Ze względu na liczne właściwości lecznicze, charakterystyczne również dla haloterapii (uzdrowiskowego leczenia solą), groty solne w ostatnich latach w Polsce stale zyskują na popularności.
Jaskinia solna zwana inaczej grotą solną to pomieszczenie wyłożone bryłami soli, w którym panuje specyficzny mikroklimat, wpływający pozytywnie na zdrowie człowieka.
Historia jaskiń solnych sięga XIX wieku, kiedy to polski lekarz, Feliks Boczkowski, odkrył, iż pracownicy kopalni w Wieliczce mają doskonale funkcjonujący układ oddechowy. Badania tego doktora zapoczątkowały rozwój haloterapii, czyli metody leczenia uzdrowiskowego, która wykorzystuje lecznicze oddziaływanie soli. Pierwsze groty solne powstawały na początku XX wieku w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech i Austrii, a w ostatnich dziesięcioleciach stały się wyjątkowo popularne w Polsce i wzrasta zarówno liczba jaskiń solnych, jak i korzystających z tej formy lecznictwa oraz rekreacji.
Jaskinie solne przypominają zwykle prawdziwe jaskinie, ich ściany wyłożone są bryłkami soli, pochodzącej z Morza Czarnego, Martwego czy Bałtyckiego, ale też z kopalni w Wieliczce lub Kłodawie. Groty solne wyposażone są w profesjonalne systemy grzewcze oraz wentylacji, które powodują uwalnianie się leczniczych pierwiastków i umożliwiają inhalację.
Temperatura powietrza w jaskini solnej wynosi zwykle od 22 do 24°C. Są to miejsca nie tylko o funkcjach leczniczych, ale też wypoczynkowych (leżaki, nastrojowa muzyka oraz światło powodują relaksującą atmosferę) oraz rekreacyjnych (obecnie niemal wszystkie groty solne wyposażone są w zabawki dla dzieci, przez co mogą się one bawić w piasku lub soli, podczas gdy ich rodzice wypoczywają). Jedna sesja w jaskini solnej trwa zwykle około godziny. Nie jest to również drogie przedsięwzięcie – godzina wypoczynku w grocie to koszt około 20 zł.
Specyficzny mikroklimat, ujemna jonizacja, a także odpowiednia wilgoć powoduje, iż groty solne mają wiele pozytywnych właściwości i wpływają leczniczo na zdrowie. Powietrze w grotach solnych nasycone jest takimi pierwiastkami jak: jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo, które cechują się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Przebywanie w grocie solnej wspomaga pracę tarczycy i pomaga wyregulować niedoczynność tego narządu, oddziałuje również pozytywnie na serce, a także układ nerwowy.
Grota solna cechuje się również bardzo dobrym oddziaływaniem na skórę – wspomaga jej ukrwienie, łagodzi podrażnienia oraz spowalnia proces starzenia się skóry. Ponadto, miedź, która uwalniana jest w jaskiniach solnych, ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz wspomaga proces syntezy hemoglobiny. Groty solne polecane są więc osobom, które walczą z trądzikiem, chorują na atopowe zapalenie skóry, egzemę, łuszczycę lub mają inne problemy dermatologiczne.
Wysokie stężenie jodu, jakie panuje w grocie solnej ma doskonały wpływ na układ oddechowy człowieka. Ze względu na właściwości lecznicze tego pierwiastka, terapię w grotach solnych poleca się osobom, które cierpią na schorzenia związane z niewłaściwą pracą tego układu, płuc oraz oskrzeli. Chorzy, borykający się z astmą, nieżytem nosa, powracającym zapaleniem oskrzeli lub płuc, pylicą, katarem siennym powinni jak najczęściej korzystać z tego typu miejsc.
Liczne pierwiastki uwalniane w grocie solnej, cechują się również właściwościami leczniczymi układu pokarmowego. Sesje w grocie solnej polecane są również osobom, które borykają się z chorobami przewodu pokarmowego, jelit, ale też mają niedobory mikroelementów.
Przeciwwskazaniem do wchodzenia do groty solnej są takie choroby jak:
Osoby, które zastanawiają się jak się ubrać do groty solnej, powinny zapoznać się z regulaminem danego miejsca, gdyż w tym dokumencie na pewno znajdują się wskazówki dotyczące zasad ubioru. Zwykle jednak reguły są podobne – na sesje w grotach solnych należy zakładać strój kąpielowy lub wygodny dres. Zazwyczaj wskazane jest zabranie własnego, czystego ręcznika, który służy do wyścielenia leżaków przed położeniem się na nich. Regulaminy grot solnych zazwyczaj zabraniają stosowania przed sesją perfum, dezodorantów oraz innych kosmetyków o intensywnym zapachu.