HIFU - jak technologia stosowana jest w medycynie estetycznej?

HIFU to technologia, która wykorzystuje właściwości fal dźwiękowych. Choć znana jest medycynie od przeszło dwudziestu lat, to jeszcze do niedawna korzystanie z niej ograniczało się do leczenia raka prostaty. Teraz po jej niecodzienne możliwości sięga medycyna estetyczna. Jak i do czego wykorzystuje ona technologię HIFU?

HIFU to skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Dzięki wysokiej częstotliwości może pobudzać komórki do ruchu w tkankach. Fala może docierać na różną głębokość w medycynie estetycznej najczęściej korzysta się z tych, które docierają na 1.5, 3.0 i 4.5 mm głębokości skóry.

Jak działa HIFU? Wiązka ultradźwięków, po dotarciu na określoną głębokość, zmusza komórki do ruchu. Towarzyszące ich przemieszczaniu się tarcie generuje ciepło, które wywołuje mikro poparzenia wewnątrz tkanki. Zazwyczaj ich średnica waha się od 0.5 do 1 mm. Choć powierzchnia skóry nie ulega zmianie, to pod jej powierzchnią zaczynają zachodzić procesy, które odbudowują i regenerują skórę.

HIFU - jak wygląda zabieg z wykorzystaniem fal dźwiękowych?

Zabieg z wykorzystaniem fal dźwiękowych pozwala przeprowadzić bezinwazyjny lifting twarzy, nie znaczy to jednak, że zakres możliwości ultradźwięków ogranicza się tylko skry twarzy. Wręcz przeciwnie. Zabieg z wykorzystaniem HIFU może być wykonany na każdej parci ciała, która potrzebuje ujędrnienia czy regeneracji. Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków? W pierwszej kolejności ten fragment skóry, na który będą działały fale lekarz pokrywa specjalnym żelem. Następnie na posmarowane miejsce kieruje urządzenie emitujące fale. Jeśli osoba, która zgłosiła się na zabieg ma nisku próg odczuwania bólu może odczuwać dyskomfort. W takich sytuacjach lekarz powinien nałożyć na skórę specjalną maść przeciwbólową.

Ponieważ zmiany zachodzą pod powierzchnią skóry nie wymaga ona żadnej specjalnej regeneracji. Może się jednak zdarzyć, że po kilku godzinach od zabiegu skóra delikatnie się zaczerwieni. Delikatna poprawa w jędrności skóry daje zauważyć się od razu. Czasem jednak w miejscach, czy u osób, które mają bardziej wiotką skórę konieczne może być powtórzenie zabiegu za 1-3 miesiące.

Decydując się tego rodzaju zabieg i wybierając placówkę, w której ma być przeprowadzony należy się upewnić, że ma ona odpowiednie uprawnienia i dysponuje wystarczająco dobrym sprzętem, a przede wszystkim zatrudnia personel, który posiada odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. To bardzo ważne, ponieważ źle wykonany zabieg może doprowadzić do zaniku tkanki tłuszczowej i opadania skóry. Zdarzają się także sytuacje, gdy źle dobrana głębokość oraz liczba tzw. strzałów skutkuje uszkodzeniem nerwów.

Młoda skóra na długo? Znamy na to sposoby. Wieczorna pielęgnacja cery dojrzałej

Zabieg HIFU - jakie daje efekty?

Delikatne poparzenia, które wywołuje wiązka ultradźwięków sprawia, ze skóra zaczyna się regenerować i nabierać jędrności. Ale to nie koniec. Takie podrażnienie sprawia, że włókna kolagenowe zaczynają się skracać. Dodatkowo zabieg HIFU:

  • poprawia zagęszczenie skóry,
  • zmniejsza wiotkość,
  • wyostrza kontur twarzy,
  • ujędrnia skórę na szyi i policzkach,
  • uelastycznia skórę,
  • redukuje zmarszczki,
  • zmniejsza pory.

Aby zaobserwować w pełni te wszystkie zmiany na skórze od zabiegu musi minąć kilka miesięcy, czasem na efekty trzeba czekać pół roku. Wszystko zależy od tego w jakiej kondycji była skóra przed zabiegiem.

HIFU jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które myślą o liftingu twarzy, ale obawiają się zabiegu w klasycznej wersji, który jest stosunkowo inwazyjny. Zmiany w skórze spowodowane działaniem fal dźwiękowych utrzymują się od osiemnastu miesięcy do dwóch lat. Dodatkowo można go stosować z innymi zabiegami, które ujędrniają i uelastyczniają skórę.

HIFU - przeciwwskazania

Mimo że zabieg HIFU sam w sobie jest bardzo bezpieczny i nie powoduje żadnych powikłań, to nie każdy może z niego skorzystać. Nie jest przeznaczony dla:

  • kobiet w ciąży,
  • osób, które chorują na nowotwór złośliwy,
  • osób, które przeszły udar,
  • osób chorujących na serce,
  • osób, które mają zmiany zapalne na skórze w miejscu, gdzie miał być przeprowadzony zabieg.

Osoby, które już kiedyś korzystały z pomocy lekarza medycyny estetycznej i miały wstrzykiwany kwas hialuronowy muszą sobie zdawać sprawę, że w miejscach w których był aplikowany fale dźwiękowe nie będą mogły nic zdziałać. Każdy to przeszedł taki zabieg powinien o tym poinformować lekarza.

HIFU - ile kosztuje zabieg?

Cena zabiegu będzie zależała przede wszystkim od tego, co będzie ujędrniane i jaki obszar. Im większy, tym wyższa cena. Za poprawę wyglądu czoła lub powiek trzeba się liczyć z wydatkiem ok, 700 złotych. Za dekolt, uda, kolana czy brzuch - w zależności od placówki - ceny wahają się od 1500 do 3500 złotych.

Więcej o: