Kosmetyków do dbania o skórę twarzy w sklepach czy internecie nie brakuje - wiele firm ma całe serie przeznaczone wyłącznie do jej oczyszczania. Tymczasem kluczem do utrzymania cery w czystości i dobrej kondycji, zwłaszcza kiedy mieszkamy w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza, jest przede wszystkim to, czy samo mycie jest odpowiednio dokładne i delikatne.
Co to znaczy dokładne? Takie, na które, jak w przypadku mycia zębów, poświęcimy odpowiednio dużo czasu. Dwa chluśnięcia wodą mogą się okazać niewystarczające, by dotrzeć do każdego fragmentu skóry i by spłukać z niej nagromadzone przez cały dzień zanieczyszczenia.
Nowojorska dermatolożka, Libby Rhee, wyjaśnia w rozmowie z dziennikarką serwisu Well and Good, ile czasu powinno nam zająć oczyszczanie twarzy, by skóra była gładka, bez wyprysków i promienna (oczywiście samo mycie nie wyleczy trądziku albo innych chorób skóry, nawet to najdokładniejsze).
Jeśli nie nakładamy na twarz makijażu albo traktujemy jego zmywanie jako osobny etap pielęgnacji (np. najpierw zmywamy go z pomocą wacika i płynu micelarnego), dr Rhee zaleca, by na samo mycie twarzy - mydłem, żelem, pianką, olejkiem czy kremem myjącym - poświęcić 20-30 sekund.
W przypadku, kiedy demakijaż oznacza dla nas równocześnie mycie twarzy, należy poświęcić na nie więcej czasu - 60 sekund lub nieco mniej. To, według nowojorskiej specjalistki, w sam raz.
Specjalistka zaznacza przy tym, że podawane przez nią informacje są orientacyjne i należy samemu wypróbować, co działa najlepiej w naszym przypadku - tak samo jak w przypadku kosmetyków, które stosujemy do tego zabiegu. Jednej osobie wystarczy pół minuty mycia delikatnym mydłem, inna może potrzebować do tego specjalnej szczoteczki i dodatkowych 30 sekund. Ostatecznie jednak dermatolożka stwierdza, że na pewno nie powinniśmy poświęcać na oczyszczanie twarzy mniej niż 20 sekund i więcej niż 60.
Zbyt długie czy intensywne mycie może bowiem podrażnić cerę, wysuszyć ją i pozbawić dobroczynnych bakterii oraz naturalnej warstwy ochronnej (tzw. płaszcza lipidowego). W efekcie możemy skończyć z poszarzałą, zmęczoną, pełną wyprysków twarzą z widocznymi zmarszczkami.
A jak długo i jak często powinniśmy brać prysznic, by sobie nie zaszkodzić? Wbrew pozorom częste mycie całego ciała naprawdę może skracać życie, a na pewno pogorszyć stan największego narządu w naszym organizmie, czyli skóry.
Zobacz też: