Kubeczek menstruacyjny - jest wygodny, nie wywołuje potu i wysypek. Jak wybrać odpowiedni? [Opinie, cena]

Kubeczek menstruacyjny to produkt, który może na wiele lat zastąpić podpaski czy tampony. Jednak wiele kobiet nie wie, czym kierować się w trakcie zakupów. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kubeczek menstruacyjny.

Kubeczki menstruacyjne to żadna nowość, ale wydaje się, że właśnie dostają nowe życie. Coraz częściej sięgają po nie młodzież zainteresowana trendem eko. Niewątpliwą zaletą kubeczka jest możliwość wielokrotnego zastosowania. Zarazem: właśnie to odstrasza sporo kobiet.

Kubeczek menstruacyjny - co to jest i do czego służy?

O kubeczkach menstruacyjnych słyszała chyba większość pań. Jednak wiele z nich obawia się, że są one niewygodne lub niebezpieczne dla zdrowia. Jeszcze inne do zakupu zniechęca obawa przed przeciekaniem. 

Dlatego warto podkreślić na wstępie, że kubeczek menstruacyjny każdej zaufanej marki jest jak najbardziej bezpieczny dla zdrowia. I jak pokazują opinie wielu kobiet także bardzo wygodny. To doskonała alternatywa dla pań, które nie lubią podpasek. 

Obecnie kubeczki wytwarzane są z medycznego silikonu. Mało jednak kto wie, że w pierwszej połowie XX wieku (produkt stworzono w latach 30.) wykonywane one były z gumy. Współczesne rozwiązanie jest jednak uznawane za znacznie bezpieczniejsze.

Jak założyć?

Mimo że na początku możemy mieć problem z zakładaniem kubeczka, z czasem powinnyśmy nabrać wprawy. Dla obawiających się pań jest dobra wiadomość - większość tego typu produktów zawiera szczegółowe instrukcje dla początkujących.

Warto wspomnieć także o dwóch podstawowych zasadach, o których musimy pamiętać w trakcie zakładania kubeczka. Dotyczą one wszystkich produktów tego typu:

 1. Kubeczek nie może być zaaplikowany za wysoko.
 2. Powinien być skierowany w stronę szyjki macicy.

Kubeczek menstruacyjny - cena

Na jaki wydatek musimy być przygotowane? Przeglądając ofertę sklepów, możemy zauważyć, że ceny tego typu produktów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kubeczki menstruacyjne kupimy za około 40 zł. Są także i takie, za które musimy zapłacić prawie 200 zł.

Dobry kubeczek menstruacyjny będzie nam służył przez kilka lat. Nie warto więc w tym przypadku zbytnio oszczędzać. Zdarza się, że najtańsze produkty przeciekają. A tego wolałaby uniknąć chyba każda kobieta. Poza tym, jeśli przeliczymy nasze kilkuletnie wydatki na podpaski, okazuje się, że nawet droższy kubeczek menstruacyjny jest realnie tańszym rozwiązaniem.

Polki chętnie sięgają po kubeczki marki Selenacup. Ich zaletą jest całkiem przystępna cena (około 70 zł). Produkt wykonany jest z medycznego silikonu. Poza tym w zestawie znajduje się także specjalny pojemnik do sterylizacji kubeczka. 

Oprócz tego wśród najczęściej polecanych kubeczków, przynajmniej wśród naszych czytelniczek, na forum, znajdują się produkty marek:

 • Masmi
 • Intimina
 • Genial Day
 • Lilycup one

Kubeczek menstruacyjny - opinie

Czy kobiety są zadowolone z działania kubeczków menstruacyjnych? Zazwyczaj tak. Wiele pań nie wyobraża sobie wręcz powrotu do tradycyjnych podpasek czy tamponów. Jednak zdarza się, że użytkowniczki narzekają np. na niedogodności związane z opróżnianiem kubeczków w publicznych toaletach.

Oto kilka opinii, które pojawiły się w dyskusji na ten temat wśród forumowiczek:

Używam od 10 lat, wad nie znalazłam. Może poza jedną - nie nadaje się dla wczesnych nastolatek.
Znam, mam, używam, jestem bardzo zadowolona. Jedyna niedogodność to publiczne toalety bez umywalki. Da się to ogarnąć za pomocą butelki z wodą, ale to nieprzyjemna gimnastyka. Na szczęście rzadko jestem zmuszona do takich kombinacji.
Mam od czterech lat, polecam. Ja właściwie przy obfitych dniach zmieniam jakieś 3-4 razy na dobę, później już tylko rano i wieczorem. Jedyna wada to taka, że jeśli się przepełni (po nocy mi się zdarzyło, bo wcześnie poszłam spać), to leci jak z kranu (przy tamponie tak gwałtownie nie poleci).

Kubeczek menstruacyjny - opinie lekarzy

A co na temat tego typu produktów mają do powiedzenia specjaliści? Kubeczki są zazwyczaj uznawane za bezpieczne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewne, czy w naszym przypadku produkt jest dobrym rozwiązaniem, zapytajmy o opinię ginekologa. Warto wspomnieć, że jest to opcja dla kobiet z tyłozgięciem macicy, które nie mogą nosić tamponów. 

Specjaliści zwracają uwagę na liczne zalety produktu. To m.in:

 • Kubeczki są dobre dla pań z tyłozgięciem macicy.
 • Nie powoduje pocenia się (w przeciwieństwie do wielu podpasek).
 • Nie wysusza wnętrza pochwy.
 • Nie powodują wysypek w okolicach intymnych.

Gdy kubeczek przecieka - przyczyny problemu

Wiele kobiet przed wypróbowaniem kubeczka powstrzymuje strach przed tym, że będzie on przeciekał. Jednak musimy pamiętać o tym, że dobry kubeczek menstruacyjny nie przecieka nigdy i zdarza się to tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. To np:

 • Źle dobrany rozmiar.
 • Zła marka.
 • Kubeczek dawno już się napełnił.

Jeszcze inna sytuacja to np. niepełne rozłożenie kubeczka w pochwie. Może także zdarzyć się, że szyjka macicy znajdzie się w kubeczku. Obie te sytuacje także grożą przeciekaniem.

Skomplikowane kwestie związane z miesiączką objaśnia lekarz (w przystępny sposób):

Zobacz wideo
Więcej o: