Nie czym, tylko jak długo: ile czasu trzeba poświęcić na mycie twarzy, by poprawić stan cery

Każdy wyrabia sobie własne nawyki higieniczne i pielęgnacyjne, co nie zawsze znaczy, że są one dla niego najlepsze. O ile lekarze zalecają, by nie przesadzać z myciem się, to w przypadku oczyszczania skóry twarzy często poświęcamy na ten prosty zabieg zbyt mało czasu.

Kosmetyków do dbania o skórę twarzy w sklepach czy internecie nie brakuje - wiele firm ma całe serie przeznaczone wyłącznie do jej oczyszczania. Tymczasem kluczem do utrzymania cery w czystości i dobrej kondycji, zwłaszcza kiedy mieszkamy w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza, jest przede wszystkim to, czy samo mycie jest odpowiednio dokładne i delikatne.

Co to znaczy dokładne? Takie, na które, jak w przypadku mycia zębów, poświęcimy odpowiednio dużo czasu. Dwa chluśnięcia wodą mogą się okazać niewystarczające, by dotrzeć do każdego fragmentu skóry i by spłukać z niej nagromadzone przez cały dzień zanieczyszczenia.

Zobacz wideo zy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

Nowojorska dermatolożka, Libby Rhee, wyjaśnia w rozmowie z dziennikarką serwisu Well and Good, ile czasu powinno nam zająć oczyszczanie twarzy, by skóra była gładka, bez wyprysków i promienna (oczywiście samo mycie nie wyleczy trądziku albo innych chorób skóry, nawet to najdokładniejsze).

Z demakijażem czy bez?

Jeśli nie nakładamy na twarz makijażu albo traktujemy jego zmywanie jako osobny etap pielęgnacji (np. najpierw zmywamy go z pomocą wacika i płynu micelarnego), dr Rhee zaleca, by na samo mycie twarzy - mydłem, żelem, pianką, olejkiem czy kremem myjącym - poświęcić 20-30 sekund.

W przypadku, kiedy demakijaż oznacza dla nas równocześnie mycie twarzy, należy poświęcić na nie więcej czasu - 60 sekund lub nieco mniej. To, według nowojorskiej specjalistki, w sam raz.

Ani mniej, ani więcej

Specjalistka zaznacza przy tym, że podawane przez nią informacje są orientacyjne i należy samemu wypróbować, co działa najlepiej w naszym przypadku - tak samo jak w przypadku kosmetyków, które stosujemy do tego zabiegu. Jednej osobie wystarczy pół minuty mycia delikatnym mydłem, inna może potrzebować do tego specjalnej szczoteczki i dodatkowych 30 sekund. Ostatecznie jednak dermatolożka stwierdza, że na pewno nie powinniśmy poświęcać na oczyszczanie twarzy mniej niż 20 sekund i więcej niż 60.

Nie za mocno!

Zbyt długie czy intensywne mycie może bowiem podrażnić cerę, wysuszyć ją i pozbawić dobroczynnych bakterii oraz naturalnej warstwy ochronnej (tzw. płaszcza lipidowego). W efekcie możemy skończyć z poszarzałą, zmęczoną, pełną wyprysków twarzą z widocznymi zmarszczkami.

A jak długo i jak często powinniśmy brać prysznic, by sobie nie zaszkodzić? Wbrew pozorom częste mycie całego ciała naprawdę może skracać życie, a na pewno pogorszyć stan największego narządu w naszym organizmie, czyli skóry.

Zobacz też:

Więcej o: