od zamierzonych skutki. Pryszcze występujące na plecach są jednakże często bardzo bolesne i osoby, które borykają się z tym problemem, chcą się ich pozbyć właśnie poprzez wyciśnięcie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak zapobieganie powstawania pryszczy.

Przyczyn powstawania pryszczy na plecach jest bardzo dużo i są to m.in.:

  • zmiany hormonalne. Pryszcze na plecach dotykają młodzież w okresie dojrzewania, ale też osoby, które mają problem z gospodarką hormonalną, cierpią na choroby tarczycy.
  • nieprawidłowa dieta, bogata w biały cukier lub substancje słodzące, alkohol, tłuszcze nasycone oraz napoje gazowane
  • nieprawidłowa higiena ciała
  • noszenie odzieży nieprzepuszczającej powietrza
  • nadmierna potliwość

Dużo lepszym rozwiązaniem od wyciskania pryszczy na plecach, jest znalezienie przyczyny ich powstawania oraz próba jej usunięcia.

Nałogowe wyciskanie pryszczy

Pryszcze, szczególnie te, które pojawiają się na twarzy są problemem, który drażni niemal każdego, jednak są osoby, które wyciskają pryszcze nałogowo. Problem ten nazywany jest trądzikiem neuropatycznym i ma podłoże psychologiczne. Osoby, które borykają się z tym schorzeniem nałogowo szukają pryszczy czy zaskórników i je wyciskają oraz rozdrapują. Takie osoby często nie mają problemów z cerą. Podczas wyciskania pryszczy odczuwają ulgę, poczucie kontroli nad własnym wyglądem. Nałogowe wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstawania licznych blizn oraz długotrwałych ran, które nie mają szansy się zagoić, ponieważ są stale podrażniane.

Więcej o: